ناقل بيماري جاروك ليموترش شناسايي شد
1385/09/20


محققان موسسه تحقيقات بيوتكنولوژي جهاد كشاورزي كرج پس از مدت‌ها تحقيق و بررسي ناقل بيماري جاروك ليموترش را شناسايي كردند.

مدير تدوين برنامه هاي تحقيقاتي بيماري جاروك ليموترش در گفتگو با خبرنگار مهر در كرج گفت: ليموترش يكي از مهم ترين و اقتصادي ترين محصولات باغي جنوب ايران است و استان هرمزگان با سطح زير كشت 19 هزار و 100 هكتار و درآمد ناخالص 411 ميليارد ريال به تنهايي سالانه حدود 50 درصد از توليد كشور را به خود اختصاص داده است.

مردي خاطر نشان كرد : در حال حاضر بيماري جاروي جادوگر ( جاروك) جدي ترين و خطرناك ترين تهديد براي محصول ليمو ترش ايران است و هر سال خسارات زيادي به باغداران جنوب كشور وارد مي كند.

وي اظهار داشت:با توجه به خسارت ميلياردي جاروك به ليموترش و افزايش تعداد درختان آلوده به اين بيماري در سالهاي اخير طرح شناسايي ناقل بيماري جاروك در موسسه تحقيقات بيوتكنولوژي كرج آغاز شد و درچند روز اخير محققان موفق به شناسايي ناقل اين بيماري شدند.

مردي تصريح كرد: ناقل اين بيماري حشره اي به نام " زنجرك" بود كه با شناسايي آن امكان مبارزه با اين بيماري به وجود آمده است و از اين پس خسارت هاي ناشي از جاروك كاهش خواهد يافت.

وي يادآور شد: علاوه بر شناسايي زنجرك ، توليد رقم ويژه " پرشين لاين" براي ايجاد درختان مقاوم در برابر جاروك در حال بررسي است و محققان مشغول تحقيقات اجتماعي ، اقتصادي و به زراعي براي يافتن محيط هاي مناسب اين رقم جديد هستند.

مردي ادامه داد : عملكرد عامل بيماري در ليموترش مشابه عملكرد ويروس HIV در انسان است، زيرا عامل بيماري در مراحل اوليه آلودگي داراي يك دوره كمون است و پس از ظهور باعث مرگ سريع گياه مي شود.

اين مسئول عنوان كرد : تعداد درختان آلوده به بيماري جاروك ليموترش در سال هاي اخير به نحو چشمگيري افزايش يافته است به طوري كه از تعداد 51 اصله در سال 1377 به 117 هزار و 222 اصله در سال 1384 رسيده است و پيش بيني مي شود تعداد درختان آلوده در سال جاري به 160 هزار اصله برسد.

وي ميزان خسارت وارد شده به كشاورزان و اقتصاد كشور را 277 ميليارد و 338 ميليون و 800 هزار ريال اعلام كرد .

مردي تصريح كرد : درصورت عدم توجه جدي و مستمر به اين بيماري حداكثر تا يك دهه آينده ميزان توليد ليموترش در استان هرمزگان به صفر نزديك خواهد شد و اقتصاد روستايي در بسياري از نقاط استان هرمزگان همچنين اشتغال زايي در اين مناطق با خطر جدي مواجه مي شود.

وي گفت: با شناسايي ناقل بيماري جاروك اين اميد وجود دارد كه گياهان از ابتلا به اين بيماري دور شده و توليد ليموترش در ايران به نحو مطلوب ادامه يابد. همچنين توليد ارقام مقاوم در برابر بيماري بارقه هايي از اميد در دل محققان و كشاورزان ايجاد كرده است.

سهم جهاني ايران از توليد ليموترش حدود 40 درصد است واين محصول در كشور در سطح وسيعي معادل 41 هزار و 800 هكتار كشت مي شود.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal