‪۲۱صندوق غير دولتي حمايت از توسعه سرمايه‌گذاري در بخش كشاورزي در كشور تشكيل شده است
1386/03/20

مهندس عوض عليزاده مقدم رييس هيات مديره و مدير عامل شركت مادر تخصصي صندوق حمايت از توسعه سرمايه‌گذاري در بخش كشاورزي گفت: تاكنون ‪۲۱صندوق غير دولتي حمايت از توسعه سرمايه‌گذاري در بخش كشاورزي با مجموع سرمايه‌گذاري ‪۴۰۰ميليارد ريال در كشور فعال شده است كه ‪۵۱درصد از سهم سرمايه‌گذاريهاي صورت گرفته به توليدكنندگان و تشكلهاي بخش كشاورزي و ‪۴۹درصد به دولت اختصاص دارد.

وي اظهار داشت: صندوقهاي راه‌اندازي شده تاكنون يكهزار و ‪۸۰۰تشكل فعال كشاورزي و حدود ‪۳۰درصد جمعيت شاغل در اين بخش را زيرپوشش قرار داده‌اند.

مديرعامل شركت مادر تخصصي صندوق حمايت از توسعه سرمايه‌گذاري در بخش كشاورزي درخصوص آثار فعاليت ‪۲۱صندوق راه‌اندازي شده در كشور، اظهار داشت: اين صندوقها تاكنون حدود ‪۳۰۰هزار تن نهاده‌هاي مورد نياز توليدكنندگان و سهامداران را از طريق تامين مالي، تهيه و به قيمت مناسب در اختيار سهام داران قرار داده‌اند.

وي سپس تامين تسهيلات ارزان قيمت با نرخ سود و كارمزد ‪۲تا ‪۴درصد براي توليدكنندگان و تشكلهاي بخش كشاورزي با كمترين پيچيدگي و صرف وقت را از ديگر آثار فعاليت اين صندوقها عنوان كرد و گفت: ايجاد وفاق و همدلي و انسجام بين تشكلها و توليدكنندگان نقطه عطفي در فعاليت صندوقهاي غيردولتي حمايت از توسعه بخش كشاورزي است.

وي با بيان آنكه اين صندوقها چتر حمايتي توليدكنندگان و تشكلهاي بخش كشاورزي محسوب مي‌شوند، تصريح كرد: تنها راه توسعه پايدار در بخش كشاورزي از طريق تقويت و توسعه اين صندوقها ممكن است.

به‌گزارش ايرنا،مهندس عليزاده در ادامه از راه‌اندازي ‪۱۴صندوق غيردولتي در استانهاي كشور در سال جاري ، خبر دادو گفت: در صورت تامين منابع مالي براي شركت مادر تخصصي،اين صندوق ها تا پايان نيمه نخست امسال فعاليت خود را آغاز خواهند كرد.

وي سپس هدف از تشكيل صندوقهاي غيردولتي را حمايت از توسعه بخش كشاورزي در واگذاري خدمات اجرايي بخش كشاورزي از مرحله قبل تا بعد از توليد به بهره‌برداران و تشكلهاي بخش كشاورزي، تجميع ، انباشت، مديريت و تخصيص بهينه منابع مالي بخش كشاورزي و ارتقاي نرخ سرمايه‌گذاري در اين بخش، عنوان كرد.

مهندس عليزاده تصريح كرد: براي تحقق اهداف يادشده، مدلي در چهار مرحله طراحي و به تاييد وزير جهاد كشاورزي به عنوان رييس مجمع عمومي شركت مادر تخصصي صندوق حمايت از توسعه سرمايه‌گذاري در بخش كشاورزي رسيده است.

وي گفت : براساس اين مدل، در مرحله نخست تلاش مي‌شود در تمام استانهاي كشور صندوقي عام و فراگير براي پوشش تمام فعاليتهاي بخش كشاورزي تشكيل مي‌شود كه با توجه به فعاليت ‪۲۱صندوق در زمان حاضر و راه‌اندازي صندوقهايي در ‪۱۴استان كشور تا پايان نيمه نخست سال جاري، اين مرحله به سرانجام مي‌رسد.

وي، ايجاد شركتهايي با عنوان شركتهاي خدمات كشاورزي را مرحله دوم مدل يادشده خواند و افزود: اين شركتها با مالكيت صندوقهاي استاني، خدمات اجرايي و تصديگري بخش كشاورزي از جمله تامين و توزيع نهاده‌ها، انتقال يافته‌ها و خدمات ترويجي، بازاررساني و بازاريابي محصولات و خدمات بيمه‌اي كشاورزي را برعهده خواهند داشت.

مدير عامل شركت مادر تخصصي صندوق حمايت از توسعه سرمايه‌گذاري در بخش كشاورزي تصريح كرد:اين شركتها تا پايان نيمه نخست امسال در چهار استان همدان، كرمانشاه، اصفهان و فارس فعاليت خود را به صورت آزمايشي آغاز خواهند كرد.

وي افزود: پس از ايجاداين شركتها،يك شركت هلدينگ يا مادر تخصصي براي برنامه‌ريزي و سياستگذاري شركتهاي خدمات كشاورزي در استانها و نيز حمايت و پشتيباني از آنها در عرصه كلان واردات و صادرات تشكيل خواهد شد.

مهندس عليزاده سپس از برنامه‌ريزي براي ايجاد يك موسسه مالي و اعتباري جهت صندوقهاي غير دولتي حمايت از توسعه بخش كشاورزي به عنوان مرحله چهارم مدل طراحي شده ، خبر داد و گفت:اين صندوقها به عنوان زيرساخت توسعه بخش كشاورزي، به يك نهاد مالي و اعتباري جهت تجهيز و تقويت منابع نياز دارند.

وي افزود:در زمان حاضر بخش كشاورزي به دليل فقدان زير ساخت مالي اختصاصي و منسجم براي توليدكنندگان، توانايي استفاده از منابع خارجي را ندارد كه اميدواريم با ايجاد يك شركت سرمايه‌گذاري و تامين سرمايه، اين مشكل نيز در آينده برطرف شود.

عليزاده مقدم در ادامه، ارزش توليدات سالانه بخش كشاورزي را حدود ‪۳۰۰تريليون ريال اعلام وخاطرنشان كرد: صندوقهاي غير دولتي حمايت از توسعه بخش كشاورزي بايد سرمايه‌اي حدود ‪۶۰تريليون ريال در اختيار داشته باشند.

به‌گفته وي، براساس ماده ‪۱۲قانون تشكيل وزارت جهادكشاورزي مقرر شده است اين وزارتخانه يك تريليون ريال از محل واگذاري و فروش امكانات خود را به عنوان سهم مشاركتي دولت براي تقويت صندوقهاي غيردولتي حمايت از توسعه سرمايه‌گذاري در بخش كشاورزي در اختيار شركت مادر تخصصي قرار دهد،ضمن آنكه براساس بند "د" ماده ‪۱۸قانون برنامه چهارم توسعه نيز سالانه بايد ‪۲۰۰ ميليارد ريال در اين زمينه سرمايه‌گذاري شود.

وي در پايان ابراز اميدواري كرد: تا پايان سال ‪۸۷در مجموع يك تريليون و ‪۸۰۰ميليارد ريال تعهدات دولت براي تقويت شركت مادر تخصصي صندوق حمايت از توسعه سرمايه‌گذاري در بخش كشاورزي تامين و در اختيار اين شركت قرار گيرد.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر18 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal