ایجاد تحول‌ بخش کشاورزی با اجرای برنامه پنجم توسعه
1388/06/17

معاون برنامه‌ريزي و اقتصادي وزير جهاد كشاورزي گفت: تدوين برنامه پنجم و گنجاندن احكام جديد با رويكرد اقتصادي از دستاوردهاي قابل ذكر دوران مديريت مهندس اسكندري است كه در صورت عملياتي شدن آنها انتظار مي‌رود بسياري از مشكلات ريشه‌اي بخش كشاورزي در سايه جهت‌گيري‌هاي جديد قابل حل باشد. به گزارش (ايسنا)، دكتر جعفر خلقاني در مراسم توديع و معارفه وزير جهاد كشاورزي به نمايندگي از سوي معاونان وزارت جهاد كشاورزي اظهار كرد: توجه به سلامت غذا و توسعه كشت ارگانيك، مديريت تلفيقي توليد، اعمال استانداردهاي ملي كنترل كيفي توليدات و فرآورده‌هاي كشاورزي در سطح حداقل 25 درصد سطح توليد، تنوع‌بخشي به ابزارهاي حمايتي و اصلاح نظام قيمت‌گذاري و جايگزيني سازوكار قيمت تضميني به جاي خريد تضميني، برقراري تعرفه سهميه‌اي و تنظيم و هدايت حمايت‌هاي دولتي در قالب الگوي كشت بهينه ملي ـ منطقه‌اي از مباحث اساسي در برنامه پنجم توسعه است كه تحول بخش كشاورزي را در دولت دهم رقم خواهد زد. خلقاني تصريح كرد: از موفقيت‌هاي چشمگير حضرت امام خميني (ره) جايگزيني مناسبات قبلي و ايجاد مناسبات جديد در فرآيند تحول است كه وقتي به پيام ايشان در مورد تشكيل جهاد سازندگي توجه مي‌كنيم به رغم تحولات شگرف نظري و عملي كه در عرصه‌هاي سياسي و مديريتي رخ داده است، شاهد دريافت‌هايي نوين و كشف نقاط عميق و جديدتري هستيم كه پاسخ نيازهاي امروز ما به رفع مشكلات جاري و حتي قابل ارائه براي حل مشكلات جهان اسلام و محرومان است.

او افزود: يكي از ويژگي‌هاي برجسته در فرهنگ و مديريت جهادي كه برخاسته و منبعث از نظام ارزشي اسلام و پيام تاريخي حضرت امام است التزام به تبعيت از اصل ولايت فقيه، تلقي از كار به عنوان يك تكليف الهي است. وي افزود: كسي كه بخواهد با روحيه جهادي مديريت و تصميم‌گيري در حوزه‌هاي حساس داشته باشد نيازمند تغيير و قدرداني نبوده و به تبع مهندس اسكندري نيز كه خود از بنيانگذاران اين نوع مديريت در دوره‌هاي مختلف هستند نيز مايل به چنين امري نيستند. خلقاني ادامه داد: اين فرهنگ و مديريت توانست در مقابل ديدگان متحير دشمنان ايران غالب‌هاي نظري و فكري غرب و شرق را بشكند و به نسل انقلاب و نسل‌هاي بعد از آن بباوراند كه ايراني مي‌تواند. معاون وزير جهاد كشاورزي تصريح كرد: پس از ادغام وزارتخانه‌هاي جهاد سازندگي و كشاورزي با تلاش مضاعف و استفاده از بستر و فضاي موجود كشور سعي تلاشگران عرصه خدمت نتيجه داد و يكي ديگر از آرزوهاي امام (ره) يعني خودكفايي در گندم به منصه ظهور رسيد. وي ادامه داد: شعار عدالت محوري كه همواره موردنظر مقام معظم رهبري بود در دولت ولايت‌مدار و عدالت محور دكتر احمدي نژاد بسترهاي لازم براي خودكفايي ميهن اسلامي را تسريع بخشيد و خود سرآغاز نويني در توسعه و پيشرفت ايران اسلامي شد. خلقاني ادامه داد: در دوران جديد تلقي از كار و خدمت به مردم و محرومان به مثابه تكليف الهي و وظيفه شرعي و اخلاقي، تكيه بر نقش اساسي مردم، وسعت نظر و آگاهي از وضعيت روستاها و عشاير، تاكيد بر وحدت و تشريك مساعي، همدلي و همكاري برادرانه، توجه به فعاليت‌هاي علمي و كارشناسي به مثابه پشتوانه اقدامات اجرايي، تاكيد بر دين‌محوري و توجه به روستاها، تلقي از كمك به همنوعان به مثابه بالاترين عبادت، از جمله آموزه‌هايي هستند كه عشق به خدمت شبانه‌روزي را در وجود همه دلسوزان فروزان ساخته است. به گفته معاون وزير جهاد كشاورزي به جرات مي‌توان گفت در چهار سال گذشته اين روحيات تعالي‌بخش در پيكره جهاد كشاورزي تقويت شد و با پويايي و تحول بي‌وقفه در مديريت جهادي تصميم‌گيري مبتني بر دانش جان تازه‌اي گرفت و تداوم يافت. ضمن اينكه درجه تاثيرگذاري مباحث علمي در خلاقيت، مديريت و تصميم‌گيري بيش از گذشته افزوني گرفت.

خلقاني با اشاره به دستاوردهاي مهندس اسكندري در دولت قبل اذعان كرد: تدوين برنامه‌هاي راهبردي، محصولي، موضوعي و منطقه‌اي در راس امور قرار گرفت تا بستر و مبنايي علمي براي اقدامات به عمليات در عرصه‌هاي گوناگون مهيا و از آزمون و خطاهاي متعدد پرهيز شد، ضمن اينكه مساله محوري، تقاضامحوري، استفاده بهينه از دستاوردهاي علمي و فناوري در مزارع، پاسخگو كردن نظام اداري، اجرايي و پژوهشي بخش كشاورزي در مقابل نيازهاي واقعي تشكل‌ها، توليد‌كنندگان و بهره‌برداران، مشاركت‌پذير كردن نظام تصميم‌سازي، تصميم‌گيري و دخالت تمام ذينفعان در تدوين راهبردها و برنامه‌ها از اهداف اساسي حركت‌هاي اوليه در وزارت جهاد كشاورزي در دولت نهم بوده است. او ادامه داد: اين تحول به همت و پيگيري و نگاه خاص مهندس اسكندري و البته ياري و همراهي همه همكاران در سازمان‌ها و معاونت‌هاي مختلف حاصل گشت چراكه ايشان از يافته‌هاي جديد پژوهشي به شدت استقبال كرده و همواره مشوق ابتكارات، يافته‌ها و فناوري‌هاي جديد بوده‌اند. ضمن اينكه تشكيل جلسات مستمر و انجام گفت‌وگو و بحث‌هاي طولاني با موسسات پژوهشي و محققان به ويژه پيگيري جلسات شوراي تحقيقات در حضور ايشان تنها شمه‌اي از توجه ايشان به مباحث علمي، پژوهشي و آموزشي است. خلقاني سخت‌كوشي، وقت‌گذاري و جديت را برخي از ويژگي‌هاي مهندس اسكندري عنوان كرد و گفت: ايشان در مسووليت‌هاي قبلي از جمله طرح خودكفايي گندم نيز نشان داده بودند كه توجه به جوانان و فارغ‌التحصيلان بخش از محورهاي كاري وي است و در طول چهارسال گذشته نيز مهندس اسكندري با تقويت نظام مهندسي و فضاسازي لازم شركت‌هاي خدمات مشاوره و ترويج را به عنوان يك محور كارگشا در ارائه خدمات فني و مهندسي در عرصه كشاورزي مورد توجه قرار دادند. وي افزود: مهندس اسكندري همچنين با ايجاد تشكل‌هاي حمايتي بخش و خبرگان كشاورزي و فضاسازي با هدف استفاده از ظرفيت‌هاي ذكر شده براي مشاوره در بخش در قالب مشاوران روساي سازمان‌ها و معاونان وزارتخانه‌ها گام‌هاي بلندي را در جهت توسعه همكاري‌هاي جمعي برداشتند.

معاون وزير جهاد كشاورزي در ادامه سخنان خود گفت: در شرايط جديد همانگونه كه رييس جمهوري اعلام كرده‌اند بخش كشاورزي نيازمند نگاه راهبردي، نگاه راهبردي موثر در نظام اقتصادي و مشرف در انتخاب ابزارهاي سياستي براي رشد سرمايه‌گذاري و رشد شتابان در بخش كشاورزي است.

به گفته خلقاني امروزه در شرايط بازار رقابتي جهان، درآمد زارع علاوه بر سعي و تلاش وي در توليد محصول متاثر از سياست‌گذاري‌هاي كشورهاي توليدكننده رقيب و نيز سياست‌هاي دولت در حمايت از كشاورزان است. به همين لحاظ با صراحت مي‌توان گفت بهبود رابطه مبادله به نفع بخش كشاورزي در مقايسه با ساير بخش‌هاي اقتصادي اجتناب‌ناپذير است. او گفت: درايت در تشخيص شرايط و به‌كارگيري ابزارهاي مناسب براي تغييرات مثبت در شرايط موجود و اعمال سياست‌هاي مشوق در جهت ارتقاي بهره‌وري بخش نيازمند نگرش راهبردي مبتني بر توانمندي علمي و آگاهي تجربي از اقتصاد جهاني، اقتصاد داخلي و اقتصاد كشاورزي است كه خوشبختانه دكتر خليليان در اين رشته صاحب‌نظر و كارآزموده است.

خلقاني ادامه داد: دكتر خليليان برادر دو شهيد و فردي متخصص، متدين و معتقد به نظام ولايت فقيه هستند ضمن اينكه ايشان داراي سابقه طولاني خدمت در قسمت‌هاي مختلف جهاد سازندگي در رشته‌هاي مختلف نظام دانشگاهي است و با ديدگاه علمي بيش از سه سال نيز در دولت نهم در مسووليت معاونت برنامه‌ريزي و امور اقتصادي وزارت جهاد كشاورزي مشغول خدمت بوده‌اند. او ادامه داد: دكتر خليليان برنامه خود را در توسعه بخش كشاورزي در سه محور اساسي اقتصادي كردن كشاورزي، علمي كردن بخش و توسعه پايدار در بخش كشاورزي قرار دادند و بدون ترديد دستاوردهاي علمي و مجموعه اقدامات موفق شده چراغ راهنما و شالوده موثر و كارآمد براي دوره جديد در رويارويي با مسائل و مشكلات بخش خواهد بود و با عنايت به توانايي‌هاي اجرايي و علمي و تجارب ارزشمند دكتر خليليان نگرش‌هاي علمي و جامع كامل‌تر شده و با غناي بيشتري ادامه خواهد يافت.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir

تعداد مشاهده خبر14 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal