عشایر سالانه بیش از 5 میلیون تن در بخش دام و کشاورزی تولید دارند
1393/02/22

رییس سازمان امور عشایر کشور گفت: عشایر سالانه بیش از 5.6 میلیون تن در بخش دام و کشاورزی تولید دارند.

به گزارش ایسنا،کرم‌علی قندالی در نشست خبری افزود: طبق آخرین سرشماری در سال87، جمعیت عشایر کشور به یک میلیون و 200هزار نفر می رسد.

وی با بابیان اینکه در چند دهه اخیر جمعیت عشایر تغییر مطلقی نداشته است، تصریح کرد: عشایر در قالب 24هزار خانوار در سطح کشور پراکنده اند که 99درصد این جمعیت را ایل بختیاری تشکیل می‌دهد.

قندالی با اشاره به نقش عشایر در اقتصاد کشور خاطر نشان کرد: عشایر 28درصد دام سبک و 4درصد دام سنگین کشور را در قالب حدود 24 میلیون واحد دام دراختیار دارند که 20درصد گوشت قرمز کشور را تولید می کنند.

وی اظهار کرد: عشایر کشور حدود 750 هکتار اراضی زراعی و باغی را در سطح کشور در اختیار دارند که 5 درصد از محصولات کشاورزی کشور را تولید می کنند.

به گفته وی، عشایر سالانه بیش از 5.6 میلیون تن در بخش دام و کشاورزی تولید دارند و 35درصد از صنایع دستی کل کشور متعلق به عشایر است.

قندالی با بیان اینکه 38 درصد از مراتع کشور در اختیار عشایر است افزود: بالای 32 میلیون هکتار مرتع در اختیار جمعیت عشایر در سراسر کشور است.

وی خاطر نشان کرد: باتوجه به اینکه 99 درصد از جمعیت عشایر بختیاری و بیشتر از چهارمحال و بختیاری هستند بنابراین باید این استان را دریافت چراکه از استان های شاخص کشور است.

قندالی با اشاره به تمایل مردم به شناخت فضای زندگی ساده و سالم عشایر افزود: بهتر است شرایطی فراهم شود تا مردم ملموس تر با سبک و سیاق زندگی و نحوه کار عشایر آشنا شوند سبک زندگی که متاسفانه در جامعه شهری وجود ندارد.

تعداد مشاهده خبر14 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal