بیماری لکه سفید میگو در ایران با رعایت اصول بهداشتی کنترل شد
1385/08/20

 

داخلي. علمي. لكه سفيد. ميگو.

 

رييس موسسه تحقيقات شيلات ايران، گفت: پس از يك دوره تحقيقات كه‌با پرورش آزمايشي ميگو همراه بود، بيماري " لكه سفيد" ميگو كه بويژه در منطقه چوئيبده آبادان، پرورش‌دهندگان ميگو را آزار مي‌داد، رديابي و تحت كنترل درآمده است .

 

صنعت تكثير وپرورش ميگوي ايران،در سالهاي اخير دستخوش نوسان ، تغييرات و بحرانهايي شد، به طوري كه بيماري لكه‌سفيد در سال ‪۱۳۸۱در استان خوزستان و در سال ‪۱۳۸۴در استان بوشهر، سرمايه‌گذاران در اين مناطق را در اين زمينه با مشكل مواجه كرد.

 

دكتر"عباسعلي مطلبي"، روز شنبه در گفت وگو با ايرنا يكي از راههاي خروج از اين بحران را استفاده از اصل تنوع گونه‌اي و همسو شدن با توليد جهاني دانست.

 

به عقيده وي ، آبزيان مهم پرورشي در ايران را ماهي قزل آلا و كپور و همچنين ماهيان و گونه‌هاي غير بومي تشكيل مي‌دهند كه در سالهاي گذشته وارد كشور شده است .

 

رييس موسسه تحقيقات شيلات ايران، با اين بيان اينكه سهم قابل توجهي از بهره‌برداري بهينه از منابع آب و خاك، اشتغالزايي و نيز تامين بخشي از پروتئين سالم مورد نياز كشور از طريق پرورش ميگو ميسر است، ايجاد تنوع گونه‌اي براي نجات صنعت تكثير و پرورش ميگوي ايران را ضروري و حتمي دانست.

 

مطلبي سپس از موفقيت طرحي سخن گفت كه پيشتر ساير كشورهاي پرورش‌دهنده ميگو در جهان نيز با رعايت كامل اصول بهداشي، به مقابله با بيماري لكه سفيد ميگو اقدام كردند.

 

وي با اشاره به سوابق بروز و وجود بيماري لكه سفيد در منطقه چوئيبده آبادان كه طي آن پرورش‌دهندگان ميگو از وجود اين نوع بيماري آبزيان رنج مي‌بردند، يادآور شد: كشورهاي پرورش‌دهنده ميگو در جهان، رعايت كامل و دقيق اصول بهداشتي در مقابله با بيماري لكه سفيد ميگو را دخيل و موثر دانستند، به طوري كه با رعايت اين مهم، پرورش ميگو در آن كشورها كه با اين نوع بيماري مواجه بودند، هرگز دچار وقفه نشد.

 

مطلبي با تاكيد بر اينكه مي‌توان با رعايت اصول پرورش به ويژه اجراي صحيح نكات و دستورات بهداشتي، پرورش ميگو بخصوص در منطقه آبادان را كه با اين معضل روبه رو است، استحكام بخشيد، طرح آزمايشي پرورش ميگو را مطرح كرد و گفت: طرح آزمايشي پرورش ميگو بااستفاده از گونه "وانامي"در چوئيبده كه مهمترين مولفه آن رعايت نكات و اصول بهداشتي است، با موفقيت اجرا شد.

 

ميگوي "وانامي" كه بومي و مختص سواحل غربي آمريكاي لاتين در اقيانوس آرام است، به سرعت و در سالهاي ‪۱۹۷۹ -۸۷ميلادي به مناطق مهم آبزي پروري ميگوي جهان بخصوص كشورهاي جنوب شرقي آسيا ، معرفي شد.

 

رييس موسسه تحقيقات شيلات ايران ابراز اميدواري كرد، پرورش‌دهندگان ميگو بخصوص در منطقه چوئيبده با رعايت كامل و دقيق اصول بهداشتي، معضل بيماري لكه سفيد را براي هميشه ريشه‌كن كنند.

 

وي سپس آماده‌سازي كامل استخرهاي پرورشي، نصب فيلتر به منظور كنترل و جلوگيري از ورود حاملين ويروس لكه سفيد، رعايت ذخيره‌سازي استخرهاو بالاخره برخي از مراقبت‌هاي هدفمند به منظور كنترل بيماري لكه سفيد را از جمله فعاليت‌هاي انجام شده در زمينه مبارزه و مقابله با بيماري لكه سفيد براي پرورش صحيح ميگو در منطقه چوئيبده نام برد.

 

مطلبي در پايان گفت : چنانچه اصول و نكات بهداشتي به درستي رعايت شود و ورود و خروج افراد به مزارع و سايتهاي پرورش ميگو نيز كنترل و مراقبت شود ، بدون ترديد ، پرورش ميگو براي پرورش‌دهندگان موفقيت آميز خواهد بود.


تعداد مشاهده خبر16 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal