رييس موسسه تحقيقات علوم دامي كشور: دوقلوزايي در گوسفندان افزايش يافت
1385/11/28

 

خبرگزاري كشاورزي ايران - گروه پژوهش و تحقيقات :

با اجراي يك طرح تحقيقاتي محققان علوم دامي كشور به افزايش دوقلو‌زايي در گوسفندان دست يافتند.    

رييس موسسه تحقيقات علوم دامي با اعلام اين مطلب به خبرنگا ايانا گفت: طرح افزايش دوقلوزايي در گوسفند و تلاقي گوسفند‌هاي نژاد شال با نژاد‌هاي زل و دالاق به مدت سه سال در استان گلستان در حال انجام است.

دكتر كمالي هدف از اجراي طرح را افزايش راندمان توليد گوشت و بهبود مديريت پرواربندي عنوان كرد و افزود:براساس نتايج اوليه طرح توليد گوشت در گوسفندان در مقايسه با روش سنتي كه دامداران داراي نژاد زل و دالاق بدست آوردند، 30 درصد افزايش يافت.

وي اظهار داشت: اين طرح سال گذشته در يك گله مردمي انجام شد كه مي‌توان نتايج آن را در اختيار دامداران منطقه شمال كشور قرار گيرد.

دكتر كمالي به توسعه اجراي طرح در ديگر مناطق كشور اشاره و تصريح كرد: اجراي طرح در مناطقي كه نژاد‌هاي زير جثه همچون نائيني وجود دارد به افزايش توليد گوشت در كشور كمك بسزايي مي‌كند.

رييس موسسه تحقيقات علوم دامي با بيان اينكه دوقلو‌زايي با روش‌هاي مدير سيستمي افزايش يافت، اضافه كرد: مديريت تغذيه و هورمون تراپي يكي از روشهاي موثر در افزايش دوقلو‌زايي در گوسفندان است.

وي در پايان گفت: با زودتر از شيرگيري بره‌ها هزينه‌هاي تغذيه‌اي كاهش يافته و در نتيجه ميزان رشد افزايش و ضريب تبديل بهبود مي‌يابد./

 


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal