کارت هوشمند کنترل تردد دام عشایر صادر می‌شود
1398/05/23

قائم مقام سازمان امور عشایر ایران گفت: از شهریور ماه امسال تردد، جابجایی و عرضه دام عشایر به منظور جلوگیری از قاچاق دام، با ارائه دفترچه عشایری و کارت هوشمند کنترل می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان امور عشایر ایران، شاهپور علائی‌مقدم در نشست خبری به مناسبت برگزاری چهارمین نمایشگاه توانمندی‌های روستاییان و عشایر کشور افزود: بر اساس مصوبه هیات وزیران و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، عشایر در مرحله اول از شهریور ماه با استفاده از دفترچه عشایری و در مرحله دوم از آذر ماه با ارائه کارت هوشمند می‌توانند دام خود را جابجا کنند تا انتقال و قاچاق دام به خارج از کشور کنترل شود.

وی با بیان این که کارت هوشمند عشایر توسط تشکل‌های عشایری صادر می‌شود، اظهار داشت: میزان قاچاق دام عشایر در حدی نیست که بتواند در قیمت گوشت داخلی تاثیرگذار باشد اما این اقدام در جهت مدیریت جابجایی و عرضه دام انجام می‌شود.

علائی‌مقدم همچنین از پلاک‌گذاری دام عشایر خبر داد و افزود: پلاک‌گذاری دام‌ عشایر کشور با کد 15 رقمی همانند دام سایر دامداری‌ها در دستور کار قرار دارد تا آمار دقیق دام عشایر و میزان تولید آنان در دست باشد.

وی اضافه کرد: اجرای پلاک‌کوبی دام عشایر با توجه به پراکنش عشایر، 3 سال زمان می‌برد و به نظر می‌رسد تا پایان برنامه ششم این طرح کامل شود.

عشایر سالانه 200 هزارتن گوشت قرمز تولید می‌کنند

قائم مقام سازمان امور عشایر ایران بیان داشت: عشایر کشور دارای 24 میلیون رأس دام هستند و با در اختیار داشتن 59 درصد مراتع کشور، حدود یک چهارم گوشت قرمز مورد نیاز کشور را تامین می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه نیاز کشور به گوشت قرمز سالانه 860 هزارتن است، ابراز داشت: از این میزان 200 هزار تن توسط عشایر تامین می‌ شود به عبارتی هر نفر عشایر گوشت قرمز 16 نفر ایرانی را تولید و تامین می‌کند.

تخصیص 1400 میلیارد تومان تسهیلات به عشایر طی پنج سال

علائی‌مقدم اظهار داشت: برای توانمندسازی جامعه عشایری کشور از سال 93 تا 98 یک هزار و 400 میلیارد تومان تسهیلات به عشایر پرداخت شده که منجر به افزایش40 هزار تنی تولید گوشت قرمز در کشور شده است.

وی ادامه داد: در طول پنج سال اخیر، بیش از 37 هزار شغل در مناطق عشایری صیانت و 17 هزار شغل نیز ایجاد شده است.

اجرای 280 پروژه آبرسانی با تخصیص 202 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی

این مسوول افزود: امسال با اذن مقام معظم رهبری و تصویب مجلس، برای اولین بار از محل صندوق توسعه ملی برای آبرسانی سامانه‌های عشایری 202 میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته است که از این محل 280 پروژه آبرسانی در مناطق عشایری اجرا می‌شود که نوید بخش خوبی برای جامعه عشایری کشور خواهد بود.

قائم مقام سازمان امور عشایر ایران با اشاره به این که روزانه هفت میلیون و 200 هزار لیتر آبرسانی سیار به عشایر صورت می‌گیرد، گفت: شاخص‌ برخورداری عشایر از آب به طور میانگین 54 درصد است که با تخصیص اعتبارات فوق و اجرای پروژه‌های دائمی و توسعه شبکه‌های آبرسانی، این رقم تا پایان سال 98 به 74 درصد می‌رسد.

افزایش درآمد عشایر تا دو برابر تا پایان برنامه ششم

علائی‌مقدم خاطرنشان کرد: در طول پنج سال اخیر، با رویکرد خوب دولت و مجلس برای ارتقای معیشت عشایر، تحولی در این بخش ایجاد شده است و بنای ما این است میانگین درآمد خالص عشایر را تا پایان برنامه ششم به دو برابر افزایش دهیم.

وی افزود: برای افزایش درآمد عشایر برنامه‌هایی از جمله تکمیل زنجیره تولید گوشت قرمز، تکمیل زنجیره لبنیات و فرآورده‌های لبنی، توسعه بوم‌گردی عشایر، توسعه شرکت‌های دانش بنیان، توسعه باغات در اراضی شیبدار، توسعه کشت گیاهان دارویی و در اولویت برنامه‌های سازمان امور عشایر قرار دارد.

این مسوول با اشاره به شریک شدن عشایر در سهمی از درآمدهای ناشی از مالیات بر ارزش افزوده، گفت: در برنامه ششم توسعه برخورداری عشایر همانند شهرها و روستاها از درآمدهای ناشی از مالیات بر ارزش افزوده بصورت قانون درآمده که از این محل به طور میانگین سالانه 150 میلیارد تومان برای اجرای پروژه‌های مختلف عمرانی و خدماتی در بخش عشایری اختصاص داده می شود.

وی ادامه داد: تزریق این اعتبارات نوید بخش این است که ایجاد اشتغال و رونق تولید برای تامین امنیت غذایی و توسعه پایدار در مناطق عشایری محقق می‌شود.

برگزاری چهارمین نمایشگاه توانمندی‌های عشایر در تهران

قائم مقام سازمان امور عشایر ایران با اشاره به اینکه از 24 تا 27 مرداد ماه امسال رنگین کمانی از ایلات و اقوام و عشایر کشور در تهران حضور خواهند داشت، اظهار کرد: ایلات و عشایر 16 استان کشور در چهارمین نمایشگاه توانمندی های روستائیان و عشایر، از پنجشنبه 24 تا 27 مرداد، در سالن 14 نمایشگاه بین‌المللی تهران از 10 صبح تا 11 شب توانمندی های تولیدی و فرهنگی خود را به بازدیدکنندگان ارائه می دهند.

رئیس ستاد برگزاری چهارمین نمایشگه ملی توانمندی های عشایر افزود: در این نمایشگاه توانمندی‌های عشایر در بحث تولیدات دامی، صنایع تبدیلی و تکمیلی زنجیره گوشت تا سرسفره مصرف کننده، گیاهان دارویی، صنایع دستی، فرش، لبنیات و فرآورده های لبنی و بوم‌گردی عشایر به مردم و مسوولین معرفی خواهد شد.

وی به راه‌اندازی بیش از ‌300 صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری در کشور اشاره کرد و افزود: 35 درصد فرش صادراتی کشور مربوط به تولیدات عشایر است.

رویکرد مجلس و دولت به جامعه عشایری قابل توجه است

علائی‌مقدم همچنین به ظرفیت‌های قانونی ایجاد شده برای حمایت از عشایر اشاره کرد و گفت: رویکرد مجلس و دولت به جامعه عشایری قابل توجه است و ظرفیت های قانونی خوبی ایجاد شده که تاکنون بی‌سابقه بوده است.

رئیس ستاد برگزاری چهارمین نمایشگاه ملی توانمندی‌های عشایر اضافه کرد: در این راستا، تسهیلات ارزان قیمت قابل توجه‌ای از سوی دولت، از محل صندوق توسعه ملی، از محل اعتبارات مدیرت بحران، و همچنین از محل اعتبارات طرح های ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به عشایر اختصاص داده شده که می‌توانیم نتیجه این اقدامات را در این چهار روزی که نمایشگاه برپا است مشاهده کنیم.

قائم مقام سازمان امور عشایر ایران گفت: جمعیت عشایری کشور اندک است و این جمعیت به صورت گمنام ولی با اثرگذاری در اقتصاد و توسعه پایدار و امنیت غذایی کشور فعالیت می کنند.

وی خاطرنشان کرد: جمعیت عشایری کشور حدود یک میلیون و 200 هزار نفر است که با در اختیار داشتن 24 میلیون راس دام در 59 درصد جغرافیای ایران پراکنده هستند و در بیش از 15 هزار سامانه به تولید مشغول هستند و به خودکفایی گوشت قرمز کمک می‌کنند.

علائی‌مقدم ادامه داد: عشایر با کمترین مزاحمت برای محیط زیست، در حفظ آن و توسعۀ پایدار، اشتغال و بهره‌وری نقش مهم و تاثیرگذاری دارند.

تعداد مشاهده خبر29 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal