عدم نیاز به واردات انوع میوه در ستاد تنظیم بازار تصویب شد
1392/10/25

معاون توليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي گفت: ميوه مورد نياز شب عيد كشور تامين شده است و به جز موز نياز به واردات هيچ نوع محصول ديگري نيست.

ناصر توكلي در گفت و گو با ايرنا با تاكيد بر اينكه، ميوه توليد داخل مازاد بر نياز كشور است افزود: توليد سيب و مركبات كشور بيشتر از نياز داخلي است و از اين رو همچون سال گذشته به هيچ عنوان نياز به واردات سيب و مركبات نداريم.

به گفته وي، عدم نياز به واردات انوع ميوه به جز موز به تصويب ستاد تنظيم بازار رسيده و جاي نگراني براي توليد كنندگان و مصرف كنندگان اين محصولات وجود ندارد.

وي توليد سال جاري سيب كشور را سه ميليون تن عنوان كرد و اظهار داشت: نياز سالانه كشور به سيب با احتساب تازه خوري و صنايع تبديلي بين 2 تا 5/2 ميليون تن است كه با برنامه ريزي صورت گرفته 500 هزار تن سيب مازاد بر نياز كشور صادر مي شود.

به گفته توكلي، از ابتداي سال جاري تاكنون، بيش از 100 هزار تن سيب به كشورهاي درخواست كننده صادر شده است.

معاون توليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي تصريح كرد: آذربايجان غربي، آذربايجان شرقي، تهران، اصفهان و فارس، استان هاي برتر توليد كننده سيب درختي در كشور هستند، به طوري كه يك سوم سيب كشور در آذربايجان غربي توليد مي شود.

وي با بيان اينكه، ايران توليد كننده بيش از 50 نوع ميوه است افزود: كشور ما در توليد برخي از ميوه ها همچون سيب درختي، مركبات، پسته، انار، گيلاس، گردو و بادام در دنيا داراي رتبه تك رقمي است.

تعداد مشاهده خبر16 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal