استفاده بهينه از نزولات آسماني با اجراي طرح هاي آبخيزداري و آبخوانداري
1392/10/09

 معاون وزير جهاد كشاورزي و رييس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور گفت: 9 استان كشور داوطلب اجراي پروژه بين المللي ترسيب كربن هستند كه هم اينك با همكاري سازمان ملل متحد در خراسان جنوبي در حال اجرا است.

به گزارش ايرنا، مهندس خداكرم جلالي در جمع خبرنگاران در بيرجند افزود: استان هاي كرمان، تهران، خراسان رضوي، فارس، اصفهان، البرز، آذربايجان غربي، سمنان و مركزي داوطلب اجراي اين پروژه هستند.

وي اين پروژه را يكي از پروژه هاي موفق در كشور ذكر و بيان كرد: پروژه ترسيب كربن طرحي با اهداف جهاني به منظور جذب كربن اتمسفري از طريق احياء مراتع بياباني، ارائه مدلي براي افزايش بهره وري زمينهاي مناطق خشك و نيمه خشك و مقابله با بيابانزايي از طريق احياء مراتع تخريب شده با مشاركت مردم است.

معاون وزير جهاد كشاورزي افزود: اين پروژه از حدود 10 سال قبل در توابع شهرستان سربيشه استان خراسان جنوبي با همكاري ايران، سازمان عمران ملل متحد، سازمان خواروبار و كشاورزي ملل متحد و صندوق تسهيلات جهاني محيط زيست آغاز شده و هنوز ادامه دارد.

وي ادامه داد: امسال حدود 100 ميليارد ريال به اجراي اين طرح در ايران اختصاص يافته كه 5/10 ميليارد ريال آن متعلق به خراسان جنوبي بوده است.

رييس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري در ادامه گفت: حفاظت، احياء، توسعه و بهره برداري پايدار از اموري است كه در عرصه هاي منابع طبيعي به اين سازمان واگذار شده است.

وي افزود: مشاركت مردم در رسيدن به اين اهداف نقش مهمي دارد.

او در ادامه همچنين گفت: حدود 10 ميليارد مترمكعب بيلان منفي آب هاي زيرزميني را در كشور داريم كه اين امر يك معضل است.

جلالي افزود: براي استفاده بهينه از نزولات آسماني بايد مديريت اكوسيستم را اجرا كنيم كه در اين راستا توجه به آبخيزداري و آبخوانداري در اولويت قرار دارد.

وي با اشاره به اينكه امنيت زيستي جهان مربوط به منابع طبيعي است گفت: هم اكنون 5/32 ميليون هكتار از مساحت ايران را بيابانها تشكيل مي دهند.

او با اشاره به وجود 183 كانون بحراني بيابانزا با وسعت 5/6 هكتار در سطح كشور افزود: از اين تعداد 28 كانون در خراسان جنوبي است.

رييس سازمان جنگلها، مراتع و آبخيزداري ادامه داد: پروژه ترسيب كرين با رويكرد مقابله با بيابانزايي، حفظ منابع طبيعي و توسعه روستايي اجرا مي شود.

جلالي گفت: هم اينك حدود 3/14 ميليون هكتار جنگل و 8/84 ميليون هكتار مرتع در سطح كشور داريم.

تعداد مشاهده خبر33 بار
تصاویر مرتبط

  • 2.png
  • 1.png
  • 3.png

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal