لزوم‌ افزایش توانمندی علمی فارغ التحصیلان دامپزشکی
1398/07/18

مراسم گرامیداشت هفته دامپزشکی با حضور ریاست سازمان دامپزشکی کشور، نماینده شهرستان های گرمسار‌ و آرادان در مجلس شورای اسلامی، مدیر کل دامپزشکی استان سمنان و معاونت بهبود تولیدات دامی این استان در دانشگاه آزاد اسلامی  واحد گرمسار برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی، دکتر علیرضا رفیعی‌پور، رئیس این سازمان در مراسم گرامیداشت هفته دامپزشکی که امروز پنج شنبه 18 مهر در دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار برگزار شد، گفت: علیرغم اوج تحریم‌ها و جنگ اقتصادی در سال گذشته با تلاش تولیدکنندگان و حمایت همه‌جانبه دستگاه های اجرایی ذیربط از جمله سازمان دامپزشکی شاهد رونق تولید بوده‌ایم.

وی با بیان اینکه در همین دوره زمانی، سازمان دامپزشکی کشورمان موفق به کسب کرسی مهم دبیرکلی منطقه آسیا و اقیانوسیه سازمان جهانی بهداشت دام شد، افزود: کشورهای زیادی خواستار امضای پروتکل در زمینه بهداشت دامی با کشورمان هستند و این نشان دهنده اهمیت جایگاه کشورمان در این حوزه است.

رئیس سازمان دامپزشکی از دیگر فعالیت‌های این سازمان، ایجاد مقاصد صادراتی جدید عنوان کرد و افزود: جنگ اقتصادی برای کشورمان مزیّت محسوب شد و نتیچه آن هم توجه بیشتر به حمایت از تولید داخلی بوده است.

رفیعی‌پور بابیان اینکه رونق تولید با استفاده از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی امکان‌پذیر شده است، افزود: با اصلاح و ابلاغ دستورالعمل‌های جدید به دنبال قطع وابستگی به نفع رونق تولید داخل هستیم.

وی افزود: با همراهی تشکل‌ها و تولیدکنندگان در حوزه‌های مختلف از جمله در حوزه دانش و تکنولوژی به دنبال عدم وابستگی هستیم و همچنین بنا داریم با وجود نیروهای جوان و سیاست واگذاری امور به مردم در گام دوم انقلاب، در همه‌ حوزه‌های دامپزشکی به خوداتکایی و خودکفایی برسیم.

رفیعی‌پور با تأکید بر اینکه در حال حاضر با وجود 40 هزار نیروی حوزه دامپزشکی، آمادگی لازم جهت مقابله با بحرانها را داریم گفت: در 2سال گذشته با عبور موفقیت‌آمیز از بحران‌های مختلف از جمله زلزله، سیل، آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، تب برفکی و نداشتن بذر واکسن برای ایمن‌سازی طیور، عبور کردیم و هم‌اکنون در سال جاری جلوتر از بحران هستیم و علاوه بر کاهش موارد بروز بیماری ها،  مراحل تولید بذر واکسن نیز در حال انجام است.

وی با تأکید بر اینکه علم و تخصص دامپزشکی از سایر علوم متفاوت است و این علم تضمین‌کننده اهداف حاکمیتی است،گفت: حوزه های مختلفی مانند حوزه امنیت غذایی، بهداشت جهانی و حوزه سلامت برای اهداف اجرائی خود از سازمان دامپزشکی بهره‌برداری می‌کنند.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور از دستگاه‌های دیگر از جمله وزارت علوم، وزارت بهداشت، سازمان ملی استاندارد، سازمان حفاظت از محیط‌ زیست و سازمان‌هایی که منتفع از خدمات سازمان دامپزشکی هستند، خواستار انعکاس همکاری‌های این سازمان با آن دستگاه ها شد. تا اهمیت فعالیت های سازمان برای مردم بیان گردد.

دکتر رفیعی پور در ادامه  سخنرانی خود در این جلسه به اشتغال در حوزه  دامپزشکی نیز اشاره کرد و گفت: فارغ التحصیلان رشته های مختلف دامپزشکی با تاسیس شرکت های دانش بنیان در زمینه تخصصی خود، علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار می توانند باعث جذب سایر فارغ التحصیلان دامپزشکی گردند.

وی در ادامه گفت: بایستی از ظرفیت فارغ التحصیلان و جوانان صاحب تجربه در رشته های مرتبط با دامپزشکی، در راس امور دامپزشکی استفاده کرد و از ظرفیت های قانونی اشتغال دامپزشکی در سایر سازمان ها و دستگاه های اجرایی نیز برای بکارگیری فارغ التحصیلان استفاده گردد.

رفیعی پور در ادامه بر لزوم‌ افزایش توانمندی علمی فارغ التحصیلان دامپزشکی در جهت  توسعه اقتصاد تولید کنندگان تاکید کرد و صرفا توجه به مقوله درمان را کافی ندانسته و همراهی هر دو بخش دولتی و خصوصی را با تولید کنندگان در افزایش تولید و بهره وری لازم و ضروری دانست.

رفیعی پور، مصرف هورمون در پرورش طیور را غیر واقعی دانست و اعلام کرد: به هیچوجه هورمون در واحدهای مرغداری مصرف نمی شود و به مردم اطمینان داد سلامت محصولات دامی از مزرعه تا سفره تحت نظارت دامپزشکی است.

دکتر رفیعی پور بر لزوم همکاری و تعامل بخشهای مختلف اعم از تشکلها، اتحادیه ها، فارغ اتحصیلان رده های مختلف دامپزشکی و بخش دولتی و خصوصی در راستای نیل به اهداف اقتصاد مقاومتی تاکید کرد.

دکتر رفیعی پور در پایان با اشاره به نقش بی بدلیل دامپزشکی در دو محور سلامت و اقتصاد گفت: اقدامات پیشگیرانه دامپزشکی سبب گردیده است تا دیگر شاهد وقوع موارد پاندمی مانند پاندمی آنفلوانزای فوق حاد در سال 1940ً میلادی که منجر به مرگ و میر ‌40 میلیون انسان گردید، نباشیم.

تعداد مشاهده خبر348 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal