كنترل كانونهاي بحراني بيابانزايي بااعتبارات كنوني ‪۶۰سال زمان نياز دارد
1385/12/12

تهران ، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪

 

مديركل امور بيابان سازمان جنگلها،مراتع و آبخيزداري ايران گفت: كنترل كانونهاي بحراني بيابانزايي كشور با روند كنوني تخصيص اعتبارات ‪۶۰سال به درازا مي‌كشد.

به گزارش روز شنبه خبرنگار ايرنا، "غلامعباس عبدي نژاد" روز شنبه‌در گفت و گو با خبرنگاران، با بيان آنكه پديده بيابانزايي به همراه كمبود آب شيرين و تغيير آب و هوا جزو سه دغدغه مهم جهاني به شمار مي‌رود، افزود:

ايران نيز به دليل قرار گرفتن در اقليمي خشك و نيمه خشك، با مشكل پديده بيابانزايي مواجه است.

به گفته وي ، هم‌اكنون نزديك به ‪۱۰۰ميليون هكتار از اراضي ايران در مناطق خشك واقع شده كه از اين ميزان، ‪۳۲ميليون و ‪۵۰۰هزار هكتار جزو اكوسيستم بياباني است كه مزارع، روستاها، تاسيسات و امكانات زيربنايي را تهديد مي‌كند.

وي با بيان آنكه براساس گزارش سازمان ملل، در زمان حاضر يك ششم جمعيت و ‪۷۵درصد اراضي خشك جهان به مساحت پنج ميليارد هكتار در ‪۱۱۰كشوردر معرض پديده بيابانزايي قرار دارد، بر لزوم تلاش جامعه جهاني براي مهار اين پديده تاكيد كرد.

اين مقام مسئول اظهار داشت: هم‌اكنون سالانه بخش قابل توجهي از اراضي مرتعي جهان و حدود پنج تا هفت ميليون هكتار از اراضي حاصلخيز در كشورهاي مختلف در اثر پديده بيابانزايي از بين مي‌رود كه اين امر، امنيت غذايي را به شدت تهديد مي‌كند.

عبدي نژاد، خسارت سالانه پديده بيابانزايي را در جهان ‪۴۲ميليارد دلار اعلام كرد و گفت: در ايران نيز سالانه يك تريليون ريال خسارت در نتيجه وقوع اين پديده و حركت شنهاي روان ايجاد مي‌شود.

وي ، وسعت كانونهاي بحراني بيابانزايي در ايران را شش ميليون و ‪۴۰۰ هزار هكتار اعلام كرد و افزود: براساس اهداف پيش بيني شده در قانون برنامه چهارم توسعه، سازمان جنگلها، مراتع و آبخيزداري كشور موظف است در طول اين برنامه يك ميليون و ‪۵۰۰هزار هكتار از كانونهاي بحراني را با اعتباري افزون بر سه تريليون ريال كنترل كند،اما تاكنون فقط ‪۳۰تا ‪۳۵درصد اعتبار مورد نياز براي تحقق اين هدف تخصيص يافته است.

به گفته وي ، اگرچه در سالهاي اخير اقدامهاي مناسبي درجهت كنترل پديده بيابانزايي در ايران صورت گرفته، اما اعتبارات تخصيص يافته در اين خصوص ناكافي است و در صورت تداوم روند موجود، كنترل كانونهاي بحراني به ‪۶۰سال زمان نياز خواهد داشت.

عبدي نژاد، اعتبارات سال جاري بيابانزدايي در كشور را ‪۲۳۰ميليارد ريال اعلام كرد و افزود: براساس لايحه بودجه سال ‪،۸۶اعتبارات اين بخش با ‪۲۳ درصد رشد مواجه شده‌است كه با وجود گستردگي حجم فعاليتها و رشد تورم، اميد است اين ميزان در مصوبه نهايي بودجه سال ‪،۸۶از رشد قابل توجهي برخوردار شود.

وي سپس تصريح كرد: چنانچه اعتبارات مورد نياز براي مقابله با پديده بيابانزايي تامين شود، اين آمادگي وجود دارد تا در طول ‪۲برنامه پنجساله، مجموع كانونهاي بحراني در كشور كنترل شود.

اين مقام مسئول در ادامه تعداد كانونهاي بحراني بيابانزايي را در كشور ‪۱۸۳كانون در ‪۱۸استان عنوان كرد و گفت: سالانه ‪۷۰تا ‪۱۰۰هزار هكتار از مناطق بياباني در كشور احيا مي‌شود كه اين ميزان كافي نيست و جلب مشاركت سازمانها و دستگاههاي مختلف و بويژه مردم در اين زمينه ضروري است.

مديركل امور بيابان سازمان جنگلها، مراتع و آبخيزداري كشور فعاليتهاي بيابانزدايي را ديربازده خواند و از كمبود اعتبار به عنوان يكي از مشكلات مهم فراروي اقدامهاي بيابانزدايي در كشور نام برد.

وي اظهار داشت: با اين وجود، در دهه‌هاي اخير اقدامهاي مناسبي در كشور براي كنترل پديده بيابانزايي صورت گرفته است كه از جمله مي‌توان به احداث بيش از ‪۲ميليون هكتار جنگل با ‪۳۷گونه در مناطق بياباني، اجراي طرح مديريت ‪۲۵۳هزار هكتار جنگلهاي دست كاشت، ايجاد ‪۵۴پارك جنگلي بياباني به مساحت بيش از ‪۶هزار هكتار، مالچ پاشي حدود ‪۲۳۵هزار هكتار از عرصه‌هاي بياباني در كانونهاي بحراني، حفاظت از حدود ‪۹هزار كيلومتر خطوط مواصلاتي در حاشيه بيابانها، احياي ‪۵۲۱هزار واحد مسكوني دراطراف روستاهاي بياباني و حفاظت از ‪۶۰۰هزار هكتار اراضي كشاورزي حساس به فرسايش خاك اشاره كرد.

عبدي نژاد در ادامه با بيان آنكه بيابانزايي يك پديده بخشي و منطقه‌اي نيست ، بلكه پديده‌اي جهاني و فرامرزي است، افزود: با توجه به اينكه منشا بخشي از شنهاي روان ساير كشورها است، بايد اقدامهاي بين‌المللي نيز افزون بر فعاليتهاي داخلي در جهت كنترل اين پديده مخرب صورت گيرد.

به‌گفته وي ، هم‌اكنون هفت استان كشور شامل خراسان رضوي وجنوبي، هرمزگان، خوزستان، بوشهر، ايلام و آذربايجان غربي به طور مستقيم در معرض رسوبات ناشي از حركت شنهاي روان از كشورهاي مجاور قرار دارند و بايد ارتباطات منطقه‌اي و بين منطقه‌اي در جهت مقابله وكاهش اثار حركت شنهاي روان و پديده بيابانزايي برقرار شود.

وي بااشاره‌به عضويت ‪۱۱۰كشور جهان در كنوانسيون بين‌المللي بيابانزدايي، افزود: خوشبختانه ايران از نخستين كشورهاي عضو اين كنوانسيون به شمار مي - رود و با توجه به فعاليتهاي مناسب صورت گرفته در امر مقابله با پديده بيابانزايي، ايران در رديف ‪۱۰كشور نخست پيشگام در اين عرصه محسوب مي‌شود.

عبدي نژاد در پايان با بيان آنكه ايران تا كنون آموزشهايي را براي مقابله با پديده بيابانزايي به برخي كشورها از جمله عراق و افغانستان ارايه كرده است، گفت: هم اكنون آمادگي لازم براي همكاري با ساير كشورهاي همجوار در اين خصوص ، وجود دارد.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر8 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
10[1].pdf
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal