13 هزار تن میگوی پرورشی امسال در کشور تولید می شود
1392/12/07

مدير كل تكثير و پرورش آبزيان سازمان شيلات از توليد و پرورش 13 هزار تن ميگو در سال جاري خبر داد.

اميدرضا اصغري در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: براساس گزارشات و ارزيابي‌هاي صورت گرفته از مزارع پرورشي استان‌هاي جنوبي كشور امسال حدود 13 هزار تن ميگو توليد شد كه عمده آن در استان بوشهر بود.

وي افزود: با توجه به قيمت مناسب ميگو در بازراهاي جهاني و كاهش توليد جهاني آن به دليل درگير‌شدن برخي از كشور‌هاي جنوب شرقي آسيا به بيماري، وضعيت بسيار خوبي براي پرورش‌دهندگان ميگو در بازارهاي داخلي و صادراتي قابل پيش‌بيني است.

مدير كل تكثير و پرورش آبزيان سازمان شيلات تصريح كرد: در حالي كه بيماري ميگو در برخي كشور‌هاي جنوب شرقي آسيا قوت گرفته امسال هيچ گزارشي از

بيماري در استان‌هاي جنوبي ايران دريافت نشده و برنامه‌ريزي شده در استان سيستان‌وبلوچستان نيز در سال‌هاي آينده مانند استان خوزستان به گونه‌اي عمل كنيم تا بتوانيم توليد ميگو را به حد مطلوب مورد نظر برسانيم چراكه در استان خوزستان هم تا سه سال پيش بيماري لكه سفيد ميگو مشكلات عديده‌اي براي پرورش‌دهندگان به وجود آورده بود كه امسال مانند دو سال گذشته نه تنها توانستيم براي اين مشكل كاري كنيم بلكه ركورد جديدي در راندمان توليد ميگو در اين استان به ثبت رسانديم.

اصغري ادامه داد: وضعيت توليد ميگو به گونه‌اي است كه هر سال در كشور 20 تا 30 درصد رشد داريم و امسال نيز همين روند تكرار شد كه با توجه به گسترش ارتباطات بين‌المللي ايران از زمان روي‌كار آمدن دولت يازدهم به نظر مي‌رسد صادرات محصولات شيلاتي نيز رشد قابل توجهي داشته باشد.

هيچ مشكلي در آمار توليد ميگو وجود ندارد

به گفته وي با توجه به كنترل هفتگي ميزان توليد، وزن ميگو، بهره‌وري در واحد سطح، ميزان بازماندگي محصول رها‌ شده نسبت به بچه ميگوي رها شده و ديگر معيارهاي توليد، هيچ مشكلي در ارائه آمارهاي توليد ميگو وجود ندارد و هر كارشناس يا مدير سابقي كه مدعي مبهم بودن آمار توليد محصولات شيلاتي است بايد بداند كه ميگو يكي از محصولات صادراتي است و با توجه به صادرات سالانه حدود 90 درصد آن نمي‌توان در اعلام آمار توليد اين محصول دست برد.

مدير كل تكثير و پرورش آبزيان سازمان شيلات گفت: برداشت ميگو هر ساله از اول تير آغاز مي‌شود و تا اوايل بهمن‌ ادامه دارد اما با توجه به اين‌كه به تازگي برداشت اين محصول به پايان رسيده تاكنون حدود 70 درصد آن صادر شده است.

اصغري اعلام كرد: با توجه به هزينه‌هايي مانند خوراك، نهاده‌ها و ديگر هزينه‌هاي جانبي براي پرورش‌دهندگان ميگو توليد هر كيلوگرم از اين محصول حدود 9000 تومان تمام مي‌شود.

به گفته وي حدود 20 درصد از پرورش‌دهندگان توانسته‌اند وزن محصول خود را حدود 20 گرم افزايش دهند و سود مناسبي از فروش محصولشان به دست آورند.

تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal