ضرورت افزایش بهره وری از نهاده‌های تولید در بخش کشاورزی
1393/02/31

به گزارش روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر زند معاون وزیر و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در پنجمین جشنواره ملی بهره‌وری گفت : و سیاست وزارت جهاد کشاورزی بر افزایش عملکرد تولید در واحد سطح و افزایش بهره وری از عوامل تولید به خصوص آب است.

وی افزایش راندمان آب و کاهش تقاضای مصرف  آب در بخش کشاورزی را مهم دانست و اظهار داشت: امروزه 90 درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود و باید از طریق بهره‌وری، سهم کشاورزی را در مصرف آب کاهش دهیم.

دکتر زند در عین حال یکی از راهکارهای احیای دریاچه ارومیه را کاهش تقاضای آب کشاورزی عنوان کرد.

وی توسعه کشت گلخانه‌ای کشت پاییزه چغندر قند و کشت نشایی را از طرح‌های وزارت جهاد کشاورزی به منظور کاهش تقاضای مصرف آب بر شمرد و بر سرمایه‌گذاری در زمینه تکنولوژی آب تاکید کرد.

دکتر زند ادامه داد: نهاده‌های آب، خاک و ذخایر ژنتیکی از نهاده‌های اصلی کشاورزی هستند و تولید کننده برتر، کسی است که بتواند از این نهاده‌های بهتر استفاده کند.

وی عدم سرعت چرخش اطلاعات در بخش کشاوری را یکی دیگر از چالش‌های بهره‌وری عنوان کرد و گفت: اگر نتوانیم چرخش اطلاعات را سریع‌تر کنیم، بهره‌وری در بخش کشاورزی با مشکل مواجه خواهد شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: امروزه با کمک تکنولوژی و IT می‌توان چرخش اطلاعات در بخش کشاورزی را افزایش داد.

وی با بیان این که کشاورزان پیشرو در بخش زراعت 3 برابر کشاورزان سنتی و در بخش باغبانی 5 برابر کشاورزان عادی، تولید می‌کنند، اظهار داشت: موفقیت کشاورزان پیشرو حاکی از آن است که آنها از طریق روی آوردن به روش‌های جدید و کسب اطلاعات ، بهره وری را بالا برده‌اند.

دکتر زند، کمبود سرمایه را چالش دیگری در مسیر افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی دانست و تصریح کرد: برای افرادی که به طور علمی سرمایه‌گذاری می‌کنند ، کشاورزی سود آور است و ما از سرمایه گذاران دعوت می کنیم که در کشاورزی پیشرو و صنعت کشاورزی سرمایه گذاری کنند.

دکتر زند بر نقش و اهمیت تحقیقات در افزایش بهره‌وری در حوزه کشاورزی تاکید کرد و ابراز داشت: در بخش کشاورزی، قانون افزایش بهره وری تصویب و ابلاغ شده و این نشان می‌دهد که بخش کشاورزی زودتر پی به نهادینه کردن بهره‌وری برده است، اما الزامات اجرای این قانون فراهم نشده است.

گفتنی است در این جشنواره اعلام شد در ششمین دوره جشنوره ملی بهره وری، بخش بهره وری آب و خاک به طور مستقل و با محوریت وزارت جهاد کشاورزی و با همکاری کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی راه اندازی می‌شود.


 

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal