بازار جهانی پسته ایران را همچنان در اختیار داریم
1386/05/24
به گزارش خبرگزاري فارس از كرمان، محمدرضا اسكندري ديشب در پايان سفر يكروزه خود به كرمان در جمع خبرنگاران افزود: طي دو سال اخير بازارهاي جديدي براي پسته ايران در دنيا ايجاد شده، به طوري كه فقط در سال گذشته اين محصول به 85 كشور دنيا صادر شده كه بعضي از اين كشورها جديد بوده‌اند.
وي تصريح كرد: بعضي از كشورها در روند صادرات محصول پسته ايران مشكلاتي را ايجاد كرده‌اند، ولي ما بازار پسته خودمان را حفظ كرده‌ايم.
اسكندري همچنين هدف خود را از سفر به كرمان حضور در جلسه ستاد عالي پسته كشور عنوان كرد.
وي با بيان اينكه 70 درصد از زمين‌هاي زير كشت پسته و 64 درصد از ميزان توليد اين محصول در كل كشور متعلق به استان كرمان بوده است، اظهار داشت: در استان كرمان ميزان برداشت محصول پسته از هر هكتار نسبت به توانايي زمين بسيار پايين بوده كه اين امر به دليل ضعف در مديريت مزرعه است.
اسكندري تصريح كرد: از انقلاب اسلامي تاكنون محصول پسته از لحاظ سطح زير كشت در كشور توسعه داشته، اما به كيفيت آن و مسائل درون مزرعه توجهي نشده است.
وي تصريح كرد: ميزان بهره‌وري از مزارع پسته در استان كرمان پايين است.
وزير جهاد كشاورزي پيگيري مصوبات سفر هيئت دولت به استان را يكي ديگر از اهداف سفر خود به كرمان ذكر كرد.
وي با بيان اينكه اين مصوبه‌ها در بخش كشاورزي 16 مورد بوده است، گفت: ايجاد 20 مجتمع توليدي كشاورزي، ايجاد دو مركز پرورش آبزيان، توسعه آبياري تحت فشار و بحث نوسازي و بهسازي نخلستان‌هاي استان كرمان مواردي از اين مصوبات هستند.
اسكندري افزود: 12 ميليارد تومان به بحث توسعه آبياري تحت فشار در استان كرمان اختصاص داده‌ايم كه اميدواريم با فرهنگ‌سازي مناسب تمام اين مبلغ جذب شود.
وي به بحث صادرات خرما اشاره كرد و با بيان اينكه ميزان صادرات خرماي كشور در سال گذشته 30 درصد نسبت به سال قبل از آن رشد داشته است، اظهار داشت: امسال براي ايجاد صنايع تبديلي خرما تسهيلاتي در نظر گرفته‌ايم تا وضعيت صادرات خرماي كشور بهتر شود.
اسكندري اضافه كرد: كشور ايران از لحاظ سطح زير كشت خرما در دنيا مقام اول و از لحاظ توليد آن مقام دوم را دارد و از نظر صادرات نيز توانسته است رتبه پنجم را از آن خود كند.
وزير جهاد كشاورزي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود در پاسخ به سئوال خبرنگار فارس در مورد امنيت غذايي در ايران تصريح كرد: ما هيچ مشكلي در اين زمينه نداريم و نياز كشور به واردات محصولات غذايي نيز برطرف شده، به طوري كه در بعضي از محصولات نيز صادر كننده هستيم.
وي ادامه داد: البته در محصولات شكر و روغن وارد كننده هستيم و اعتقاد داريم اگر روزي اين دو جنس به كشور وارد نشود هيچ مشكلي به وجود نمي‌آيد، زيرا مصرف اين دو قلم در كشور بيش از استاندارد جهاني‌ بوده و مضر است.
اسكندري خاطرنشان كرد: اگر روزي كشور تحريم شود در همين چند قلم كالايي هم كه وارد مي‌كنيم با سرعت بيشتري به توليد خواهيم پرداخت.
خاطرنشان مي‌شود،وزير جهاد كشاورزي در ابتداي مصاحبه مطبوعاتي خود كه ساعتي قبل از حركت وي به سمت تهران انجام شد به علت عدم حضور خود در جلسه مطبوعاتي صبح اشاره كرد و گفت: قرار بود جلسه ستاد پسته كه ساعت 8 صبح امروز آغاز شد سه ساعت بيشتر طول نكشد اما به دلايلي به طول انجاميد.
وي افزود: ما حتي تصميم داشتيم براي حضور در مصاحبه مطبوعاتي براي لحظاتي اين جلسه را ترك كنيم و مجددا برگرديم اما چون قسمت مهمي از جلسه در حال انجام بود به اين كار موفق نشديم.
وزير جهاد كشاورزي با بيان اينكه از اين قبيل موارد گاهي پيش مي آيد گفت: از خبرنگاران به خاطر اين اتفاق عذرخواهي مي كنم.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر11 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal