طرح تولید میگوی عاری از بیماری خاص (SPF ) در استان بوشهر اجرا می شود
1391/02/02

رييس موسسه تحقيقات شيلات ايران گفت: با توجه به ظرفيت‌هاي استان بوشهر و توانمندي كشور در عرصه شيلاتي، طرح توليد ميگوي عاري از بيماري خاص (SPF ) دراين استان اجرا مي‌شود. به گزارش ايرنا، دكترعباسعلي مطلبي درنشست با استاندار بوشهر افزود: با توجه به اينكه كشور از نظر مولد ميگو خودكفاست ما تفكر توليد ميگوي عاري از بيماري را آغاز كرديم و در همين ارتباط در سفر نخست دولت به بوشهر طرحي نيز به تصويب رسيد اما اجرايي نشد. وي اضافه كرد: در سال 89 ايجاد مركز توليد ميگوي spf درهرمزگان نيز تصويب شد اما بنا به دلايلي اين مركز در هرمزگان نيز اجرايي و احداث نشد.

رييس موسسه تحقيقات شيلات ايران ادامه داد: پس از اين موضوع پيگيري‌هاي زيادي با دفتر معاونت علمي و فناوري رييس جمهوري براي تهيه طرح كلان ميگوي عاري از بيماري را انجام داديم و درنهايت طرح توليد ميگوي spf با حضور رييس جمهوري به امضا رسيد.

مطلبي گفت: بر اساس قراردادي كه با معاونت علمي رييس جمهوري بستيم، مقرر شد اين معاونت 40 ميليارد ريال اعتبار براي اجراي طرح پرداخت كند و ما نيز موظف شديم تا زيرساخت‌ها، تاسيسات و ساختمان را آماده كنيم.

وي اظهارداشت: قرارداد اين طرح 30 ماهه است و تاكنون 13 ميليارد ريال به اين پروژه تخصيص يافته و ما بوشهر را براي اجراي اين طرح در نظر گرفتيم و اميدواريم مسوولان ارشد اين استان همكاري لازم را با مركز تحقيقات شيلات داشته باشند.

رييس موسسه تحقيقات شيلات ايران بيان كرد: زيرساخت لازم اين طرح را در منطقه شغاب بوشهر در نظر گرفته ايم.

مطلبي تاكيد كرد: با توجه به اختصاص 40 ميليارد ريال براي اجراي اين طرح از سوي معاونت فناوري رييس جمهوري، انتظار است مديران استان بوشهر نيز اعتباري براي تكميل ايستگاه پژوهشي تحقيقات شيلات ايران در منطقه شغاب بوشهر به منظور اجراي طرح ميگوي spf اختصاص دهند. مطلبي گفت: به منظور جلوگيري از خسارات ناشي از مرگ و مير ميگوها به علت بروز بيماري ، ميگوي عاري از بيماري هاي خاص در كشور توليد مي شود.

وي اضافه كرد: لكه سفيد ، سندرم تورا، بيماري مخصوص لارو ميگوها ( بچه ميگوها ) و يك نوع بيماري باكتريايي شايع ترين بيماري هاي مربوط به ميگوهاست كه از اين بابت توليدكنندگان سالانه هزاران تن خسارات را متحمل مي شوند.

وي اظهارداشت: به منظور جلوگيري از اين خسارات و توليد ميگوي هاي عاري از بيماري (SPF) قرار است طرح كلان ملي فناوري با عنوان "" كسب و انتقال دانش فني براي توليد انبوه ميگوي عاري از بيماري خاص در كشور (SPF) و قطع وابستگي به محصولات خارجي اجرا شود. وي با بيان اينكه توليد ميگوي عاري از بيماري از اهداف كلي اجراي اين طرح است گفت: دستيابي به دانش فني توليد ميگوي SPF دركشور، ذخيره سازي مناسب از ميگوي عاري از پاتوژن هاي خاص دركشور، ايجاد پايلوت تحقيقاتي به منظور پايش دائمي توليد ميگوي SPF و برطرف كردن مشكلات ناشي از تلاقي نژادهاي يكسان يا هم خوني در گونه هاي پرورشي و ايجاد بانك ژن ميگوهاي بومي كشور از ديگراهداف اجراي اين طرح است.

تعداد مشاهده خبر21 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal