14 هزار تن تخم مرغ در 7 ماهه امسال صادر شد
1398/07/17

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: صادرات تخم مرغ آزاد است و در این 7 ماه 14 هزار تن تخم مرغ صادر شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، دکتر مرتضی رضایی در حاشیه دهمین دوره گرامیداشت روز جهانی تخم مرغ در جمع خبرنگاران در رابطه با صادرات تخم مرغ اظهار کرد: چندین ماه است که صادرات تخم مرغ آزاد شده است و نزدیک به 14 هزار تن امسال صادرات تخم مرغ داشته‌ایم، سعی ما بر این است که راه صادرات همیشه باز بماند.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به مقاصد صادراتی تخم مرغ کشور اذعان داشت: مقاصد اصلی صادراتی ما کشور عراق و افغانستان است اما باید سعی کنیم با کشورهای دیگر در دنیا هم در این زمینه تعامل کنیم.

وی خاطرنشان کرد: تولید تخم مرغ یک روند خطی دارد و مرغداران نمی‌توانند یکباره تولید را افزایش یا کاهش دهند اما مصرف تخم مرغ در ماه‌های مختلف و فصول مختلف متغیر است و معمولا شش ماهه دوم سال افزایش مصرف تخم مرغ داریم و 60 درصد از تولید تخم مرغ در این نیمه مصرف می شود، بنابراین باید تمهیدات لازم اندیشیده شود و به انداره این افزایش تقاضا در نیمه دوم تولید کنیم.

رضایی با بیان اینکه میزان مصرف تخم مرغ در 6 ماهه نخست سال می‌توان به صادرات تخم مرغ و تعامل با بازارهای هدف پرداخت، افزود: در نیمه اول که افزایش تولید داریم میزان مصرف کمتر است و می‌توان در این نیمه با بازارهای صادراتی، بازار را تنظیم کنیم تا تولیدکنندگان متضرر نشوند.

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به سرانه مصرف سالانه حدود 200 عدد تخم مرغ برای هرنفر در کشور گفت: مصرف سرانه کشورهای دیگر هم حدود 365 عدد در سال است که با سرعت رشدی که سالانه در تولید تخم مرغ داریم مطمئن هستیم که به سرانه مصرف مطلوب خواهیم رسید.

رضایی در رابطه با دام‌های پلاک گذاری نشده گفت: با توجه به مصوبه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در خصوص محدودیت حمل دام بدون شناسه و کد هویت گذاری، حمل آن کاملاً ممنوع است و در صورت رصد این نوع دام توسط دستگاه‌های نظارتی به‌عنوان دام قاچاق ضبط خواهد شد.

وی در خصوص صادرات دام سنگین عنوان کرد: با توجه به اینکه چند ماه است قیمت گوشت دام سنگین کاملاً کاهش پیداکرده اگر روند کاهشی ادامه داشته باشد احتمال دارد صادرات آن آزاد شود.


 

تعداد مشاهده خبر273 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal