توسعه بخش كشاورزي در گرو سرمايه‌گذاري در فعاليت‌هاي آب و خاك و حمايت از گسترش منطقي صنايع تبديلي و تكميلي
1391/02/19

 

 

معاون آب و خاك و صنايع وزير جهاد كشاورزي مهمترين سياست‌هاي اجرايي سال جاري را اجراي طرح‌هاي مختلف آب و خاك بيان كرد.

به گزارش ايسنا - منطقه خراسان، از روابط عمومي سازمان جهاد كشاورزي خراسان رضوي، رحيم سجادي گفت: توسعه سيستم‌هاي آبياري تحت فشار، احداث شبكه‌هاي فرعي آبياري و زهكشي، تجهيز و نوسازي اراضي كشاورزي، انتقال آب با لوله به منظور افزايش بهره‌وري آب كشاورزي، كاهش هزينه‌ها و بسترسازي براي بهبود توليد، زمينه‌هاي افزايش توليد را در بخش كشاورزي و اجراي شعار سال فراهم مي‌كنند.

وي در بيان وضعيت پيشرفت فيزيكي پروژه‌هاي آب و خاك در سال گذشته، افزود: مجهز كردن بيش از 165 هزار هكتار از اراضي كشاورزي به سيستم‌هاي آبياري تحت فشار، احداث شبكه فرعي آبياري و زهكشي در سطحي معادل 63 هزار هكتار، انتقال آب با لوله معادل 3000 كيلومتر، احداث و بهسازي كانال‌هاي آبياري عمومي در سطح 20 هزار هكتار، تجهيز و نوسازي اراضي كشاورزي در سطح 45 هزار هكتار و اجراي طرح‌هاي كوچك تامين آب در 696 پروژه، با تامين 534 ميليون مترمكعب آب كشاورزي و احيا و مرمت قنوات به تعداد 3235 پروژه با 605 كيلومتر از جمله اقدامات صورت گرفته در جهت اجرايي كردن شعار سال جهاد اقتصادي بوده است.

وي تصريح كرد: اجراي طرح‌هاي ياد شده در هر يك از استان‌هاي كشور، نقش مشخص و تعيين كننده‌اي داشته‌اند و عوامل مختلف از جمله ميزان اعتبارات شرايط اقليمي، اجتماعي، همچنين شرايط خود كشاورزان هر استان و ... براين عملكرد موثر بوده است.

وي در ادامه افزود: اما اين عملكرد در برخي از پروژه‌ها هنوز قطعي نيست، چراكه پايان سال عمليات طرح‌هاي عمراني آخر تيرماه سال جاري است بنابراين در شرايط كنوني اعلام بالاترين و يا پايين‌ترين عملكرد مقدور نبوده زيرا برخي از استان‌هاي سردسير به جهت سرماي زمستان ادامه بخشي از فعاليت‌ها را در فصل بهار پيگيري مي‌كنند.

معاون آب، خاك و صنايع وزير جهادكشاورزي با اشاره به اينكه پايداري و شكوفايي همه جانبه بخش كشاورزي تنها با ايجاد بسترها و زيربناهاي آب و خاك ممكن است، اظهار كرد: سرمايه‌گذاري در اين زمينه امكان ايجاد و گسترش انواع فعاليت‌هاي مختلف بخش كشاورزي را فراهم مي‌سازد و اين مساله نيز با حمايت از كار و سرمايه ايراني در حوزه بخش كشاورزي از بستر اجراي طرح‌هاي آب و خاك ممكن خواهد بود.

سجادي خاطرنشان كرد: به اعتقاد كارشناسان توسعه، رشد و پيشرفت بخش كشاورزي كشور منوط به سرمايه‌گذاري در فعاليت‌هاي آب و خاك و حمايت از گسترش منطقي صنايع تبديلي و تكميلي است.

وي در ادامه افزود: به كارگيري منطقي تمام امكانات از جمله منابع مالي و اعتبارات در طرح‌هاي اجرايي آب و خاك و نيز تجهيز و نوسازي و بازسازي صنايع كشاورزي و احداث چنين صنايعي در قطب‌هاي توليد از اولويت‌هاي آب و خاك و صنايع در سال جاري است.

تعداد مشاهده خبر8 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal