معرفي رقم گلرنگ بدون خار، زودرس و متحمل به خشكي
1387/07/20

 

رقم گلرنگي به نام گلدشت كه بدون خار، زودرس و متحمل به خشكي است و عملكرد آن نيز 1.5 تا دو تن در هكتار است، معرفي شد.    

به گزارش ايانا، رئيس مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي ورامين در اين باره در نمايشگاه مركز تحقيقات ورامين در سازمان تات گفت: مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي ورامين با بيش از 80 سال سابقه هم اكنون در زمينه هاي مختلف به ويژه با تمركز بر توليد بذر و نهال مشغول فعاليت است.

دكتر محسن بيگدلي افزود: اين مركز در حدود هزار  هكتار عرصه تحقيقات به همراه 13 حلقه چاه آب دارد و به ارقامي درباره غلات مانند لاين گندم نان، DN11 و  WS829 دست يافته است كه از خصوصيات اين دو لاين مقاوم بودن آنها به خشكي است، چنانكه در شرائط كم آبي در زمانهاي پاياني كشت، توانايي حذف دو مرحله آبياري آخري را دارا هستند. اين خصوصيت در مناطقي چون ورامين كه دو مرحله كشت بهاره و پاييزه دارد، بسيار موثر و در كشت بهاره بسيار مفيد است.

وي در ادامه گفت: از ديگر دستاوردها مي توان به دو لاين جو با نامهاي D5 , D9 در سال جاري اشاره كرد كه در زمان حاضر در اختيار كشاورزان پيشرو منطقه قرار گرفته و اين دو لاين جو نيز متحمل به خشكي با سه دوره آبياري، عملكرد مناسبي نشان داده است.

رئيس مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي ورامين افزود: در زمينه دانه هاي روغني نيز  اخيرا رقم گلرنگي به نام گلدشت معرفي شده كه خصوصيات آن بدون خار بودن، زودرسي و تحمل در برابر خشكي است. عملكرد اين رقم نيز 1.5 تا دو تن در هكتار است.

بيگدلي تاكيد كرد: در بخش سبزي و صيفي دو رقم طالبي سمسوري معرفي شده است كه 30 تن در هكتار عملكرد دارند. از ويژگي اين ارقام يكنواختي اندازه و متحمل بودن به آفت فوزاريم و سفيدك پودري است. درون اين ميوه سبز رنگ است كه از نظر بازارپسندي مناسب است.

وي همچنين از توليد رقم خربزه سوسكي خبر داد و افزود: اين رقم  20 تا 25 تن در هكتار عملكرد دارد و داراي هشت تا 10 درصد قند و با اندازه و گوشت مطلوب  است.

رئيس مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي ورامين در ادامه گفت: دو رقم اسفناج به نام  اسفناج برگ باريك كه قبلا معرفي شده است و اسفناج برگ پهن كه در سال جاري معرفي خواهدشد، نيز وجود دارد كه بذر اين رقم به ميزان چهار تن توليد خواهد شد و در اختيار كشاورزان قرار خواهدگرفت.بيگدلي خاطر نشان كرد: بذر سبزي و صيفي اغلب وارداتي است و توليد آن صرفه جويي ارزي خوبي به همراه خواهد داشت.اين مقام مسئول تصريح كرد: در زمينه گندم و ساير بذرها، مركز تحقيقات كلاً تامين كننده بخش قابل توجهي از نياز كشور است. بخش عمده فعاليت مركز تكثير بذر است بنابراين در كنار فعاليتهاي پژوهشي و تحقيقي، مسئوليت توزيع به استانهاي مختلف بر عهده مركز است تا در استانهاي مختلف بذر به مقدار زياد توليد شود و در اختيار كشاورزان قرار گيرد. رئيس مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي ورامين درباره بودجه مركز گفت: با سرمايه گذاري بيشتر نه تنها مي توانيم اعتبارات مورد نياز خود را تامين كنيم، بلكه خواهيم توانست اعتبارات دو مركز تحقيقاتي ديگر را نيز فراهم سازيم.

بيگدلي در پايان خاطر نشان كرد: همچنين چنانچه مركز بتواند امكانات آبياري را افزايش دهد، سطح زير كشت كنوني كه 300 هكتار است، به 600 هكتار افزايش خواهديافت و در صورت بالا بردن راندمان خاك با افزايش كود دامي و از طريق تسطيح اراضي و لوله گذاري شبكه هاي آبياري، مي توانيم بهره برداري را دو چندان كنيم.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر13 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal