کاهش20 تا 35 درصدی مصرف آب، سوخت و سموم در بخش کشاورزی با اجرای طرح های ترویجی
1391/04/26

معاون ترويج و آموزش سازمان تحقيقات،آموزش و ترويج كشاورزي گفت: با اجراي طرح هاي ترويجي در سال هاي اخير مصرف آب، سوخت و سموم كشاورزي 20 تا 35 درصد كاهش يافته است.  ""پيمان فلسفي"" افزود: اين نتيجه با بررسي سايت هايي كه به صورت الگويي فعاليت ترويجي داشته اند، به دست آمده است. وي با اشاره به اينكه پس از پيروزي انقلاب اسلامي ميزان توليد در بخش هاي مختلف كشاورزي چهار برابر شده است، گفت: براي قرار گرفتن در جايگاه برتر منطقه بايد از تمام منابع استفاده كنيم. فلسفي با بيان اينكه مجموعه ترويج و آموزش با همگرايي نيروها و هم افزايي منابع درصدد ايجاد انسجام عملياتي است، افزود: افزايش كمي و كيفي توليد و افزايش درآمد كشاورز از اهداف برنامه هاي ترويج است.

وي از وجود استراتژي مشخص براي تحقق اين اهداف در راستاي برنامه پنجم توسعه خبر داد و گفت: خودكفايي در توليد محصولات اساسي و ارتقاي بازده آبياري از 33 درصد كنوني به 40 درصد تا پايان برنامه پنجم هدف گذاري شده است. فلسفي با اشاره به شكل گيري كارگروه هاي توسعه بخش كشاورزي در استان ها افزود: در هر يك از استان ها بايد برنامه مشخص براي رسيدن به اهداف پيش بيني شده تدوين شود. وي گفت: شرايط اقتصادي و اقليمي مناطق مختلف كشور تدوين برنامه مشخصي را براي هر منطقه ايجاب مي كند.

فلسفي ، جايگاه آموزش و ترويج را در اجرايي شدن اين برنامه ها مهم دانست و ادامه داد: فرايند توسعه نيازمند مشاركت همه نيروها و استفاده بهينه از منابع موجود است.

وي با اشاره به اينكه يك تا دو درصد ارزش توليد ناخالص داخلي بايد صرف فعاليت هاي ترويجي شود، گفت: 70 درصد نيروهاي عملياتي بخش كشاورزي بايد در مزرعه فعال باشند، درحالي كه در ايران 30 درصد است. فلسفي با اشاره به فعاليت چهار ميليون و 300 هزار نفر بهره بردار در بخش كشاورزي افزود: براي اجراي طرح هاي ترويجي و آموزشي براي اين جمعيت نيازمند 60 هزار نفر نيروي انساني هستيم.

تعداد مشاهده خبر19 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal