80 درصد کود مصرفی کشاورزان در داخل کشور تولید می‌شود
1397/04/20

مشاور وزیر جهاد کشاورزی در امور ساماندهی کود و بهبود تغذیه گیاه گفت: بیش از 80 درصد از کودهای مصرفی کشاورزان در داخل کشور تولید و 20 درصد از محل واردات تامین می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، شمس‌اله ملازاده در جلسه کمیته پایش کود استان آذربایجان غربی، افزود: نیاز سالانه بخش کشاورزی به انواع کودها حدود 4.5 میلیون تن شامل انواع کودهای ریزمغذی، ماکرو و یک میلیون تن مواد آلی است.

وی با اعلام این که در سال‌های گذشته فقط 50 درصد نیاز واقعی به کود در بخش کشاورزی مصرف شده، بیان کرد: کشاورزان به علت اعتماد نداشتن به کیفیت کودها که اغلب آنها وارداتی است، مصرف کود در کشت و زرع و باغبانی خود را کاهش داده بودند.

ملازاده با تاکید بر این که اعتماد کشاورزان به کودهای عرضه شده رو به افزایش است، اظهار کرد: امسال 2.5 میلیون تن انواع کودهای ماکرو تأمین شده و در صورت نیاز به همراه سایر ذخایر کودی در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی در سال گذشته تمام کودهای مورد نیاز را به مقدار کافی تامین کرد و در اختیار کشاورزان قرار داد و امسال نیز هیچ‌گونه مشکلی در تامین کود وجود ندارد.

وی با اشاره به کیفیت کودهای تولید شده در کشور نیز گفت: در زمینه کیفیت کود هم کمیته‌های پایش استانی در حال فعالیت بوده و پیگردهای قانونی متخلفان در حال اجراست و نیز کیفیت کودهای عرضه شده بهبود یافته است.

ملازاده ضمن توصیه به کشاورزان برای تهیه کود از فروشگاه‌های معتبر خدمات حمایتی، ادامه داد: در صورت مواجهه با کودهای بی‌کیفیت، کشاورزان موضوع را اطلاع دهند تا با متخلفان برخورد قانونی شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز در این جلسه کم‌فروشی، وجود مواد مضر و سرطان زا و نبود پروانه توزیع کود را از مصادیق رسیدگی به پرونده کارگاه های متخلف کودهای تقلبی عنوان کرد و گفت: افرادی که کود غیراستاندارد به مردم می‌دهند، به سلامت همنوعان و محصولات کشاورزی بی اعتنا هستند و با آنها برخورد قاطع صورت می‌گیرد.

عبداله فتح‌اله‌زاده با اعلام اینکه رضایت کشاورزان استان در زمینه کود مصرفی جلب شده است، ادامه داد: برای تأمین کود مورد نیاز کشت بهاره در آذربایجان غربی مشکلی نداشتیم.

وی با بیان این که 70 شرکت توزیع کود در استان فعال هستند، افزود: با توجه به پتانسیل‌های استان در بخش‌های زراعت و باغبانی، کمیته پایش کود آذربایجان غربی با حضور اعضا به صورت مرتب تشکیل و نسبت به پیگیری وضعیت این نهاده انجام وظیفه می‌کند.

تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal