احمدی نژاد: دولت، آماده واگذاری همه امور کشاورزی به کشاورزان است
1385/10/12


تهران ، ايرنا ‪

داخلي. سياسي. رييس جمهوري. كشاورزي

"محمود احمدي نژاد" رييس جمهوري با تاكيد بر آمادگي دولت براي واگذاري كليه امور كشاورزي به كشاورزان، از وزارتخانه‌هاي جهاد كشاورزي و صنايع و معادن خواست كه امور قابل واگذاري را مورد بررسي قرار دهند.

رييس جمهوري عصر دوشنبه در جمع كشاورزان نمونه كشور در عين حال تصريح كرد: امور كشاورزي به شرطي به كشاورزان واگذار خواهد شد كه اداره آنان از سوي كشاورزان ثمره بيشتر و بهتري داشته باشد.

احمدي نژاد با تاكيد بر لزوم "علمي شدن كشاورزي براي استفاده از همه ظرفيتها"، افزود: آنچه كشور را مي‌سازد، روستاي آباد است و كشاورزان و صنعتگران و كارگران از مهم‌ترين قشرهاي توليدكننده در كشور هستند.

وي با تاكيد بر لزوم كاهش درصد سود بانكي براي كشاورزان اظهار داشت: از اين طريق مي‌توانيم در كشور حركت و جهش ايجاد كنيم اما متاسفانه برخي در اين زمينه كارشكني و جوسازي مي‌كنند.

رييس جمهوري گفت: كشاورزي به عنوان مهمترين بخش اقتصادي همچنان پايه آباداني كشور است و خواهد بود.

رييس جمهوري افزود: ملتي كه تمدن و فرهنگ ساز است و مي‌خواهد سرافراز زندگي كند بايد خوراك، پوشاك و نيازهاي اوليه خود را تامين كند.

وي با اشاره به اينكه صنايع تبديلي تضمين‌كننده دوام كشاورزي است، تاكيد كرد: امروز ما ظرفيت تامين نيازهاي ‪۳۰۰ميليون نفر را در كشور داريم و مي‌توانيم با توليد سه برابر مصرف خودمان، مازاد آن را نيز صادر كنيم .

احمدي نژاد با اظهار اينكه "شك ندارم با همت كشاورزان مي‌توانيم به تامين نيازهاي غذايي ‪۳۰۰ميليون نفر در كشور برسيم"، اظهار داشت: خداوند همه نعمت‌ها را در اين خصوص مانند آب، زمين، همت بلند و انديشه‌هاي عميق به ما عطا كرده است و مي‌توانيم با برداشتن موانع از سر راه، به اين نقطه مطلوب دست يابيم.

وي تصريح كرد: كار در اين دولت، جهشي است و دولت با همه توان ممكن در خدمت كشاورزان خواهد بود و خريد محصولات كشاورزان بخشي از آن است.

رييس جمهوري با بيان اينكه "امروز دانشگاهها و مراكز آموزش عالي فارغ التحصيلان زيادي در گرايشهاي گوناگون در زمينه كشاورزي تربيت مي‌كنند"، اضافه كرد: كشاورزان مي‌توانند با وارد كردن اين افراد به فعاليتهاي خود زمينه‌هاي ورود دانش به امر كشاورزي را توسعه دهند و فارغ‌التحصيلان را بر اساس قراداد و مطابق با افزايش محصولات در آن سهميه‌اي كنند.

وي با بيان اينكه "ما مي‌خواهيم روستاها بهترين مكان‌هاي زندگي در كشور باشند"، اضافه كرد: مدالها را بايد به كساني بدهيم كه سازنده و توليدكننده هستند و كشور را به پيشرفت و توسعه مي‌رسانند.

رييس جمهوري با اشاره به جايگاه صنايع تبديلي در كشاورزي و ارزش افزوده آن در زمينه محصولات مختلف گفت: دولت براي حمايت از بخش كشاورزي مصمم است تا سود تسهيلات در اين زمينه را كاهش دهد و جرايم وام‌هاي قبلي را مطابق با سقف وام‌ها يا مشمول بخشودگي كند يا اينكه مهلت مناسبي بدهد تا كشاورزان قادر باشند اصل و سود آن را پرداخت كنند.

احمدي نژاد با بيان اينكه "در خصوص كاهش سود برخي مخالف هستند و فكر مي‌كنند كه با اين اقدام به كشور لطمه خواهد خورد"، ادامه داد: برخي نيز جلو اين امر ايستادگي مي‌كنند ولي بايد بدانند كه كشاورزي سود چنداني ندارند تا بتوانند ‪۱۱درصد سود وام بدهند.

وي يادآور شد كه "امروز برخي در كشور قيمت‌ها را بگونه مصنوعي بالا مي‌برند" و تاكيد كرد: توليدكنندگان نمي‌توانند با سود بالاي تسهيلات بانكي با كسي رقابت كنند و بايد در اين مورد زمينه‌هاي لازم براي پيشرفت كار آنان از جمله كاهش نرخ سود فراهم شود.

رييس جمهوري با اشاره به اينكه "امسال بارندگي در كشور زياد است و به لطف الهي محصولات كشاورزي نيز افزايش خواهد يافت"، اظهار داشت: كشاورزان براي جلوگيري از افزايش قيمتها بايد با ايجاد تشكلهاي لازم واسطه را از بين ببرند تا با اين اقدام بتوانند بازار را تنظيم كنند.

احمدي نژاد تصريح كرد ما مي‌توانيم ايران را به قله‌هاي پيشرفت و سعادت برسانيم و افزود: قريب به اتفاق كشاورزان در كشور نمونه هستند و كار آنان نيز هيچ ضرر و زياني براي كشور ندارد و بايد دست به دست هم بدهيم تا كارها را پيش ببريم و اميدواريم روزي كشاورزان برسد تا كشاورزان ما از نظر موقعيت مالي بهترين وضعيت را داشته باشند و اين براي ما افتخار است.

"محمدرضا اسكندري " وزير جهاد كشاورزي نيز در جلسه اهداي لوح تقدير به كشاورزان برتر كشور در سالن شهيد بهشتي رياست جمهوري گفت: در هفته جهاد كشاورزي چهار هزار طرح با ‪۳۱۱ميليارد تومان هزينه به بهره‌برداري مي‌رسد كه با بهره‌برداري از آنها زمينه اشتغال ‪۹۲هزار خانواده فراهم مي شود.

وي با اشاره به اينكه "امسال مي‌توانيم در زمينه كشاورزي به خودكفايي ‪۹۴درصدي برسيم"، اضافه كرد: در بخشهاي مختلف كشاورزي بر كاربردي كردن پژوهش و تحقيق تاكيد داريم.

وزير جهاد كشاورزي گفت: اين ظرفيت در كشور وجود دارد كه بتوانيم غذاي ‪۳۰۰ميليون نفر را تامين كنيم.

۱۱۶كشاورزي برتر امسال شامل ‪۱۰۵مرد و ‪۱۱زن، از ميان در مجموع ‪۲۴ هزار و ‪۲۵۰نفر انتخاب شده‌اند.

از كشاورزان برتر امسال يك نفر داراي مدرك دكترا، پنج نفر كارشناسي ارشد، ‪۳۲نفر كارشناسي، ‪۳۷نفر ديپلم و ‪۳۵نفر زير ديپلم هستند.

در سال جاري ‪۱۲رشته جديد نظير زنان روستايي توليدكننده صنايع خانگي روستايي، مهندس ناظر كشاورزي و مربي آموزش فني و حرفه‌اي به زمينه‌هاي قبلي براي انتخاب كشاورزان نمونه افزوده شده است.

برخي از كشاورزان نمونه نيز در جلسه ديدار امروز با رييس جمهوري با طرح مشكلات و مسايل حرفه‌اي خود از جمله كاهش سود بانكي و بخشودگي جرايم وام‌ها، لزوم حمايت دولت از آنان، واگذاري امور كشاورزي به كشاورزان و اجراي اصل ‪۴۴قانون اساسي در زمينه كشاورزي تاكيد كردند.

اين گزارش مي‌افزايد، در مراسم تجليل از كشاورزان نمونه، رييس جمهوري به ‪۱۴تن از آنان به نيت ‪۱۴معصوم لوح تقدير اهدا كرد.

دكتر احمدي نژاد همچنين موافقت خود را با "اعزام ‪۱۱۶كشاورز نمونه به اتفاق همسرانشان به حج عمره" اعلام كرد.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر15 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal