پيش‌بيني افزايش 10 درصدي توليد پنبه در كشور
1392/02/18

مديركل دفتر پنبه و دانه‌هاي روغني وزارت جهاد كشاورزي از افزايش حدود 10 درصدي توليد پنبه در سال جاري خبر داد و گفت: با اقتصادي‌تر شدن و تسهيل كشت پنبه مي‌توان ضمن خودكفايي در توليد اين محصول، مانند سال‌هاي گذشته براي صادرات برنامه‌ريزي كرد.

محمدرضا درگاهي در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: در سال جاري سطح زير كشت ارقام اصلاح شده پنبه در 18 استان كشور حدود 100 هزار هكتار گزارش شده كه نسبت به سال گذشته حدود 15 درصد كاهش داشته است اما با توجه به بهبود شرايط بازرگاني پنبه به عنوان يكي از معدود محصولات كشاورزي كه ارزش‌ افزوده‌ي 500 درصدي از مزرعه تا بازار مصرف دارد، پيش‌بيني مي‌شود توليد امسال 10 درصد نسبت به سال گذشته افزايش يابد.

وي افزود: بيشترين سطح زير كشت متعلق به استان‌هاي خراسان رضوي با حدود 35 هزار هكتار، فارس با 16 هزار هكتار و گلستان با 13 هزار هكتار است كه از اين ميزان حدود 190 هزار تن وش در سال گذشته برداشت شده و پس از تحويل به كارخانه‌ها نهايتا 60 هزار تن محلوج استحصال شد.

درگاهي گفت: سال‌هاي گذشته علاوه بر تامين نياز داخلي، صادرات پنبه نيز وجود داشت اما كشاورزان به دليل مقرون به صرفه نبودن و سختي كشت پنبه ترجيح مي‌دادند به كشت متناوب محصولاتي مانند گندم، سويا يا ذرت بپردازند كه درآمد بيشتري دارد اما در حال حاضر با توجه به بهبود وضعيت بازرگاني اين محصول و افزايش قيمت وش و محلوج، سطح زير كشت و توليد پنبه در سال جاري افزايش خواهد يافت.

مدير كل دفتر پنبه و دانه‌هاي روغني وزارت جهاد كشاورزي عنوان كرد: در راستاي تسهيل كشت و برداشت و افزايش رغبت كشاورزان به ادامه‌ي توليد پنبه فعاليت‌هاي مناسبي در راستاي مكانيزه‌ شدن آن انجام شده است تا بتوانيم در آينده نزديك ضمن واردات انواع كمباين و تجهيزات كشت و برداشت، آن‌ها را در داخل بومي‌سازي كرده و توليد كنيم.

وي افزود: توليد ارقام زودرس و قابل برداشت با كمباين و بهبود وضعيت بازرگاني پنبه يكي‌ديگر از اقداماتي بود كه در راستاي اقتصادي‌تركردن كشت اين محصول انجام داده‌ايم كه مي‌توان به ترويج كشت دوم پنبه در سال‌هاي گذشته اشاره كرد.

درگاهي ادامه داد: سال گذشته كشت دوم پنبه به حدود 2000 هكتار رسيد كه وزارت جهاد كشاورزي در صدد است تا براي مقرون به صرفه‌تر كردن كشت، افزايش راندمان اين محصول و بالا‌بردن رغبت كشاورزان ميزان كشت دوم پنبه را كه پس از برداشت كشت اول آغاز مي‌شود، توسعه دهد.

مدير كل دفتر پنبه و دانه‌هاي روغني وزارت جهاد كشاورزي گفت: پنبه‌ يكي از محصولات با ارزش افزوده بالاست و به همين دليل بسياري از كشور‌ها مانند تركيه چندين برابر ميزان توليد خود را به واردات آن اختصاص داده تا بتوانند با تبديل آن ارزش افزوده و اشتغالزايي خود را در صنعت بافندگي و پوشاك توسعه دهند.

وي اظهار كرد: كشور‌هايي مانند ازبكستان كه تا پيش از اين پنبه بسياري به ايران صادر مي‌كرد در حال توسعه‌ي كارخانه‌هاي ريسندگي خود هستند تا در سال‌هاي آتي بتوانند ضمن افزايش اشتغال و ارزش افزوده محصول خود، به جاي پنبه، نخ به كشور‌هاي متقاضي صادر كنند.درگاهي تاكيد كرد: يكي از دلايلي كه باعث كاهش سطح زيركشت پنبه شده است اقتصاد‌ي‌تر بودن توليد محصولات رقيبي مانند برنج در استان‌هاي گلستان و خراسان است. از سوي ديگر اختصاص زمين‌هاي درجه دو و سه به كشت پنبه در اين استان‌ها است كه در صدد هستيم با افزايش توليد در سال‌هاي آينده به مرز خودكفايي نزديك‌تر شويم.
تعداد مشاهده خبر9 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal