رشد 30 درصدي خريد توافقي محصولات كشاورزي
1387/09/13

مديرعامل سازمان مركزي تعاون روستايي ايران از جزييات خريد تضميني محصولات كشاورزي در سال جاري گفت.          

سيدمحمد موسوي در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، افزود: تاكنون 121 نوع محصول كشاورزي به وزن 810 هزار تن و ارزش 336 ميليارد تومان به صورت توافقي توسط شركتهاي تعاوني زير نظر اين سازمان خريداري شده كه در مقايسه با سال گذشته از 30 درصد رشد برخودار است. مديرعامل سازمان مركزي تعاون روستايي ايران افزود:همچنين 7 نوع محصول كشاورزي به نرخ تضميني و به وزن 570 هزار تن و به ارزش 153 ميليارد تومان خريداري شده كه نسبت به مدت مشابه سال گذشته 4درصد رشد دارد. وي افزود:خريد تضميني شامل 182 هزار و 185 تن برگ سبز چاي و 13 هزار و 508 تن چاي خشك، 185 هزار تن سيب‌زميني، 45 هزار و 450 تن پياز بهاره، 141 هزار تن دانه روغني سويا، 105 تن خرما و بقيه نيز وش پنبه از كشاورزان به نرخ تضميني خريداري شده است. موسوي افزود:پول محصول كشاورزان تا كنون به موقع پرداخت شده و در آينده نيز مي‌شود و در اين زمينه هيچ مشكلي از نظر تامين اعتبار وجود ندارد. وي افزود:با توجه به اين كه خريد تضميني گندم توسط شركت بازرگاني دولتي ايران انجام مي‌شود، آمار دقيقي از ميزان خريد تضميني نداريم، اما شركت‌هاي تعاون روستايي زير پوشش اين سازمان تاكنون 311 هزار و 535 تن گندم به صورت توافقي با كشاورزان خريداري كرده‌اند، گرچه در اين زمينه مسئوليتي نداريم.

معاون وزير جهاد كشاورزي در مورد مباشرت توزيع آرد روستايي و عشايري گفت: خردادماه امسال بنابر مصوبه‌ هيئت دولت، مباشرت توزيع آرد روستايي و عشايري به وزارت بازرگاني واگذار شد، اما در عمل اين كار توسط شبكه تعاوني و روستايي انجام مي‌شد، گرچه از نظر قانوني از مسئوليت شبكه ساقط شده است.

موسوي افزود: توزيع آرد روستايي و عشايري توسط شبكه تعاوني روستايي تا امروز ادامه داد، اما متأسفانه وزارت بازرگاني در مورد پرداخت يارانه آرد تا امروز از دولت اعتبار گرفته، اما به سيستم شبكه تعاون روستايي زير نظر سازمان به طور كامل پرداخت نمي‌كند و تنها يك سوم اين هزينه توسط شركت بازرگاني دولتي پرداخت شده است. مديرعامل سازمان مركزي تعاون روستايي ايران افزود: در جلسه مشترك استانداران با هيئت دولت در مورخ 5 آبان 87 مسئوليت تصميم‌گيري در مورد مباشرت توزيع آرد به استانداران واگذار شد كه 29 نفر از استانداران كشور اعلام كردند، مباشرت توزيع آرد روستايي و عشايري توسط سازمان مركزي تعاون روستايي انجام شود.

موسوي خاطرنشان كرد:‌ اميدواريم توزيع آرد و كالاهاي اساسي توسط شبكه مردمي تعاون روستايي انجام شود و يارانه حمل آرد و كالاهاي اساسي از سازمان حمايت از توليدكنندگان و مصرف‌كنندگان گرفته شود و در اختيار سازمان مركزي تعاون روستايي ايران و شبكه مردمي شركتهاي تعاوني تحت پوشش قرار داده شود.

وي افزود: توزيع آرد از ابتداي سال جاري در عمل توسط شبكه تعاون روستايي انجام شده، حتي سامانه نرم‌افزاري توزيع آرد در سازمان طراحي شده كه اگر مسئوليت كامل آن را به سازمان تعاون روستايي واگذار كنند، تعهد مي‌كنيم بحث توزيع آرد را به طور دقيق حتي با نام فردي كه آرد را دريافت مي‌كند و كد ملي او به صورت آن‌لاين در متن شبكه الكترونيكي در اختيار مديران قرار دهيم.

مديرعامل سازمان مركزي تعاون روستايي ايران تصريح كرد: صحت، دقت و سلامت نظام توزيع آرد در متن شبكه تعاون روستايي با سامانه طراحي شده براي همه مسئولان ذي‌ربط فراهم مي‌شود. معاون وزير جهاد كشاورزي با اشاره به پيشنهاد اين وزارتخانه به رياست جمهوري گفت:‌ اين پيشنهاد علاوه بر رئيس جمهور به آقاي دكتر داوودي معاون اول، وزارت بازرگاني و دكتر حسيني وزير اقتصاد نيز ارائه شده كه ساماندهي نظام توزيع كه يكي از مهم‌ترين محور طرح بزرگ تحول اقتصادي دولت نهم به شمار مي‌رود، با توجه به سابقه طولاني حدود نيم قرن حضور شبكه تعاوني و روستايي در توزيع مايحتاج روستاييان اين كار به آنها واگذار شود. موسوي ادامه داد: شبكه شركتهاي تعاوني روستايي از توانمندي و امكانات گسترده‌اي براي توزيع كالاهاي اساسي و آرد برخوردار است كه الگوي مؤثري در ساماندهي نظام توزيع مناطق روستايي كشور به شمار مي‌رود. مديرعامل سازمان مركزي تعاون روستايي ايران افزود: اين شبكه داراي 6 هزار و 400 شركت تعاوني، اتحاديه استاني و كشوري با 11 هزار و 567 فروشگاه مصرف، 2 هزار و 564 انبار به ظرفيت 2 ميليون و 500 هزار تن گنجايش محصول و با امكانات حمل‌ونقل، توان مالي و عملياتي گسترده‌اي در سطح 57 هزار و 202 روستا در كشور برخوردار است. موسوي افزود: با توجه به اينكه شركتهاي تعاون روستايي در متن مردم و روستاها مستقر شده‌اند، شناخت كافي از روستاييان داشته و روابط تنگاتنگي در امور توزيع، خدماتي و بازرگاني دارند، همچنين در زمينه توزيع كالاهاي اساسي، سوخت، آرد و كالاهاي معيشتي در حدود نيم قرن سابقه دارد.

وي افزود: نهاده‌هاي توليد مانند كود شيميايي، بذر اصلاح‌شده، سموم كشاورزي، ماشين‌آلات و قطعات يدگي از طريق اين شبكه به كشاورزان ارايه مي‌شود كه با حداقل هزينه و با امكانات نرم‌افزاري و سخت‌افزاري اين كار عملي مي‌شود.

موسوي با اشاره به اينكه شبكه تحت پوشش سازمان مركزي تعاوني روستايي گسترده و توانمند است، گفت:‌ اين شبكه به عنوان محوري‌ترين دستگاه جهت تحقق اهداف طرح تحول اقتصادي دولت در مقوله ساماندهي نظام توزيع روستايي كشور نقش ايفا كند.

مديرعامل سازمان مركزي تعاون روستايي ايران افزود: آخرين وضعيت خريد و توليد «وش» پنبه تا تاريخ 9 آذر سال جاري در مهمترين استانهاي توليد پنبه به اين صورت است كه در مجموع توليد وش پنبه 267 هزار تن برآورد مي‌شود و تاكنون 142 هزار تن برداشت شده كه از اين رقم 11 هزار تن توسط شبكه زير نظر سازمان به صورت تضميني و توافقي خريداري شده است. موسوي افزود: بقيه وش توليدي توسط بخش خصوصي و كارخانه‌هاي پنبه‌پاك‌كني و نساجي خريداري شده است.

مديرعامل سازمان مركزي تعاون روستايي ايران پيشنهاد داد: براي افزايش توليد پنبه اولاً تعرفه واردات تا 25 درصد افزايش يابد و نياز صنايع نساجي كشور از داخل كشور تأمين ‌شود، ثانياً نقدينگي كارخانه‌هاي نساجي و پنبه‌پاك‌كني براي خريد وش و محلوج از داخل هزينه شود. موسوي اعلام كرد: شبكه زيرپوشش سازمان تعاوني روستايي از هم‌اكنون به صورت توافقي در سطح استانهاي كشور وش توليدي را خريداري مي‌كند كه تا كنون 11 هزار تن به صورت توافقي و تضميني خريداري شده است.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal