اجرای پروژه های ارتقای ماده آلی خاک های کشاورزی و مدیریت پایدار دیمزارها با هدف جهش تولید
1399/05/11

دو پروژه مدیریت و ارتقای ماده آلی خاک های کشاورزی و مدیریت پایدار خاک دیمزارها با هدف جهش تولید، امسال در دستور کار معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر امور خاک کشاورزی معاونت اب و خاک با اعلام این مطلب افزود: بیش از 65 درصد خاک های کشور کمتر از یک درصد ماده آلی  دارند و برای این وضعیت باید چاره اندیشی شود.

جهانبخش میرزاوند گفت: نخستین گام در راستای مدیریت و ارتقای ماده آلی خاک، شناسایی وضعیت ماده آلی خاک های کشاورزی و دشت های کشور و سپس شناسایی موادی است که بتواند ماده آلی خاک را افزایش دهد.

وی اظهار داشت: ما منابع مختلفی مانند کودهای حیوانی، بقایای گیاهان قابل تبدیل به کمپوست سالم و کود، نگهداری و بازگرداندن بقایای گیاهی مزارع به خاک، کودهای سبز و کشت در درون بقایای گیاهی در قالب کشاورزی حفاظتی برای تامین ماده آلی خاک های کشاورزی داریم.

میرزاوند تصریح کرد: بسیاری از خاک های کشاورزی به علت کشت و برداشت های سالانه و جمع آوری یا آتش زدن بقایای گیاهی، حاصلخیزی و قدرت باروری خود را از دست داده اند، زیرا بر اثر این اقدامات، ماده آلی به خاک برنگشته است.

وی افزود: برای افزایش ماده آلی خاک تلاش می کنیم با آموزش و فرهنگ سازی بهره برداران،کشاورزی حفاظتی را در کشور گسترش دهیم.

مدیرکل دفتر امور خاک کشاورزی درباره پروژه مدیریت پایدار خاک دیمزار ها نیز گفت: بر اساس یافته های تحقیقاتی، فرسایش خاک اراضی دیم در کشور 7 برابر خاک مراتع و جنگل ها است و ورود انسان موجب این میزان فرسایش شده است.

وی نقش دیمزارها در تولید محصولات کشاورزی را پایین خواند و اذعان داشت: متوسط عملکرد غلات در مزارع دیم کشور بین 700 کیلوگرم تا یک هزار کیلو گرم در هر هکتار است.

میرزاوند افزایش عملکرد تولید غلات را از اهداف پروژه مدیریت پایدار خاک دیمزارها عنوان و ابراز امیدواری کرد: با اجرای این پروژه، عملکرد تولید در اراضی دیم دست کم  300 کیلوگرم تا 500 کیلو گرم در هر هکتار افزایش یابد.

وی در عین حال گفت: ما در کشور دارای اراضی دیم کشاورزی با عملکرد خوب تولید نیز هستیم که علت آن به نحوه مدیریت بهره بردار در این اراضی بر می گردد.

مدیرکل دفتر امور خاک کشاورزی درباره وضعیت خاک های کشاورزی کشور اظهار داشت: نزدیک به یک میلیون و 300 هزار هکتار از خاک های کشاورزی کشور درجه یک و بدون محدودیت و مابقی به نوعی با محدودیت هایی برای کشت مانند محدودیت آبی، شوری، سنگریزه، عمق خاک و محدودیت قلیایی و شیب روبرو هستند.

وی اذعان داشت: تلاش می کنیم با اجرای پروژه های آب و خاک، اثرات این محدودیت ها را بر کشت و تولید کاهش دهیم.

 

تعداد مشاهده خبر740 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal