رقم جدید برنج معرفی شد
1386/09/27

رقم جديد برنج موسوم به لاين5 كه توسط موسسه تحقيقات برنج كشور معرفي شده با عنوان شيرودي از سوي سازمان ترويج، آموزش و تحقيقات كشاورزي نامگذاري شد.

به گزارش روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي بنا بر اعلام سازمان ترويج، آموزش و تحقيقات كشاورزي، اين رقم داراي متوسط عملكرد 7500 كيلوگرم شلتوك در هكتار است و نسبت به بيماري بلاست و كرم ساقه خوار برنج نسبتاً مقاومت نشان مي‌دهد.

لاين جديد در استان‌هاي مختلف كشور نظير مازندران، گيلان، گلستان، سيستان و بلوچستان و خوزستان كشت شده و در تمام اين استان‌ها عملكرد مشابه داشته است.

برپايه اين گزارش، حداقل عملكرد رقم جديد 6500 كيلوگرم مي‌باشد كه در مقايسه با حداكثر عملكرد ارقام محلي 2800 كيلوگرم بيشتر است. اين ميزان شلتوك مي‌تواند در هر هكتار به طور متوسط 1695 كيلوگرم برنج سفيد سالم بيشتر توليد كند.

چنانچه هر كيلوگرم برنج رقم جديد فقط 7 هزار ريال به فروش برسد در مقايسه با ارقام محلي مازندران با متوسط قيمت 11 هزار ريال، در هر هكتار درآمدي معادل 4 ميليون و 800 هزار ريال بيشتر عايد كشاورزان مي‌شود.

برپايه اين گزارش، با پيش‌بيني اختصاص حداقل يكصد هزار هكتار شاليزار به كاشت رقم شيرودي مبلغ 480 ميليارد ريال در مقايسه با رقم‌هاي محلي بر درآمد كل سالانه كشاورزان افزوده مي‌شود.

از سوي ديگر،  مقاومت اين رقم به بيماري پلاست و كرم ساقه خوار برنج علاوه بر كاهش مصرف سموم در مزارع كه موجب حفظ محيط زيست و پيشگيري از آلودگي مي‌شود به لحاظ كاهش نياز به واردات و حركت به سوي خودكفايي برنج و صرفه‌جويي ارزي و ريالي حائز اهميت است.

به منظور تهيه بذر كافي از رقم  شيرودي در سال جاري نزديك به 10 تن بذر مادري در موسسه تحقيقات برنج كشور توليد شده كه در اختيار كشاورزان قرار مي‌گيرد.

گفتني است تحقيقات براي دستيابي به اين رقم جديد از سال 1369 با بهره‌گيري از روش بهنژادي و دورگ گيري ارقام مختلف از جمله ديلماني آغاز شده است.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر16 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal