آمادگي ايران براي صدور ‪۱/۵ميليون گوسفند قرباني به عربستان
1386/04/20

رشت، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪

رييس سازمان دامپزشكي كشور گفت: ايران آمادگي دارد تا ‪۱/۵ميليون راس گوسفند قرباني به كشور عربستان صادر كند.

"مجتبي نوروزي" روز چهارشنبه در ملاقات با نماينده ولي فقيه در رشت افزود: سازمان دامپزشكي كشور آمادگي دارد به هر ميزاني كه كشور عربستان نياز داشته باشد، گوسفند قرباني به اين كشور بفرستد.

به گزارش ايرنا، وي خاطرنشان كرد: هياتي از كشور عربستان در هفته گذشته براي بررسي واردات قرباني حج از ايران به تهران سفر كرد تااين مسئله را بررسي كند.

رييس سازمان دامپزشكي گفت: در صورت موافقت كشور عربستان براي اولين بار از جمهوري اسلامي صادرات گوسفند براي ايام حج و ديگر ايام به اين كشور انجام مي‌شود.

نوروزي همچنين اظهار داشت: ‪۱۲۵ميليون واحد دامي در كشور وجود دارد كه شش هزار مامور سازمان دامپزشكي در سراسر كشور بر اين دامها نظارت دارند.

وي خاطرنشان كرد: اين سازمان وظايف مهم و متنوع حفظ بهداشت و نظارت بر فرآورده‌هاي خام دامي و بخصوص كشتارگاههاي كشور، بيماري‌هاي مشترك دام و انسان را برعهده دارد.

رييس سازمان دامپزشكي تصريح كرد: ‪۴۰۰نوع بيماري مشترك بين انسان و دام وجود دارد كه آنفلوآنزاي حاد پرندگان ازجمله آن است.

نوروزي گفت: با همكاري سازمان محيط زيست، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و نيز نيروي انتظامي، سازمان دامپزشكي ايران توانسته است بر بيماري آنفلوآنزاي پرندگان در كشور فائق آيد.

رييس سازمان دامپزشكي كشور افزود: اين سازمان درحال پيگيري كنترل ذبح شرعي در كشور و خارج از كشور است كه طرحي توسط نمايندگان مجلس مطرح و هفته گذشته در كميسيون مربوطه تصويب شده‌است.

وي اظهارداشت : اين طرح بزودي در صحن مجلس مطرح و با قانوني كردن آن بر ذبح شرعي در داخل و خارج كشور با اعزام بازرسان و روحانيان نظارت خواهد شد.

آيت‌الله زين‌العالدين قرباني نماينده ولي فقيه در استان گيلان نيز در اين ديدار گفت: با همت مسوولان سازمان دامپزشكي كشور مردم ما امروز از شرعي بودن ذبح و حلال بودن گوشت در كشور اطمينان دارند.

وي تصريح كرد: ذبح شرعي در نظام جمهوري اسلامي با همكاري روحانيت انجام گرفته و در صورت قانوني كردن نظارت بر ذبح شرعي ديگر كشورهاي مسلمان نيز از ايران الگو خواهند گرفت.

قرباني از اقدامات سازمان دامپزشكي و ديگر ارگانها در كنترل آنفلوآنزاي پرندگان در كشور تشكر كرد و اظهار داشت: آنفلوآنزاي مرغي و جنون گاوي كه ابتدا يك تهديد براي مردم محسوب مي‌شد به همت مسوولان خطر آن رفع شده‌است.

نماينده ولي فقيه درگيلان گفت: ايران در استقلال و آزادي و در اجراي احكام ديني موفق شده‌است و امروز كشور ايران به جهان اسلام فكر مي‌دهد.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر8 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal