طرح خاكورزي حفاظتي امسال در سطح 21 هزار هكتار از اراضي اجرا مي شود
1387/06/25

مديركل دفتر هماهنگي محصولات ويژه و الگوي كشت وزارت جهاد كشاورزي اظهار كرد: امسال طرح خاكورزي حفاظتي در سطح 21 هزار هكتار شامل 10 هزار هكتار از مزارع آبي و 11 هزار هكتار از مزارع ديم انجام مي‌شود.

به گزارش (ايسنا)، مهندس كمال ذبيحي طي يك نشست مطبوعاتي ضمن اعلام مطلب فوق با اشاره به اينكه اجراي اين طرح از سرمازدگي كشت‌هاي پاييزه جلوگيري مي‌كند، استقبال كشاورزان از اين طرح را نيازمند فرهنگسازي دانست و در ادامه گفت: اجراي عمليات خاكورزي حفاظتي در كشورمان به رغم اينكه كاهش توليد را نخواهد داشت باعث كاهش هزينه‌هاي توليد و افزايش درآمد كشاورزان مي‌شود و در عين حال خاك را نيز براي نسل‌هاي آينده حفظ خواهد كرد.

وي افزود: نظام ادواتي كه بتوانند 30 درصد از بقاياي گياهي را در سطح خاك نگه دارند در گروه ادوات خاكورزي حفاظتي قرار گرفته و از آنها در اين طرح استفاده مي‌شود.

او با بيان اينكه در طرح گندم نيز روي خاكورزي حفاظتي با اولويت مورد تاكيد است، ادامه داد: مديريت بقاياي گياهي از جمله فعاليت‌هايي است كه در سال جاري ديده شده است.

ذبيحي در ادامه وضعيت توليد گندم در كشور اشاره كرد و گفت: در سال جاري برنامه‌ريزي شده كه در سطح 5/6 ميليون هكتار گندم شامل 4 ميليون هكتار ديم و 5/2 ميليون هكتار آبي كشت شود كه دراين زمينه تهيه بستر در مناطق سرد آغاز شده و در ارتباط با تامين نهادها نيز تداركات لازم انجام شده است.

ذبيحي خاطر نشان كرد: در سال جاري 500 هزار تن بذر گندم براي كشاورزان تدارك ديده شده است علاوه بر اين 100 هزار تن نيز بيش از سال قبل بذر در نظر گرفته شده تا كشاورزان دغدغه تامين بذر را نداشته باشند.

او گفت: امسال علاوه بر يارانه‌اي كه هر سال از محل يارانه‌هاي وزارت جهاد كشاورزي در اختيار كشاورزان براي تامين بذر قرار مي‌گرفت، از محل اعتبارات خشكسالي نيز مقاديري پيش‌بيني شده است كه به اين ترتيب يارانه بذر گندم در سال جاري از كيلويي 61 تومان نيز ممكن است بالاتر برود.

وي افزود: امسال نيز سطح زير كشت گندم همچون سال گذشته است چراكه سياست وزارت جهاد كشاورزي افزايش سطح زير كشت نيست و به‌دنبال افزايش عملكرد هستيم.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط

  • 95010payamenoroozi.jpg

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal