ايده رييس جمهور در راستاي حفاظت از جنگل ها مطرح شده است
1391/11/01

صادق خليليان وزير جهاد كشاورزي در گفت و گو با خبرنگار ايرنا درخصوص وضعيت بودجه كشاورزي در لايحه بودجه سال آينده كل كشور سوال شد كه در پاسخ گفت: وضعيت كشاروزي در بودجه سال آينده خوب است،امسال خوشبختانه از محل توسعه ملي اعتبارات بسيار خوبي به بخش كشاورزي اختصاص يافت كه در قالب تسهيلات ارزان قيمت به فارغ التحصيلان كشاورزي و سرمايه گذاران ارائه شده و پروژه هايي كه با اين تسهيلات ساخته شده حتي به افتتاح هم رسيده است.

وي با بيان اينكه در سال آينده نيز اين كمك ها ادامه خواهد داشت، افزود: در بودجه سال 92 نيز با توجه به اينكه بخش كشاورزي ظرفيت ها و پتانسيل بالايي دارد خوشبختانه به اين بخش به صورت مطلوبي نگاه شده و به نظرم سال آينده سال خوبي از نظر توجه به بخش كشاورزي در بودجه خواهد بود.

** ايده مطرح شده از سوي رييس جمهور در راستاي حفاظت از جنگلها و ممانعت از تخريب آن بوده است

وزير جهاد كشاورزي همچنين در پاسخ به سوالي درخصوص واكنش ها به سخنان رييس جمهوري مبني بر فراهم شدن زمينه واگذاري بخشي از جنگلها به دامداران و بهره برداري از بذر بلوط به عنوان غذاي دامها، گفت: اين طرح در راستاي استفاده مطلوب از ظرفيت جنگلها بوده و در هدف از آن حفاظت از جنگل در مقابل تخريب هاي غير قانوني است.

خليليان افزود: ما در بخش كشاورزي كشور ظرفيت هاي خوبي براي توسعه داريم و به همين خاطر براي طرح هاي توسعه اي تسهيلات بالايي هم ارائه مي شود كه با استقبال خوبي نيز از سوي سرمايه گذاران براي توليد محصولات مواجه شده است.

وي ادامه داد:در بخش حفاظت از جنگل ها و مراتع طرحي به نام مرتع داري اجرا مي شود كه براساس آن، مراتع در اختيار مرتع داران قرار مي گيرد تا هم از مراتع حفاظت كنند و هم براي احياي آن تلاش كنند و درچارچوب همين طرح ديده شده كه مرتع داران از علوفه مراتع براي دام هاي خود استفاده كنند.

خليليان خاطرنشان كرد: بحث مطرح شده از سوي رييس جمهور نيز اين بوده كه در زمينه جنگل داري نيز مي توان مشابه چنين طرحي را داشت و از ظرفيت هاي موجود در جنگل ها استفاده بهينه و مطلوب كرد.

وزير جهاد كشاورزي افزود: درحال حاضر طرح هاي جنگلداري براي استحصال چوب است كه براساس آن درختاني كه به سن قطع شدن رسيده باشند،قطع مي شوند و با نهال هاي جديد دوباره باز كاشت مي شوند.وي افزود: در بخش هايي از جنگلها نيز با توجه به شرايط خاص به هيچ عنوان نبايد اجازه دهيم درختان قطع شوند بلكه برعكس بايد آنها را حفظ كرده و از ساير ظرفيت هاي آن استفاده كنيم.

خليليان تاكيد كرد: ايده مطرح شده اين بوده كه در اين بخش ها كه احتمال قطع درختان و تخريب جنگل از طرف افراد غير مسوول وجود دارد و دولت نمي تواند نيروي انساني مورد نياز براي محافظت و هزينه هاي فوق العاده زياد آن را تامين كند، همچون مراتع از ظرفيت هاي خود مردم براي حفاظت از جنگلها نيز استفاده كنيم.

وزير جهاد كشاورزي تاكيد كرد: در اين حالت مردم،خود حافظان جنگلها خواهند بود و با بهره برداري معقول از جنگل،از ظرفيت علوفه و بذر آن براي دام هاي خود استفاده خواهند كرد و حتي مي توان بدون اينكه آسيبي به جنگل وارد شود، از ظرفيت هاي موجود براي تربيت و توليد گياهان دارويي و پرورش گل استفاده كرد ،خليليان در پايان تاكيد كرد: اين طرح در واقع براي حفاظت از جنگلها خواهد بود كه جنگل را خود جنگل نشينان محافظت كنند ،تخريبي هم انجام نشود،با بهره برداري معقول و بدون قطع كردن درختان شاهد تخريب و استفاده غيرقانوني نباشيم و استفاده از جنگل ها نيز در چارچوبي ضابطه مند انجام شود .

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal