وزیر جهاد کشاورزی: فقط کشتی‌‌های با مالکیت ایرانی می‌توانند در دریای عمان فانوس ماهی صید کنند
1398/08/14

وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر این که در خلیج فارس هیچ گونه مجوز صید فانوس ماهیان صادر نشده است گفت: این مجوز برای دریای عمان است و حدود 90 کشتی با مالکیت ایرانی در دریای عمان مجوز صید این گونه ماهیان را دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، محمود حجتی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در پاسخ به نماینده سوال کننده توضیحاتی را درباره سوال علت اعطای مجوز صید به صورت صنعتی به کشتی‌های با مالکیت چین در آب‌های خلیج فارس و دریای عمان ارائه داد.

وزیر جهاد کشاورزی، کاری که در زمینه شیلات و آبزی‌پروری در طول 40 سال گذشته انجام شده است را یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران دانست و اضافه کرد: آمار تولید محصولات شیلاتی کشور در قبل از انقلاب حدود 30 هزار تن بوده است که امروز با 40 برابر افزایش به بیش از یک میلیون و 200 هزار تن در صید و صیادی و آبزی‌پروری در آب های جنوب و شمال و داخل سرزمین رسیده است.

وی با قدردانی از فعالان صنعت شیلات کشور خاطرنشان کرد: علیرغم تمام مشکلات و محدودیت هایی که وجود داشته است، صیادان و آبزی‌پروران در این زمینه بسیار تلاش کرد‌ه‌اند، اما ظرفیت‌های مغفول زیادی داریم که جای توسعه دارد و هنوز از آنها استفاده نکرده‌ایم، خصوصا در آب های ساحلی و در دریا که نزدیک به یک میلیون تن حداقل برآوردی است که برای کشت ماهی در قفس وجود دارد و امروز متجاوز از 450 تن قفس در دریای شمال و جنوب داریم و روز به روز در حال توسعه است.

حجتی با اشاره به این که آبزی پروری در جنوب و در گمیشان در حال توسعه است، ادامه داد: در کشت میگو در دریا ظرفیت بالایی داریم؛ این محصولات هم بهداشتی است و هم بازار جهانی دارد؛ توفیقاتی هم در ارتباط با کشورهای دوست در زمینه صادرات داشته ایم که آخرین آن کشور چین بود که می توانیم محصولات شیلاتی به ویژه میگو را مستقیما به این کشور صادر کنیم؛ روسیه نیز بازار بزرگی است که باید به آنها بپردازیم.

وی در ارتباط با سئوال نماینده اظهار داشت: صید فانوس‌ ماهیان از ظرفیت های خدادادی است که در حدود 2 میلیون تن پیش بینی ذخایر این گونه در عمق 200 تا 400 متر دریای عمان وجود دارد. این گونه، تبدیل به پودر ماهی می شود و پودر ماهی در آبزی پروری به ویژه پرورش میگو و ماهیان خاویاری که از طرح های توسعه ای است، کاربرد دارد و در صورت توسعه آبزی پروری تقاضا برای پودر ماهی که الان 100 هزار تن است، افزایش خواهد یافت و می توانیم از این ذخایر برای رفع نیاز کشور بهره بگیریم.

وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر این که در خلیج فارس هیچ گونه مجوز صید فانوس ماهیان صادر نشده است و این مجوز برای دریای عمان است، گفت: فانوس ماهیان میان‏زی هستند و عمق منهای 200 تا منهای 400 متری دریا محل زیست آنهاست و کشتی ها، روش ها و مهارت های مخصوص برای صید این گونه لازم است.

حجتی با اشاره به این که حدود 120 کشتی تاکنون برای این صید مجوز گرفته اند، اظهار کرد: آنچه که درباره صید کشتی‌های چینی مطرح می‌شود آن است که در شیلات قرار داشتند که کشتی‌های می توانند مجوز صیادی دریافت کنند که پرچم ایران داشته باشند. در این فرآیند 10 تا 15 کشتی که مالکیت چینی و پرچم ایران داشتند، موفق به دریافت مجوز صید در دریای عمان شدند.

حجتی با بیان این که اجازه نصب پرچم را سازمان بنادر و دریانوردی می دهد، یادآور شد: در کارگروهی که شورای امنیت کشور تعیین کرد، مقرر شد کشتی‌ها یا باید مالکیت ایرانی داشته باشند و یا اجاره به شرط تملیک باشند که این موضوع در مورد برخی کشتی‌ها مشخص شد که این خصوصیت را نداشتند و مجوزهای آنها لغو شد.

حجتی گفت: حدود 90 کشتی در دریای عمان مجوز صید دارند و مالکیت آنها ایرانی است، به خاطر پیچیدگی صید این ماهی در گذشته حدود 500 نفر از افراد خارجی به عنوان خدمه کشتی‌ها حضور داشتند که الان به کمتر صد نفر رسیده است.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در رسانه‌ها و مطبوعات موضوع صید از کف دریا توسط کشتی‌های چینی بیان می‌شود که این درست نیست چرا که این ماهی عمدتاً در میان دریا یافت می‌شوند و صید آن به صورت ترال میان است و امکان صید کف دریا نیست. طبق قراردادها عمده ماهی که صید می‌شود هم از لحاظ کنترل، هم نوع صید و هم فاصله از ساحل که به صیادان آسیب نرسد، ملاحظه شده است و 80 درصد صید این کشتی‌ها، فانوس ماهیان است و 20 درصد آن صید ضمنی بوده که طبیعت این نوع برداشت است.

وی افزود: نیروی انتظامی، سازمان بنادر و نیروی دریایی سپاه فاصله کشتی‌ها از ساحل و بقیه موارد را کنترل می‌کنند، حدود 12 کشتی متخلف هم شناسایی شده‌اند و مجوز آنها لغو شده است.

سازمان‌های بین‌المللی بر مجوز صیدها نظارت می کنند

وزیر جهاد کشاورزی گفت: این مجوزهایی که گفته می‌شود هم مراجع بین‌المللی آن را تأیید کرده‌اند و همین طور آثاری که در محیط زیست ایجاد می‌کند و شما اشاره می‌کنید، ما همه ملاحظات را در نظر می‌گیریم و بعد میزان ظرفیت‌ها آزاد می‌شود.

حجتی ادامه داد: یعنی اگر گفته می‌شود دو میلیون و 300 هزار تن ظرفیت برداشت فانوس ماهیان در دریای عمان وجود دارد، تا 300 هزار تن اجازه برداشت داده شده است و آسیبی به جایی وارد نمی‌شود.

وی افزود: در موضوع کشت ماهی در دریا دو میلیون تن ظرفیت امکان‌سنجی شده است یک میلیون تن قطعی است و سازمان محیط زیست امروز به ما اجازه 400 هزار تنی را داده است و ما در چارچوب ظرفیت‌ها عمل می‌کنم.

حجتی گفت: در ارتباط با آبزیان و مسائل صید و صیادی در داخل دریاها در چارچوبی که مراکز توصیه می‌کنند، عمل می‌کنیم. سازمان‌های بین‌المللی هم ناظر هستند و تحت نظر پروتکل‌ها عمل می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: ما هنوز در 20 یا 30 هزار تن هستیم و تا 200 هزار تن هنوز فاصله داریم که اجازه مسجل داده شده است، هر وقت به آن کرانه‌ها رسیدیم، آن موقع نگرانی نمایندگان درست و صحیح است.


تعداد مشاهده خبر885 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal