ایران عاری از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان
1392/09/24

امكان تجزيه و تحليل اطلاعات پايش آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان ازطريق اطلاعات جغرافيايي بيماريها(GIS )فراهم گرديد.

به گزارش روابط عمومي سازمان دامپزشكي كشور، رييس سازمان دامپزشكي كشوردر تشريح بخشي از اقدامات انجام شده اظهار كرد: سازمان دامپزشكي هر سال قبل از شروع فصل سرما و شروع مهاجرت پرندگان مهاجر، مراقبت فعال بيماري آنفلوآنزاي پرندگان را در دستور كار خود قرار مي دهد.

وي در تشريح اهداف پايش بيماري آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان، گفت: به واحدهايي كه احتمال گردش ويروس  آنفلوآنزا در آنها وجود دارد، در اين طرح به صورت تصادفي مراجعه ميشود تا در حداقل زمان ممكن سويه هايي كه احتمال تغيير آنها به شكل حاد وجود دارد شناسايي و ادامه گردش آنها به شكل فوق حاد و بيماري فراهم نگردد.

دكتردستور، افزود: در سال جاري اين كار يك ويژگي خاص پيدا كرد و آن اين بود كه با راه اندازي سامانه جي.آي.اس طيور، تمام اطلاعات مربوط به طرح پايش روي اين سامانه گذاشته شد؛ از طريق اين سامانه مراجعه ها، نمونه برداري ها، جواب آزمايش ها و اينكه در طرح پايش به چه مناطقي مراجعه شده است بر روي اين سامانه مشخص مي شود.

رييس سازمان دامپزشكي كشور ادامه داد: از طريق اين سامانه، تمام اطلاعات بدست آمده به روي نقشه انتقال داده مي شود و به اين سوال كه آيا ارتباط معناداري ميان اطلاعات اپيدميولوژيكي تهيه شده در خصوص بروز بيماري آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان وجود دارد يا خيرپاسخ داده ميشود.

 وي افزود: سازمان دامپزشكي در طرح امسال به بيش از يك هزار و300 واحد مراجعه كرده است  و نزديك به 18 هزار نمونه گيري نيز صورت گرفته شده است.

دكتر دستور محدوده كاري اجراي طرح پايش آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان را شامل كليه واحدهاي صنعتي، واحدهاي تخم گذار، مادر، پرورش بلدرچين، كبك، طيور روستايي و همچنين بازارچه هاي عرضه پرندگان زنده، باغ وحش ها و باغ پرندگان عنوان كرد.

رييس سازمان دامپزشكي، گفت: اين كار اكنون به ثمر نشسته و نتايج آن در حال تجزيه و تحليل است كه بر اساس نتايج اوليه،خوشبختانه مشكل خاصي از بابت آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان در كشور وجود ندارد.

وي افزود: در گذشته نمونه ها و آمار و ارقام جمع بندي مي شد اما امكان تجزيه وتحليل سريع و دقيق در قالب يك سيستم وجود نداشت اما با سامانه جي.آي.اس كه از اول شهريورماه جاري در اين زمينه نيز به كار گرفته شده است، مي توانيم سريعتر و دقيق تر اطلاعات به دست آمده از پايش را تحليل و تجزيه و تفسير كنيم و از نتايج حاصله براي سياستگذاري،برنامه ريزي و اتخاذ تصميم بهره برداري نمائيم.
تعداد مشاهده خبر15 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal