سفير ايران در فائو ، دلايل فقر و گرسنگي در جهان را تشريح كرد
1387/09/03

رم -دكتر جواد توكليان سفير و نماينده دائم جمهوري اسلامي ايران نزد سازمان خوار بار و كشاورزي ملل متحد (فائو ) طي سخناني در سي و پنجمين اجلاس فوق‌العاده اين سازمان ، به بيان پاره‌اي از دلايل فقر و گرسنگي در جهان پرداخت .

به گزارش ايرنا ، وي عدم تعهد كشورهاي برخوردار به تعهدات خويش و ناكامي سازمان‌هاي بين‌المللي مسوول در اين رابطه ، به همراه دلائل طبيعي مانند اثرات تغيير آب و هوا و نبود زير ساخت‌هاي لازم در كشورهاي فقير را از جمله دلايل فقر و گرسنگي در جهان دانست.

توكليان با اشاره به فعاليت‌هاي انجام شده در كميته پيگيري كنفرانس جهت انجام تحول ساختاري فائو ، اجراي برنامه عمل فوري ارائه شده به كنفرانس را مورد تاييد قرار داد.

وي خاطرنشان كرد كه اجراي اين برنامه عمل بايستي به كارايي بيشتر فائو در جهت انجام وظايف اصلي خويش منطبق با نيازهاي پيش روي قرن بيست و يكم در راستاي كمك به كشورهاي فقير و نيازمند ، منتج گردد.

سفير و نماينده دائم جمهوري اسلامي ايران نزد سازمان‌هاي بين‌المللي مستقر در رم افزود : عليرغم وجود خشكسالي گسترده در جمهوري اسلامي ايران ، محصولات كشاورزي در ايران به بيش از يكصد ميليون تن در سال رسيده است .

وي اين امر را نشانه برنامه ريزي و مديريت صحيح در بخش كشاورزي و استفاده از توان كارشناسي ، تحقيقاتي و اجرايي كشور دانست.

دكتر توكليان افزود : جمهوري اسلامي ايران كماكان به عنوان يك عضو فعال ، همكاري‌هاي گسترده خود را با سازمان خوار بار و كشاورزي ملل متحد ادامه خواهد داد تا ضمن برخورداري از امكانات اين سازمان بين‌المللي براي ارتقاي كشاورزي كشورهاي عضو اين سازمان و ريشه كن كردن فقر و گرسنگي در سراسر جهان كمك كند.

ژاك ديوف مدير كل فائو نيز در سخناني با تشريح وضعيت فعلي غذا و كشاورزي و فقر و گرسنگي گسترده در جهان ، پيشنهاد خود را به باراك اوباما رييس جمهور منتخب آمريكا ، مبني بر برگزاري يك اجلاس در سطح سران كشورها با هدف مبارزه با فقر و گرسنگي و عدم امنيت غذايي در جهان در سال ‪، ۲۰۰۹مطرح كرد .

وي افزود : اين اجلاس پيشنهادي ، بايد بتواند سالانه مبلغ ‪۳۰ميليارد دلار جهت بهبود زير ساخت‌هاي روستايي براي تقويت كشاورزي و تامين امنيت غذايي در جهان فراهم سازد.

بر اساس اين گزارش در جريان نشست فائو برنامه عمل تهيه شده توسط كميته پيگيري كنفرانس در خصوص ارزيابي مستقل فائو كه به مدت يك سال به رياست دكتر نوري نائيني از كشورمان و با شركت و همكاري نمايندگان كشورها از جمله جمهوري اسلامي ايران جهت انجام اصلاحات پايه‌اي در فائو ، پيگيري شده بود ، مورد تصويب قرار گرفت و دكتر نوري نائيني مجددا به رياست كميته پيگيري و اجراي برنامه عمل سازمان فائو انتخاب شد.

كنفرانس فوق‌العاده سازمان فائو در روزهاي ‪۱۸لغايت ‪۲۲نوامبر ‪۲۸ ) ۲۰۰۸ آبان تا اول آذر ) در مقر اين سازمان بين‌المللي در شهر رم پايتخت ايتاليا برگزار شد.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر27 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal