ابلاغ قانون عضویت ایران در برنامه کنترل بیماری‌های مشترک انسان و دام مدیترانه از سوی رئیس جمهور
1388/01/25

رئيس جمهور قانون عضويت ايران در برنامه كنترل بيماري‌هاي مشترك انسان و دام مديترانه را كه در مجلس شوراي تصويب و به تاييد وراي نگهبان رسيده را براي اجرا ابلاغ كرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، بر اساس اين قانون به دولت اجازه داده مي شود در برنامه كنترل بيماري هاي مشترك انسان و دام مديترانه عضويت يابد و نسبت به پرداخت حق عضويت مربوط اقدام كند و دستگاه اجرايي طرف عضويت وزارت جهاد كشاورزي و مرجع رسمي تماس وزارت بهداشت ،‌درمان و آموزش پزشكي است .

بر اساس اين قانون، برنامه كنترل بيماري‌هاي مشترك انسان و دام مديترانه در سال 1978 ميلادي (1365 هجري شمسي) توسط تعدادي از كشور‌ها ،‌سازمان جهاني بهداشت و با كمك برنامه توسعه سازمان ملل تشكيل شد كه اين برنامه اهدافي چون تقويت همكاري بين خدمات بهداشتي و سازمان دامپزشكي كشور در جهت توسعه مراقبت ،‌پيشگيري و كنترل بيماري هاي مذكور ، تداوم و گسترش بيماري هاي مرتبط به مراكز مطالعاتي سازمان بهداشت جهاني (w. H. a) را كه در مسير فعاليت‌هاي تحت پوش برنامه قرار دارند و برنامه بايد پوشش دهنده تمامي جنبه‌هاي مرتبط بهداشت عمومي دامپزشكي بوده با فعاليت‌هاي سنتي و فعاليت‌هاي منتج شده از توسعه فن آوري‌هاي صنعتي و شهر نشيني كشور هاي عضو مشتمل بر سازماندهي و مديريت خدمات كه با بيماري‌هاي منتقله از راه مواد غذايي با منشا دامي ارتباط داشته باشد را دنبال مي كند‌.

بر اساس اين برنامه، هر كشوري در اروپا و يا در هر كشور عربي ، مي تواند توسط مدير كل سازمان جهاني بهداشت ،‌به مشاركت در برنامه دعوات شده و پذيرش او ثبت شود و هر شركت كننده مي تواند برنامه را شش ماه پس از نامزدي از سوي مدير كل قطع كند و قطع مشاركت نيز پس از موافقت مدير كل عملي خواهد بود .

بر اين اساس،‌ هر عضو با قبول شرايط بايد سياست‌هاي ملي مناسب را تدوين و مي تواند برنامه موثري را در مورد كنترل بيماري‌هاي منتقله از راه مواد غذايي اجرا كند.

بر اساس اين برنامه، سازمان جهاني بهداشت بايد مسئول اداره و هماهنگي برنامه‌ها در ارتباط نزديك با شركت كنندگان باشد

و به جلب حمايت ادارات منطقه‌اي و ستادي در برنامه ريزي و اجرا پرداخته و فعاليت‌‌ها را ارزشيابي كند.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal