افزايش 70درصدي سطح سبز گندم ديم در كشور
1388/01/31

مجري طرح‌هاي ويژه وزارت جهاد كشاورزي گفت: سطح سبز مزارع ديم گندم كشور نسبت به سال گذشته از رشد 70 درصدي مطلوب‌تري برخوردار است.

محمد مهدي كابلي در گفت و گو با خبرگزاري فارس گفت: درصدد هستيم كه با رايزني با وزارت نيرو دو نوبت آب در اختيار گندم‌كاران شمال خوزستان قرار داده شود تا حداقل 300 تا 400 هزار تن افزايش عملكرد گندم در خوزستان به دست آيد.

مجري طرح‌هاي ويژه وزارت جهاد كشاورزي افزود: توليد گندم با توجه به سطح سبز آن از وضعيت مناسبي نسبت به سال گذشته برخوردار است و اگر بارندگي‌هاي مناسب ادامه داشته باشد، اميدواريم رقم اعلام شده از سوي وزير جهاد كشاورزي در حدود 13 ميليون تن توليد گندم تحقق پيدا كند.

كابلي كه براي رسيدگي به مزارع گندم به استان خوزستان سفر كرده بود، تصريح كرد: سه ميليون و 546 هزار هكتار سطح سبز ديم‌زارهاي گندم كشور است كه بسيار مطلوب گزارش شده و خوشبختانه گياه از لحاظ فيزيولوژي در شرايط مناسب‌تري قرار دارد و اميدوارم توليد گندم به سطح توليد سال 86 در مناطق معتدل سردسير برسد.

وي افزود: البته در منطقه گرم خوزستان، فارس، بوشهر چون بارندگي انجام نشده به ويژه در مناطق مركزي بخشي از ديم‌زارها از بين رفته است، البته در مناطق معتدل وضعيت مساعد‌تري است، ولي در مناطق گرم‌تر توليد ناچيز بوده و قابل برداشت نيست.

وي افزود: در مزارع آبي در زمان كشت از آب‌هاي سطحي و كانال استفاده مي‌شد كه به دليل افت آب با تاخير مواجه است و سطح سبز مزارع آبي نسبت به مشابه سال گذشته 8 تا 9 درصد كاهش نشان مي‌دهد.

كابلي تصريح كرد: كارشناسان وزارت جهاد كشاورزي و ناظران مزرعه از اسفند ماه عمليات مهندسي و مراقبت‌هاي ويژه براي جبران كاهش توليد در استان‌ها شروع كردند و در خوزستان كه هم اكنون حضور دارم دوستان حركت خوبي براي تغذيه گياه و آبياري تكميلي انجام دادند.

مجري طرح‌هاي ويژه وزارت جهاد كشاورزي در مورد توافق وزارت نيرو براي در اختيار دادن دو نوبت آب در خوزستان براي كشاورزان گندم‌كار گفت: وزير جهاد كشاورزي روز گذشته نامه‌اي به وزير نيرو نوشته و خواستار در اختيار قرار دادن دو نوبت آب به گندم‌كاران خوزستان شده است كه اميدواريم اين آب تامين شده تا توليد گندم در اين استان 300 تا 400 هزار تن افزايش يابد.

كابلي افزود: هوا در شمال خوزستان مساعد و خنك است و دانه‌هاي گندم‌ در مرحله شيري قرار دارند كه اگر يكي دو نوبت آب در اختيار آنها گذاشته شود، دانه‌ها پر شده و توليد مساعد خواهد شد.

وي افزود: در نامه وزير نيرو خواسته شده تا 20 ارديبهشت ماه آب سدها در اختيار كشاورزان خوزستان در شمال استان قرار گيرد، تا توليد با تنش جدي مواجه نشود.

مجري طرح‌هاي ويژه در مورد استان فارس به عنوان بزرگ‌ترين توليد كننده گندم كشور گفت: اين استان مشكلات خاصي داشته و متاسفانه خشكسالي بي‌سابقه در استان فارس و خوزستان حاكم است، آب سطحي و نيمه عميق به شدت كاهش يافته و به خصوص در مناطق گرم افت شديد آب اتفاق افتاده، گرچه بارندگي اخير برخي از مشكلات را رفع كرده و اميدواريم مشكل توليد حل شود، اما در برخي ديم‌زارهاي مناطق گرم اميدي به توليد وجود ندارد.

كابلي با بيان اينكه عمده مزارع ديم گندم در شمال غرب كشور قرار دارند گفت: وضعيت اين مناطق بسيار عالي است و در كرمانشاه در مناطق معتدل و سرد همچنين در لرستان ، همدان و استان مركزي شرايط ديم‌زارها مطلوب بوده به گونه‌اي كه در يك ماه قبل تمايزي بين گندم‌زارهاي ديم و آبي مشاهده نمي‌شد.

وي افزود: همچنين كشاورزان سعي مي‌كنند با آب سعي مشكل ديم‌زارها را حل كنند.

كابلي اظهار اميدواري كرد: اگر باران رحمت خداوند در ارديبهشت ماه يكي دو بار ببارد و يا آب مزارع از طريق سدها و كانال‌ها تامين شود، مشكلي در شمال و شمال غرب كشور نخواهد بود.

وي در مورد اصلاح الگوي مصرف در كشت گندم و جو گفت: البته نياز آبي اين دو گياه بالا نيست و كمترين آب را نياز دارند اما براي بحث اصلاح الگوي مصرف در توليدات زراعي از روش‌هاي مختلف دنبال اصلاح الگو هستيم.

كابلي افزود: همچنين براي كاهش ضايعات گندم و نان استفاده از نهاده‌هاي كشاورزي از جمله آب و اصلاح ماشين‌هاي برداشت گندم و جو براي كاهش ضايعات حين برداشت و استفاده از كود سبز در مزارع گندم و جو و مواد الي خاك در مصرف كود استفاده بهينه داشته باشيم.

وي افزود: اگر بتوان در مزارع آبي يكي دو نوبت آب تكميلي تهيه شود توليد با مشكل مواجه نخواهد شد.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر13 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal