جایگاه ویژه طرح‌های آبخیز داری در احیا و حفاظت از عرصه‌های ملی استان آذربایجان غربی
مدیر کل اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی گفت: اجرای طرح های منابع طبیعی برای احیا و حفاظت از عرصه های ملی بسیار مهم و تاثیر گذار است ؛ اما در این میان طرحهای آبخیزداری به دلیل گسترده بودن و جامع بودن اهداف آن در عرصه های ملی بیش از سایر طرحهای دیگر تاثیر گذار تر است.
1397/04/20

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، میر صمد موسوی با اعلام این مطلب افزود: دولت توجه ویژهای به موضوع آبخیزداری داشته و اعتبارات قابل توجهی نیز به این موضوع اختصاص داده است و این وظیفه ماست تا  از این موقعیتی که ایجاد شده در جهت بهبود وضعیت پوشش گیاهی و تقویت سفره‌های زیرزمینی و ذخیره آب تلاش کنیم.

وی بیان کرد: در حال حاضر در آذربایجان غربی نزدیک به یک میلیون هکتار از عرصه‌های ملی مطالعات آبخیزداری توسط اداره کل منابع طبیعی انجام شده و در عین حال نیز در سطحی بالغ بر 80 هزار هکتار طرح‌های مکانیکی؛ بیومکانیکی و بیولوژیکی آبخیزداری اجرا شده است.

وی ادامه داد: از مهمترین آثار طرح‌های آبخیزداری توسعه پوشش گیاهی؛ جلوگیری از رسوب و فرسایش خاک؛ پیشگیری از ایجاد سیل در بالادست عرصه‌ها؛ حفظ و جذب نزولات آسمانی در سطوح زیرزمینی است که با انجام طرح‌های آبخیزداری به اهداف کلی در حوزه‌های جامع آبخیز می‌توان دست یافت.

مدیر کل اداره منابع طبیعی و ابخیزداری آذربایجان غربی با اشاره به آمار حوزه های آبریز استان افزود: آذربایجان غربی چهار حوزه آبریز اصلی دارد که عبارتند از:حوزه آبریز دریاچه ارومیه برابر 59 درصد از مساحت استان به میزان 2 میلیون و 205 هزار و 900 هکتار، حوزه آبریز ارس برابر 31 درصد از مساحت استان  در سطح یک میلیون و 186 هزار و 100 هکتار، حوزه آبریز زاب برابر 9 درصد از مساحت استان در سطح 329 هزار و 200 هکتار و حوزه آبریز سفیدرود برابر یک درصد از مساحت استان در سطح 42 هزار و 900 هکتار است.

وی تاکید کرد: در این میان کل اراضی مستعد برای عملیات آبخیزداری در آذربایجان غربی بالغ بر سه میلیون و یکصد هزار هکتار است که امیدواریم در آینده با جذب اعتبارات این بخش که خوشبختانه در سال جاری نیز با حمایت صندوق ذخیره ارزی که برای طرح‌های آبخیزداری سازمان جنگل‌ها اقدامات موثری انجام شده است؛ بتوانیم به اهداف تعریف شده در حوزه‌های آبخیز دست یابیم.

تعداد مشاهده خبر18 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal