رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس عنوان کرد:تحولات شگرف در نگرش دولت به بخش کشاورزی
1385/11/02

 

خبرگزاري فارس: رئيس دانشكده كشاورزي دانشگاه تربيت مدرس، ضمن مثبت ارزيابي كردن سياستها و برنامه هاي مربوط به بخش كشاورزي در دو سال اخير، هرگونه قضاوت و نقد و بررسي درباره برنامه هاي اين بخش را مستلزم ارائه آمار و ارقام و استدلال منطقي دانست.     

 

 

ابراهيم پورجم در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، پرداخت به موقع طلب كشاورزان را از مهمترين سياست هاي بخش كشاورزي عنوان كرد و افزود: تأثير اجتماعي و رواني ناشي از اجراي اين سياست، نسل آينده را نسبت به فعاليت كشاورزي راغب مي كند، در ضمن موجب حذف دلالان و واسطه ها خواهد شد.

رئيس دانشكده كشاورزي دانشگاه تربيت مدرس پيش بيني كرد، در صورت پايداري اين سياست در آينده، تحول شگرفي در حوزه كشاورزي رخ خواهد داد.

پورجم تصريح كرد: خريد تضميني محصولات در دو سال اخير به طور جدي تر، از سوي مسئولان پيگيري شده كه منجر به افزايش ضريب امنيتي نسبي توليدكنندگان شده است.

وي ضمن موثر خواندن سياست خريد توافقي ، اظهار داشت: خريد توافقي برخي از محصولات و تعيين قيمت از سوي بخش كشاورزي هم به نفع خريداران و هم كشاورزان است.

پورجم اضافه كرد: دولت با خريد توافقي و مشاركت هرچه بيشتر بخش خصوصي، در واقع مي تواند بار مالي فعاليت تصدي گري به خصوص در زمينه ساخت انبار و سيلو را از دوش خود بردارد.

اين استاد دانشگاه درادامه به خريد دام ناشي از خشكسالي سال گذشته اشاره كرد و يادآور شد: براي پرورش و تعليف آنها تا رسيدن به وزن قانوني، نه تنها از تنش و آشفتگي بازار و ضرر دامداران جلوگيري شد، بلكه در آن مقطع، درآمدي را هم نصيب دامداران كرد و از تلف شدن دام جلوگيري شد.

رئيس دانشكده كشاورزي دانشگاه تربيت مدرس همچنين حذف يارانه بيش از 50 درصد سموم حشره كش و صرفه جويي40 ميليارد توماني حاصل از آن، رقابتي كردن خريد سم در بخش خصوصي و شكستن انحصار خريد سم توسط دولت، جلب مشاركت كشاورزان در مبارزه با سن گندم و كاهش ميزان سمپاشي در سطح 233 هزار هكتار و صرفه جويي در مصرف 233 تن سم در سال جاري و حذف 15 فروند هواپيماي سمپاشي خارجي با صرفه جويي 750 ميليون توماني را از جمله اقدام هاي مثبت در بخش كشاورزي ارزيابي كرد.

ابراهيم پورجم در مورد مبارزه بيولوژيك با آفت نيز اظهار داشت: بخش كشاورزي توانسته است، سطح مبارزه بيولوژيك را از 92 هزار هكتار در سال 84 به 105 هزار هكتار در سال 85 افزايش دهد كه در كاهش مصرف سم و باقيمانده سم در محصول موثر است.

وي ادامه داد: دولت نسبت به صدور 72 پروانه براي راه اندازي كلينيك هاي گياه پزشكي توسط بخش خصوصي به منظور گسترش مبارزه بيولوژيكي با آفات و بيماريها اقدام كرده است.

اين استاد كشاورزي دانشگاه تربيت مدرس ياد آور شد: بخش خاك و آب از بخش هاي پرچالش كشاورزي است و كنترل برخي مشكلات در زمينه خاك و آب مانند فرسايش خاك و برداشت هاي غيرمجاز و بي رويه از جنگلها و منابع آبي كشور به تنهايي از عهده بخش كشاورزي خارج است و قوه قضاييه و مقننه بايد در اين مسائل دخالت و قواعد سختگيرانه تري براي بهره برداران تعيين كنند.

 

 

* سياست پيشگيرانه در جنگلها ضعيف است

 

پورجم ميزان سرمايه گذاري در بخش آب و خاك طي دو دهه گذشته را كافي ندانست و سياست هاي پيشگيرانه براي احيا و نظارت منطقي بر جنگلها را ضعيف خواند.

اين استاد دانشگاه در ادامه اذعان داشت: ظرف دو سال اخير براي به ثمر رساندن طرح هاي گذشته از جمله خروج دام از جنگل و مراتع تلاش هايي مانند خروج 8 هزار دام از اين مناطق صورت گرفته است كه بايد اين تلاشها ادامه يابد.

پورجم در خصوص 7 ميليارد متر مكعب تراز منفي در سفره هاي زيرزميني دشت هاي كشور، گفت: اين بيلان منفي طي يكي دو سال به وجود نيامده كه طي اين دو سال كاهش يابد، نياز به عمليات آبخيزداري دارد.

وي افزود: در زمان ارائه برنامه هاي محمد رضا اسكندري در مجلس، بيلان منفي آب هاي زيرزميني دشت هاي كشور 6 ميليارد متر مكعب بوده و به طبع كاهش آن به زمان و ساز و كارهاي اساسي احتياج دارد.

پورجم رفع مشكلات بخش كشاورزي را مستلزم سرمايه گذاري كافي و فرهنگ سازي در زمينه استفاده از عوامل توليد دانست و افزود: پاره اي از مشكلات در اين بخش به سياست هاي كلان دولت باز مي گردد.

رئيس دانشكده كشاورزي دانشگاه تربيت مدرس بخشي از موفقيتها حوزه كشاورزي را در زمينه توليد محصولات حاصل اجراي طرحها و مجموع تلاش‌هاي مسئولان و كارشناسان در گذشته و حال دانست.

وي اين اظهارات را كه سياستها و برنامه هاي مربوط به خودكفايي چند محصول، امنيت غذايي را مختل و موجب افزايش قيمت اقلامي نظير حبوب و سيب زميني در چند ماه اخير شده است، غيرمنصفانه خواند و گفت: قضاوت در اين زمينه به استدلال نياز دارد و هنوز كسي اين موارد را ثابت نكرده است.

به گفته پورجم توسعه پايدار كشاورزي با حفاظت از منابع طبيعي و تأمين امنيت غذايي با تأكيد بر منابع توليد داخلي و ارتقاي سطح سلامت مواد غذايي از مأموريتها و مسئوليت هاي بخش كشاورزي است كه برنامه چهارم توسعه و سند چشم انداز 20 ساله كشور همچنين مجمع تشخيص مصلحت نظام بر عهده بخش كشاورزي گذاشته است.

رئيس دانشكده كشاورزي دانشگاه تربيت مدرس افزود: در برنامه هاي كشور در زمينه امنيت غذايي بيشتر بر توليد محصولات به خصوص محصولات استراتژيك تأكيد شده و اين درحالي است كه بعضي از كارشناسان معتقد به مزيت نسبي وصرفه اقتصادي هستند كه بهتر است هردو جنبه يعني هم مزيت نسبي وهم خودكفايي مد نظر قرار گيرد.

وي با بيان اين كه در بحث امنيت غذايي بايد مسائل سياسي نيز لحاظ شود گفت: ساده انگاري است كه بازارهاي بين المللي را جدا از تحولات و مسائل سياسي در نظر گرفته شود.

پورجم ادامه داد: چنانچه فقط بر اساس صرفه اقتصادي و مزيت نسبي به توليد محصولات غيراساسي مانند گوجه فرنگي و هندوانه پرداخته شود، ممكن است اين محصولات با توجه به فعل و انفعال سياسي و احتمال تحريم اقتصادي، پس از توليد در بازارها جهاني به فروش نرسد كه در اين صورت در تأمين جيره غذايي اصلي مردم دچار چالش خواهد شد. از اين رو توليد محصولات استراتژيك در كشور توجيه منطقي پيدا مي كند.

اين استاد دانشگاه تربيت مدرس توليد محصولات استراتژيك در كشور را داراي مزيت نسبي دانست و بيان داشت: در اراضي ديم كاري غير از گندم ديم و در اراضي شمال كشور به جز برنج محصول مناسب ديگري را نمي توان جايگزين كرد.

وي دوام كشاورزي ايران به رغم وجود مشكلات متعدد طي 20 سال گذشته را نشان دهنده مزيت نسبي توليد محصولات استراتژيك دانست و افزود: بسياري از تحقيقات نيز حاكي از وجود مزيت نسبي توليد اين محصولات است.

پورجم با تأكيد بر اين كه نقد مسائل مربوط به بخش كشاورزي نياز به تحليل همه جانبه دارد، گفت: اجراي ايده ها و تفكرات برخي از اساتيد  دانشگاهي در عمل و اجرا مشكل است و از اين رو بايد از ديد مسئولان بخش مجلس و دولت نيز به مسائل كشاورزي نگاه كرد.اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر14 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
گزارش عملکرد در يک نگاه.doc
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal