كنترل مگس مديترانه با استفاده از روش هاي غير شيميايي
1391/03/28

رييس سازمان حفظ نباتات گفت: مگس مديترانه در كشور با استفاده از روش هاي غير شيميايي كنترل مي شود. مهندس آقا رضا فتوحي، رييس سازمان حفظ نباتات كشور در گفتگو با خبرنگار خبرگزاري موج با بيان اين مطلب اظهار داشت: مگس مديترانه بيشتر بومي مناطق گرم ايران بوده و جزء آفات آفريقاي مركزي است.

وي افزود: اين آفت با دخالت انسان در مناطق نيمه گرمسيري جهان گسترش يافته و در حاشيه مديترانه، استراليا، هاوايي، اروپا، آسيا، آفريقا، آمريكا و اقيانوسيه وجود دارد.

فتوحي ادامه داد: در حال حاضر كشورهايي نظير قبرس، عربستان، كره، يمن، اردن، سوريه و تركيه در آسيا مبتلا به اين آفت هستند.

وي تصريح كرد: در ديماه 1354 ظهور آفت مگس مديترانه اي در باغات اطراف مشهد گزارش شد و اين عامل تا نيشابور و بجنور گسترش يافت.

رييس سازمان حفظ نباتات ادامه داد: باغات شيراز در سال 54 از طريق واردات ميوه در بنادر جنوب كشور آلوده شد.

وي با اشاره به انجام اقدامات كنترلي گسترده بوسيله سازمان حفظ نباتات، گفت: اين اقدامات سبب شد آفت مگس مديترانه اي تا سال 59، محدود شود.

فتوحي افزود: اين آفت در سال 61 روي نارنگي يافا در شهر ساري گزارش شد و بيشترين آلودگي در باغات مجاور منازل و باغات تجاري به دليل عدم وجود سرما مشاهده شده بود.

وي ادامه داد: در سال 90 به شكل جدي كنترل مگس مديترانه اي در باغات پيگيري و خسارتي به بخش توليد وارد نشد و حتي با 10 درصد افزايش محصول مواجه بوديم.

رييس سازمان حفظ نباتات، اذعان داشت: امسال مبارزه با اين آفت به روش غير شيميايي با همكاري تمامي دستگاه هاي استاني و غيره در حال پيگيري است.

وي گفت: استفاد از تله هاي آغشته به پروتئين هيدروليزات و ساير موادي كه اين حشره را به سمت خود جلب مي كند، راهكاري براي مبارزه و كنترل اين حشره در راستاي جلوگيري از ورود خسارت به محصولات كشاورزي است.

تعداد مشاهده خبر11 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
برگزاري يادواره 161 شهيد سنگر ساز بي سنگر.pdf
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal