خودكفايي ايران در توليد مواد اصلاح ژنتيكي دام
1391/12/15

مديرعامل شركت نهاده‌هاي دامي جاهد از خودكفايي ايران در توليد مواد ژنتيكي دام خبر داد.

حميد ورناصري در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس، با اعلام اين خبر اظهار داشت: با افتتاح بزرگترين مركز توليد مواد ژنتيك از گاو‌هاي ژنوميك در خاورميانه، ايران به خودكفايي در توليد اين مواد دست يافت.

مديرعامل شركت نهاده‌هاي دامي جاهد افزود: 20 سال است ايران در توليد مواد ژنتيكي دام فعاليت دارد اما براي ايجاد تنوع ژنتيكي در برخي موارد اقدام به واردات از كشورهاي آمريكا و اروپا مي‌كرد.

وي افزود: اما اخيرا اقدام به واردات گاو‌هاي ژنوميك از كشور آمريكا مي‌كند و از اين طريق هم توليد مواد ژنتيكي مي‌كند و هم به تنوع ژنتيكي توليد اضافه مي‌كند.

ورناصري گفت: توليد مواد ژنتيكي با واردات گاوهاي ژنوميك از آمريكا باعث صرفه‌جويي اقتصادي و نيز خودكفايي كشور در اين زمينه شده و اگر زماني كشورهاي واردكننده اجازه واردات ندهند ايران توانسته است در توليد اينگونه مواد به خودكفايي برسد.

به گفته مديرعامل شركت نهاده‌هاي دامي جاهد هر دز ماده ژنتيكي وارداتي 20 دلار است اما با تهيه آن از گاوهاي ژنوميك 3 دلار تمام مي‌شود كه اگر براي 100 رأس گاو در يك دوره 5 ساله محاسبه كنيم 170 ميليون دلار صرفه‌جويي اقتصادي براي كشور به همراه دارد و علاوه بر آن بي‌نياز از واردات هم هستيم.

به گفته ورناصري توليد مواد ژنتيكي دام زيربناي اساسي براي اصلاح ژنتيك است و از آنجايي كه براي افزايش عملكرد نيازمند مواد ژنتيكي هستيم.

وي در پاسخ به اينكه آيا واردات از كشور آمريكا با توجه به وضعيت تحريم مشكل نبود، گفت: از سال 2009 توليد مواد ژنتيكي از گاوهاي ژنوميك مورد بهره‌برداري تجاري رسيده و در پتنت خودشان بود، اما به لحاظ ارتباطات بسيار خوبي كه داشتيم توانستيم تكنولوژي ژنوميك را وارد كنيم.

وي ادامه داد: در زمينه مبادلات ارزي نيز هيچ مشكلي نبوده و از طريق LC عمل شده است.

ورناصري گفت: استفاده از گاوهاي ژنوميك نتايج اصلاح ژنتيك را 5 سال زودتر به نتيجه مي‌رساند و قيمت تمام شده آن نيز پايين‌تر است.

مديرعامل شركت نهاده‌هاي دامي جاهد در پاسخ به جايگاه اصلاح نژاد در كشورمان در دنيا گفت: در گاوداري‌هاي صنعتي پيشرفت اصلاح نژاد با نمونه‌هاي دنيا برابري مي‌كند و اگر توليد شير يك رأس گاو در گاوداري‌هاي صنعتي كشورمان 37 تا 40 كيلوگرم است در نرم دنيا هم نزديك به اين عدد يعني 40 تا 45 كيلوگرم است.

ورناصري ادامه داد: اما در گاوهاي دو رگ يا سنتي بايد خلوص‌سازي انجام شود تا علمكرد مناسب اتفاق بيفتد.

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal