تعاونی های تولید از خرد شدن اراضی کشاورزی جلوگیری می کنند
1393/02/10

مدیرعامل سازمان تعاون روستایی کشور گفت: بهره برداری بهینه از تعاونی های تولید و شرکت های سهامی زراعی موجب تحول اساسی در اقتصاد کشاورزی پایدار می شود.

به گزارش ایرنا، حسین صفایی در همایش نظام های بهره برداری بخش کشاورزی در شیراز افزود: شرکت های تعاونی های تولید و سهامی زراعی که پیش از انقلاب تعریف شده بوده اند هنوز در چند دهه اخیر قوانین راهبردی برای انها تعریف نشده است .

وی اظهار داشت:تعاونی های تولید می توانند از خرد شدن اراضی کشاورزی جلوگیری کرده و سرمایه گذاری های پایدار را برای انها تعریف کنند.

وی اضافه کرد:نظام اجاره داری یکی از کارهای متعارف در کشاورزی است که باید توسط تعاونی های تولید به نظام پایدار و سرمایه پذیر تبدیل شود.

صفایی خاطرنشان کرد:متاسفانه در طول یک دوره 40ساله یک و نیم میلیون نفر دارای زمین خرد بوده اند که هم اکنون همین زمین ها در اختیار سه میلیون نفر قرار دارد.

وی بیان داشت :استان فارس در اجرای سیستم های نوین کشاورزی پیشتاز بوده و باید در نظام های بهره برداری نیز پیشرو باشد.

به گفته وی خرد بودن اراضی کشاورزی ،سرمایه پذیر نبودن و جوان پذیر نبودن کشاورزی از مهم ترین مشکلات این بخش است .

وی خاطر نشان کرد:متاسفانه متوسط سن کشاورزان ایران در 15سال اخیر هفت سال اضافه شده است بدین معنا که در این بخش نیروی جوان فعال نیست .

وی افزود:برای مقابله با این آسیب ها باید کشاورزان خرده پا را در قالب تعاونی های تولید تجمیع شوند تا سرمایه پذیری و بهره گیری از نیروی جوان تحقق یابد .
تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal