تعامل وزارت جهاد کشاورزی و اتاق تعاون ایران در راستای رشد بخش کشاورزی
1399/04/28
وزیر جهاد کشاورزی گفت: تعامل خوبی بین اتاق تعاون و وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد که از نظر کمی و کیفی باعث رشد تعاونی‌ها و بخش کشاورزی خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از اتاق تعاون ایران، کاظم خاوازی در نشست با رئیس اتاق تعاون ایران و کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی این اتاق اظهار کرد: بخش کشاورزی از هر سرمایه‌ای برای توسعه این بخش استقبال می‌کند و از آنجایی که تعاونی‌ها از سرمایه‌های ما هستند، باید در تصمیم گیری‌های بخش کشاورزی دخیل باشند.

وی افزود: ما با تعامل بین اتاق تعاون و جهاد کشاورزی سعی کرده ایم تا این موضوع را عملیاتی کنیم.

ضرورت رفع موازی‌کاری در تعاونی‌ها

وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر عدم موازی کاری در تعاونی‌ها تصریح کرد: هم راستا بودن و موازی کاری نکردن تعاونی‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است و یکسان سازی امکانات نباید منجر به کند شدن کارها شود و کمک های فعلی را هم ابتر کند.

وی ادامه داد: باید تصمیماتی اتخاذ شود تا توسعه در بخش کشاورزی را در پی داشته باشد.

خاوازی با تأکید بر واگذاری اختیارات وزارت جهاد کشاورزی به بخش خصوصی گفت: بسیاری از وظایف و اختیارات وزارت جهاد کشاورزی و یا اختیارات تجمیع شده در یک تعاونی واحد را باید به مشورت گذاشته و در مجموع تعاونی های مرتبط توزیع کنیم تا به اهداف تعاونی‌ها و وزارت جهاد کشاورزی برسیم.

وی با تأکید بر لزوم همکاری معاونت‌های وزارت جهاد کشاورزی با رؤسای اتحادیه‌ها بیان داشت: لازم است تفاهم نامه‌ها در سطح معاونین این وزارتخانه با اتحادیه‌ها انجام شود تا معاونین بتوانند به مشکلات بخش ورود پیدا کرده و موانع و مشکلات را مرتفع سازند.

طرح موانع صادراتی در هیات دولت

وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با موانع صادراتی نیز اذعان کرد: باید مسیرها و مشکلات بخش صادرات را پیدا کرده و موانع را در هیات دولت مطرح کنیم تا مجوزهای لازم به تصویب برسد.

وی با اشاره به تامین ارز برای واردات سبزی و صیفی و داروهای دامی خاطرنشان کرد: این موضوع را در جلسه هیات دولت مطرح و ضرورت تأمین سبزی و صیفی و داروهای دامی به سمع و نظر رئیس جمهور رسیده است، در نتیجه در دولت تصویب شد تا ارز مورد نیاز این بخش به سرعت تامین شده و مشکلات بخش مرتفع شود.

اهمیت نقش تعاون در حوزه کشاورزی

رئیس اتاق تعاون ایران در این نشست، فعالیت اتاق تعاون ایران را معرفی کرد و گفت: بخش تعاون دومین رکن اقتصاد است که در اصل 44 قانون بر فعالیت آن در حوزه های مختلف تصریح شده است.

بهمن عبداللهی ادامه داد: تعاونی ها در تمام بخش های مختلف کشاورزی اعم از زراعت، باغداری، دام و طیور و شیلات و آبزیان حضور فعال دارند. وی گفت: بیش از 90 درصد تولیدات کشاورزی در بخش تعاون است و در حوزه تولید مرغ 35 درصد و در بخش ماهی و شیلات بالای 80 درصد تولیدات در بخش تعاون انجام می شود.

درخواست حمایت یکسان از اتحادیه ها

رئیس اتاق تعاون ایران در بخش دیگری از این نشست با اشاره به موضوع تبصره 2 ماده ماده 72 قانون بخش تعاونی اقتصاد، حمایت حمایت یکسان از اتحادیه های موضوع این ماده را خواستار شد. وی گفت: یکسان سازی حمایت از اتحادیه های و تعاونی ها درخواستی است که سالهای سال مطرح و پیگیری شده است. عبداللهی ابراز داشت: تعاونی های زیرمجموعه یا تحت نظارت وزارت جهاد کشاورزی مزایایی دارند که سایر تعاونی ها محروم از آن هستند.

این مقام مسئول در ادامه حمایت وزارت جهاد کشاورزی را در خصوص ساماندهی تشکل ها برابر ماده 5 قانون بهبود مستمر که از وظایف اتاق هاست را خواستار شد.

عبداللهی با تاکید بر اهمیت نقش تعاون در حوزه کشاورزی اذعان داشت: اگر به بخش کشاورزی توجه شود این بخش می تواند در دو جهت تامین نیاز مردم و کمک به رشد اقتصادی کشور مفید باشد و بخش تعاون این ظرفیت را دارد که در راستای رشد اقتصادی کشور گام های موثری بردارد.


تعداد مشاهده خبر4186 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal