امضای تفاهم‌نامه همکاری وزارت جهاد کشاورزی و شهرداری تهران برای مدیریت بهره‌وری و نگهداری پارک‌های جنگلی و توسعه فضای سبز
1398/07/13

تفاهم‌نامه مدیریت پارک های جنگلی، توسعه جنگل کاری و فضای سبز و حفظ و مراقبت از جنگل کاری به عنوان ریه تنفسی شهر تهران در چارچوب تبصره 1 ماده 2 قانون ملی شدن جنگل ها و مراتع کشور و مفاد ماده 3 قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع کشور و اصلاحیه های بعدی امروز شنبه توسط وزیر جهاد کشاورزی و شهردار تهران امضا شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در مراسم امضای این تفاهم‌نامه، تصریح کرد: دغدغه مشترک ما حفظ اراضی به عنوان امانتی برای نسل های بعدی است و امیدورام با اقدامات شهرداری تهران، فضای سبز و شاداب و روحیه بخش برای شهروندان فراهم شود.

وی با بیان این که بر اساس این تفاهم‌نامه، مدیریت نگهداری و بهره‌برداری از پارک‌های جنگلی شهر تهران مطابق مقررات قانونی که در تفاهم‌نامه آمده است به شهرداری تهران واگذار می شود، خاطرنشان کرد: حفاظت از اراضی و پوشش گیاهی و همچنین فراهم شدن زمینه نشاط و شادابی مردم در این تفاهم‌نامه مورد تاکید قرار گرفته است.

وزیر جهاد کشاورزی با قدردانی از شهردار تهران برای مشارکت در اجرای این تفاهم‌نامه، اظهار امیدواری کرد: این تفاهم‌نامه به عنوان الگویی در دیگر مناطق کشور نیز تعمیم یابد.

در این مراسم، شهردار تهران گفت: این تفاهمنامه درباره محدوده‌های منابع طبیعی و پارک‌های جنگلی است که در حریم کلانشهر تهران قرار دارند؛ محدوده و پارک‌هایی که در اوقات فراغت مردم به‌ویژه پایان هفته مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پیروز حناچی ادامه داد: با امضای این تفاهمنامه شهرداری تهران نسبت به نگهداری از این فضاها و خدمت‌رسانی به مردم مبادرت می‌ورزد همچنین شهرداری تهران تلاش خواهد کرد که این فضاها توسعه پیدا کنند.

وی با اشاره به این که آلودگی هوا و ترافیک بزرگترین معضل شهر تهران است، ابراز امیدواری کرد: این تفاهم نامه در تلطیف هوای شهر تهران موثر باشد و در شهرهای دیگر نیز پیگیری شود.

شهردار تهران با بیان این که براساس این تفاهم‌نامه، مدیریت و حفاظت 22 هزار هکتار از پارک‌های جنگلی شهر تهران برای مدت 30 سال در اختیار شهرداری تهران قرار می گیرد، اظهار داشت: در حال حاضر 54 هزار هکتار فضای سبز و جنگل‌کاری در تهران وجود دارد که 16 هزار هکتار آن در داخل محدوده شهری در اختیار شهروندان است.

در این مراسم، معاون وزیر و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز با بیان جزئیاتی از این تفاهمنامه گفت: امضای این تفاهم‌نامه براساس الزامات قانونی صورت می گیرد؛ مسئولیت حفظ و نگهداری پارک‌های جنگلی و فضای سبز کشور برعهده سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور است و براساس قانون، واگذاری مالکیت و تغییر کاربری هر بخشی از پارک‌های جنگلی ممنوع است. به بیانی دیگر، دولت وظیفه دارد در راستای حفظ و توسعه پوشش گیاهی کشور بکوشد.

خلیل آقایی با اشاره به اینکه طبق برنامه ششم، کماکان وظیفه حراست از پارک‌های جنگلی بر عهده سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور است، گفت: در شهر تهران، بالغ بر 22هزار هکتار پارک جنگلی داریم که با امضای این تفاهمنامه، همکاری تنگاتنگی با شهرداری تهران برای حفظ و توسعه پوشش جنگلی شهر تهران که به‌صورت 17 تا 18 پارک پراکنده جنگلی است، صورت می‌گیرد.


تعداد مشاهده خبر696 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal