آغاز تكثير 5 رقم جديد پنبه مقاوم به خشكسالي در كشور
1387/05/29

رئيس موسسه تحقيقات پنبه كشور گفت: در حال حاضر سه رقم جديد پنبه مقاوم به خشكسالي در استان گلستان، يك رقم در استان اردبيل و يك رقم ديگر نيز در استان داراب در حال تكثير است.

علي جعفري مفيدآبادي در گفتگو با مهر گفت: در سال جاري به دليل بروز خشكسالي معرفي ارقام مقاوم پنبه به كم آبي در دستور كار قرار گرفت، به نحويكه در سال گذشته دو رقم و امسال نيزبالغ بر 5 رقم مقاوم جديد جهت تكثير به بخش كشاورزي معرفي شده است.

رئيس موسسه تحقيقات پنبه كشور بيان كرد: در حال حاضر سه رقم جديد پنبه در استان گلستان، يك رقم در استان اردبيل و يك رقم نيز در استان داراب در حال تكثير است، اين در حالي است كه به دليل طولاني بودن سيكل تكثير همزمان با معرفي و ثبت ارقام جديد، آنها را وارد سيكل تكثير نموده ايم.

وي با اشاره به كشت دوم پنبه در استان گلستان، عنوان كرد: اقدام به كشت دوم پنبه علاوه بر تامين نياز داخلي مي تواند كشور را به عنوان صادر كننده اين محصول وارد بازارهاي جهاني كند.

مفيدآبادي اظهارداشت: در حال حاضر 400 هزار هكتار از اراضي استان گلستان به كشت گندم و كلزا اختصاص يافته و اگر20 درصد اين اراضي به زير كشت پنبه برود، در نهايت توان توليد وش در اين استان از 30 هزار تن فعلي به 120 هزار تن افزايش مي يابد.

وي با بيان اينكه از طريق كشت نشايي پنبه آبياري سنگين اوليه در اراضي پنبه كاهش مي يابد، افزود:  در حال حاضر در برخي از مناطق براي كشت پنبه با آبياري سنگين اوليه مواجه هستيم كه از طريق به كارگيري كشت نشايي اين مشكل مرتفع مي شود.

تعداد مشاهده خبر14 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal