727 هزار تن تخم‌مرغ امسال توليد مي‌شود
1387/09/13

 

معاون دفتر طيور وزارت جهاد كشاورزي در همايش سراسري صنعت مرغ تخم‌گذار از توليد 727 هزار تن تخم مرغ در سال جاري خبر داد.         

به گزارش خبرگزاري فارس، رضا تركاشوند در اين همايش افزود: در حالي كه توليد تخم‌مرغ در سال68 حدود 281 هزار تن بود، اين رقم در سال جاري به 727 هزار تن مي‌رسد و 71 ميليون قطعه جوجه ريزي تخم‌گذار در سال در بيش از 413 واحد مرغ مادر انجام مي‌شود.

وي افزود: علاوه بر 727 هزار تن توليد تخم‌مرغ صنعتي با احتساب توليد مرغ بومي در كشور سالانه بيش از 800 هزار تن تخم مرغ در كشور توليد مي‌شود.

معاون دفتر طيور وزارت جهاد كشاورزي افزود: تا پايان برنامه پنجم توليد تخم مرغ به 968 هزار تن خواهد رسيد .

وي افزود: 76 درصد مرغ‌هاي تخم‌گذار از نژاد هايلاين تامين مي‌شود و سال گذشته 33 ميليون قطعه جوجه‌ريزي تخم‌گذار در كشور وجود داشت و ارزش سرمايه‌گذاري در بخش مرغ تخم‌گذار بيش از 1025 ميليارد تومان برآورد مي‌شود.

تركاشوند مصرف سرانه تخم مرغ در دنيا را 10 كيلو و 300 گرم در ژاپن 18 كيلو و در ايران 10كيلوگرم اعلام كرد و گفت: اين رقم در سال 1358 در كشور حدود 4 كيلوگرم بوده است .

وي افزود: مصرف سرانه از لحاظ عددي در كشورهاي مختلف با درآمد بالا 190 عدد در سال، در كشورهاي در حال توسعه 109 عدد و در كشورهاي كم درآمد 31 عدد تخم مرغ در سال برآورد شده است كه اين رقم در ايران به 151 عدد رسيده است.

وي افزود: مجموع صادرات تخم مرغ در جهان كمتر از يك ميليون تن است كه در ايران در سال 83 و 84 تا رقم 40 هزار تن نيز افزايش يافته است.

وي افزود: تخم مرغ با توجه به داشتن پروتئين سالم و ارزان بودن آن، ارزش مهمي در سبد غذايي خا نوار دارد و كشش‌پذيري جامعه در مقابل نوسان قيمت آن اندك است.

تركاشوند افزود: در فصولي از سال عرضه و تقاضاي مرغ و تخم‌مرغ با هم هم‌خواني ندارد كه نياز به ذخيره‌سازي و تنظيم بازار وجود دارد.

وي يكي از چالش‌هاي صنعت مرغ تخم گذار را عدم يكپارچگي حلقه‌هاي توليد، نابساماني بازار، كمبود منابع غذايي طيور، نابساماني و ضعف تشكل‌هاي طيور دانست و گفت: اين صنعت نياز به حمايت و ابزار لازم دارد.

وي افزود: تصدي‌هاي صنعت مرغ بايد به تشكل‌هاي بخش خصوصي واگذار شود .

معاون دفتر طيور وزارت جهاد كشاورزي با اشاره به تعيين قيمت 1100 تومان براي خريد تضميني تخم‌مرغ در ابتداي سال جاري گفت:در ابتداي فصل با كاهش تقاضا و افزايش توليد قيمت تخم‌مرغ در حال كاهش بود كه با اين تدبير دولت از زيان مرغداران جلوگيري شد.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر13 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal