سياست هاي توليد دانه هاي روغني اعلام شد
1387/04/08

معاون وزير جهاد كشاورزي گفت: در سال جاري به منظور افزايش توليد دانه هاي روغني دو سياست عمده در رابطه با بالابردن سطح كشت كلزا و توجه به كشت ساير دانه هاي روغني دنبال مي شود.

دكترمحمد رضا جهانسوز در گفتگو با مهردر رابطه با توليد دانه هاي روغني دركشور گفت: در سال جاري با اعمال دو سياست عمده، افزايش كشت دانه هاي روغني دركشور دنبال مي شود، به نحوي كه افزايش كشت كلزا با توجه به جايگاه ويژه اين محصول درتناوبهاي كشت در دستور كار قرار دارد و به منظور كاهش فشار از روي كشت اين محصول توجه به كشت ساير محصولات در زمينه دانه هاي روغني معطوف شده است.

معاون وزيرجهاد كشاورزي بيان كرد: درحال حاضر ضمن افزايش سطح كشت كلزا، كشت ساير محصولات همچون سويا و گلرنگ در دستوركار قرارگرفته و از طرفي تحقيقات در رابطه با كشت دانه روغني بادام زميني در حال گسترش است.  

وي افزود: براي افزايش سرمايه گذاري در خصوص دانه روغني زيتون حركتهاي مطلوبي در بخش كشاورزي به انجام رسيده كه اميدواريم ضمن گسترش اين حركتها شاهد افزايش ضريب خودكفايي در دانه هاي روغني باشيم.

دكترجهانسوز در خصوص وضعيت توليدات گياهي در سطح كشورعنوان كرد: ميزان توليدات گلخانه اي از سال 84 تا سال گذشته در سطح ملي افزايش 19 درصدي نسبت به قبل از روي كارآمدن دولت نهم داشته و با توجه به جايگاه ويژه گلخانه ها درارتباط  با مصرف بهينه آب، وزارت جهاد كشاورزي درصدد است درصورت تامين بودجه و اعتبارات، تمهيدات لازم دراين زمينه را فراهم آورد.

وي با اعلام اينكه سطح گلخانه ها تا پايان برنامه پنجم توسعه به 45 هزارهكتار بالغ مي شود، افزود: در حال حاضر به منظور توليد با حداقل انرژي، ايجاد نوع جديدي از گلخانه ها به نام گلخانه هاي خورشيدي دردستور كار وزارت جهاد كشاورزي قرار گرفته كه به صورت پايلوت در حال اجرا است.

معاون توليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي افزود: با مطالعه الگوهاي جهاني در رابطه با استفاده مطلوب از انرژي خورشيدي گسترش نوع جديد گلخانه ها در سطح ملي از اهداف وزارت جهاد كشاورزي است.

وي درخصوص توليد گياهان داروئي در كشورتصريح كرد: در حال حاضر به منظورافزايش سطح توليدات گياهان داروئي در قالب برنامه اي عملياتي با سازمان جنگلها، مراتع و آبخيزداري تعاملات لازم در حال انجام است كه در صورت تامين اعتبارات اين برنامه محقق مي شود.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

www.pr.maj.ir

pr@maj.ir
pr@agri-jahad.ir

تعداد مشاهده خبر10 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal