20 ميليون ريال تسهيلات تامين علوفه به هرخانوار عشاير اعطا مي شود
1387/01/27

 جانشين رييس سازمان امور عشاير ايران از اعطاي 20 ميليون ريال تسهيلات به هر خانوار عشاير براي تامين علوفه خشك دام در مقابله با خشكسالي خبر داد.              

مير ولي صفر زاده معاون توسعه و عمران سازمان امور عشاير ايران در گفت و گو با خبرگزاري فارس، افزود: براي مقابله با خشكسالي در مناطق عشايري علاوه بر خريد 2/3 ميليون راس دام مازاد عشايري به هر خانوار عشايري 20 ميليون ريال تسهيلات براي خريد علوفه خشك دام پرداخت مي‌شود، البته اين پيشنهاد از سوي سازمان مطرح شده و بايد تصويب شود.

جانشين رييس سازمان امور عشايري ايران خاطر نشان ساخت: استمهال بدهي‌هاي قبلي عشايري بانكها، پرورار دامهاي عشايري در مناطق خشك و خريد دام مازاد در راستاي مقابله با خشكسالي است.

صفرزاده ميزان اختصاص اعتبار به سازمان امور عشاير ايران در سال 1386 را 600 ميليارد ريال عنوان كرد و گفت: بر اساس آخرين اطلاعات و آمار حدود 85 درصد از اين اعتبارات تخصيص داده شد و در برخي استانها 100 درصد اعتبارات و در برخي كمتر از آن محقق شده است.

وي يادآور شد: وظيفه سازمان عشاير ساماندهي عشاير، اسكان و خدمات به كوچ است كه 50 درصد اعتبارات براي اسكان عشاير اختصاص يافته است و 50 درصد بقيه هم صرف ارائه خدمات به كوچندگان ، طرح جامع مطالعات و جايگزيني سوخت فسيلي به جاي سوخت هيزمي و بوته‌اي شده است.

جانشين رييس سازمان امور عشاير ايران تصريح كرد: در مجموع سال گذشته 1500 پروژه عمراني در مناطق عشايري مصوب و اجرا شد كه تا دهه فجر 1200 طرح به بهره‌بردراي رسيد و بقيه هم تا پايان تير ماه 87 پايان سال مالي به بهره‌برداري مي‌رسند.

وي گفت: تسهيلات اعطايي به عشاير تا پايان سال 87 در استانها 60 ميليارد تومان بوده است كه در راستاي ارتقاء توليد عشاير، تثبيت شغل و ايجاد اشتغال جديد، ‌تامين علوفه خشك در مناطق خشكسالي انجام شده است.

جانشين رييس سازمان عشاير ايران از توليد 145 هزار تن گوشت قرمز توسط دامهاي عشاير در سال گذشته خبر داد و گفت: اين ميزان توليد نسبت به سال قبل از خود 50 درصد افزايش يافته است.

صفرزاده گفت: براي افزايش سهم عشاير از قيمت گوشت قرمز با مشاركت شكل‌ها و تعاونيهاي عشايري دام آنها به قيمت بالاتر خريده شد و به نرخ ارزان تر به دست مصرف كننده رسيد، همچنين دامهاي لاغر به صورت دستي پرواربندي شده و گوشت‌ آنها در اختيار بازار مصرف قرار داده شد.

معاون توسعه و عمران سازمان امور عشاير ايران با اشاره به وجود خشكسالي در سال جاري گفت: خريد دام مازاد عشاير امسال هم ادامه دارد و از طريق پرداخت تسهيلات و كمك مالي به اتحاديه عشاير و تعاونيها دام مازاد عشاير به صورت اماني پروار شده و پس از فروش، حاصل آن به عشاير خواهد رسيد.

صفرزاده تصريح كرد: 7 ميليون راس در اختيار عشاير است كه سال گذشته 150 هزار راس به صورت پرواربندي دستي، از عشاير خريداري شده و پس از پروار به بازار مصرف عرضه شد.اداره كل روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
/www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر8 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal