امكان پاسخگويي خسارت 15هزار ميليارد توماني خشكسالي به كشاورزان با اعتبار 2هزار ميليارد توماني وجود ندارد
1387/09/30

وزير جهادكشاورزي با بيان اينكه طرح استيضاح براساس كلي گويي نوشته شده است، تأكيد كرد: متأسفانه برخي نمايندگان استيضاح كننده خواسته هاي نامتعارف دارند.مهندس محمدرضا اسكندري در گفتگو با رجانيوز، با اشاره به اشكال برخي نمايندگان مجلس مبني بر كم‌كاري اين وزارتخانه در پرداخت خسارت خشكسالي به كشاورزان گفت: آنچه كه براي جبران خسارات خشكسالي از سوي مجلس تصويب شد، 2 هزار و 100 ميليارد تومان است، در حالي كه براي جبران حداقلي خسارات وارده 6 تا 7 ميليارد تومان اعتبار لازم است.

وي با بيان اينكه ميزان خسارت وارده بيش از 15 هزار ميليارد تومان برآورد شده است، افزود: با اعتبار 2 هزار و 100 ميليارد توماني، امكان پاسخگويي به خسارت 15 هزار ميليارد توماني وجود ندارد.

وزير جهادكشاورزي تأكيد كرد: با اين حال، بيشتر از آنچه كه مصوب مجلس بود، اعتبار توزيع شده است.

وي با بيان اينكه 270 ميليارد تومان به صندوق بيمه پرداخت شده است، افزود: اين در حالي است كه سهم صندوق بيمه از اين مصوبه تنها 200 ميليارد تومان بود كه 70 ميليارد تومان بيش از اعتبار پرداخت شده و اين مقدار اضافي را هم به دولت بدهكار است.

مهندس اسكندري به اختصاص 800 ميليارد تومان از اين اعتبار براي تأمين يارانه نهاده ها خبر داد و گفت: در حال حاضر، اين يارانه در حال توزيع است و در اختيار توليد كننده قرار مي گيرد.

وي با بيان اينكه 300 ميليارد تومان از اين اعتبار براي توسعه آبياري نوين و تحت فشار اختصاص يافته است، گفت: علاوه بر اين، با بانك كشاورزي توافق شد تا اعتبار ديگري هم بانك به آن اضافه كند.

وزير جهاد كشاورزي با بيان اينكه ما بايد براي كاري كه 800 ميليارد تومان هزينه دارد، 300 ميليارد تومان اختصاص دهيم، ادامه داد: پروژه ها و كشاورزان براي استفاده از اين اعتبارات به بانك ها معرفي شده اند.

وي درخصوص طرح استيضاح خود در مجلس نيز بيان كرد: بارها از نمايندگان استيضاح كننده خواستيم به ميزان اعتباري كه تصويب كرده اند، از ما بازخواست كنند، چراكه قطعاً با اين مبلغ نمي توان خسارات را به طور كامل جبران كرد.

مهندس اسكندري با بيان اينكه استيضاح مطابق قانون حق نمايندگان است، تأكيد كرد: تعدادي از نمايندگان استيضاح كننده كاري به عملكرد ندارند و تنها با كلي گويي، نفس استيضاح برايشان اهميت دارد.

وي با اشاره به جلسه خود با استيضاح كنندگان ادامه داد: بارها درخواست كرده ايم كه بگويند كدام بخش از عملكرد وزارتخانه مشكل دارد؟ آيا اعتبارات اختصاصي جذب نشده يا اين اعتبارات جذب شده اما در محل خود هزينه نشده و يا اينكه كداميك از پروژه هاي مصوب اجرا نشده است؟

 

مهندس اسكندري با بيان اينكه نمايندگان استيضاح كننده به هيچ يك از اين سؤالات پاسخ روشني نداده اند، افزود: اينكه به طور كلي بگويند كشاورزي مشكل دارد، ما هم همين را مي گوييم و با آنها هم نظريم.

وي در پايان خاطرنشان كرد: متأسفانه برخي نمايندگان استيضاح كننده خواسته هاي نامتعارف دارند.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal