23 هزار تن مركبات امسال در كشت و صنعت جيرفت توليد مي شود
1386/09/25

 

مدير عامل شركت مادر تخصصي توليد محصولات كشاورزي، دامي و منابع طبيعي توليد مركبات در كشت و صنعت جيرفت را به ميزان 23 هزار تن عنوان كرد كه افزايش محصول به ميزان حداقل 20 درصد نسبت به سال گذشته رخ مي دهد.              

عبدالرضا دانايي فر در گفت و گو با خبرگزاري فارس، افزود: شركت سهامي كشت و صنعت جيرفت يكي از شركت‌هاي زيرمجموعه شركت مادر تخصصي توليد محصولات كشاورزي، دامي و منابع طبيعي وابسته به وزارت جهاد كشاورزي مي باشد كه در زمينه توليد محصولات زراعي و باغي فعاليت دارد.

وي گفت: اين شركت هم اكنون حدود 2000 هكتار از اراضي شركت به باغ‌هاي مركبات شامل پرتقال، نارنگي و گريپ فروت قرمز و سفيد و نيز خرما و مخلوطي از مركبات و خرما و نهالستان و همچنين اراضي زراعي براي توليد عمده سيب زميني و پياز و گوجه فرنگي اختصاص دارد كه اين اقدامات با همكاري و مشاركت بخش خصوصي در حال انجام است و بيش از 70درصد اين اراضي و باغات با استفاده از آبياري تحت فشار آبياري مي شوند.

وي گفت: براي استفاده بهينه از آب چاه‌هاي موجود توسعه آبياري قطره اي براي كل اراضي باتوجه به افزايش درآمد شركت ادامه دارد كه با اين اقدام و نيز جابه جايي 4 حلقه چاه آب به منظور افزايش دبي(حجم آب دهي در ثانيه) و استفاده از آب مازاد حداقل 500 هكتار از اراضي ديم شركت مي تواند به اراضي آبي براي توسعه باغ و زراعت استفاده شود.

مدير عامل شركت مادر تخصصي توليد محصولات كشاورزي، دامي و منابع طبيعي گفت: از اقدامات شاخص در سال جاري مي توان به پيش بيني كل توليد مركبات به ميزان 23 هزار تن عنوان كرد كه افزايش محصول به ميزان حداقل 20 درصد نسبت به سال گذشته كه در نتيجه اجراي به موقع عمليات زراعي مي باشد.

دانايي فر افزود: اجراي سامانه آبياري قطره‌اي در 55 هكتار از باغ‌هاي نخل توسط كارشناسان و تكنسين‌هاي فني شركت كه علاوه بر افزايش بهره وري در مصرف آب در كاهش هزينه ها مؤثر بوده است.

وي توليد 100هزار اصله نهال مركبات استاندارد از ارقام اقتصادي و سازگار با منطقه را از جمله ساير دستاوردها دانست و گفت: اين نهالها با تأييد سازمان‌هاي ذيربط در بهمن ماه آماده توزيع است، اين نهالها شامل ارقام پرتقال زودرس (واشنگتن ناول، مارس ارني)، ميان رس (محلي، خوني) و ديررس (والنسيا) و ارقام نارنگي نسبتا زودرس (اورلاندو تانجلو)، ميان رس (مينولاتانجلو) و ديررس (كارا) و گريپ فروت قرمز (رابي استار-ردبلاش) مي باشد.

دانايي فر گفت: با استفاده از توان بخش خصوصي امكان برداشت محصول پياز و سيب زميني طرح استمرار در دي و بهمن ماه و همچنين كشت گوجه فرنگي خارج از فصل به نحوي كه محصول آن مجموعا حدود 21 هزار و 485 تن هم اكنون آماده برداشت مي باشد.اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal