مبارزه با آفت سن غلات در سطح 1 میلیون هکتار از اراضی امسال اجرا می شود
1387/01/20

مدير مبارزه با آفات عمومي سازمان حفظ نباتات كشور اظهار كرد: با توجه به ديده‌باني‌هايي كه در مناطق زمستان گذراني آفات سن غلات در كليه نقاط كشور انجام گرفته، پيش‌بيني مي‌كنيم امسال حدود يك ميليون تا يك ميليون و 100 هزار هكتار با اين آفت مبارزه كنيم.

مهندس عباسعلي هيربد در گفت‌وگو با (ايسنا)، گفت: اين رقم مبارزه يك رقم عادي، متعادل و مشابه سال‌هاي قبل است كه از اواخر اسفندماه سال گذشته آغاز شده و كماكان ادامه دارد.

او با اشاره به اينكه اغلب استان‌هاي كشور در مرحله مادري اين آفت درگير مبارزه هستند و تا حدود 40 هزار هكتار نيز مبارزه تاكنون پيش رفته است، ادامه داد: مشكلي در اين خصوص بر سر راه وجود ندارد و در حال حاضر آفت سن غلات تحت كنترل است كه اميدواريم كماكان مشكلي در اين خصوص نداشته باشيم.

مدير مبارزه با آفات عمومي سازمان حفظ نباتات كشور به وضعيت عمومي آفت سن غلات در كشور اشاره كرد و گفت: تقريبا آفت وضعيت عادي داشته و به وضعيت طغياني نرسيده است ولي براساس گزارش‌هاي پراكنده‌اي كه از نقاط مختلف كشور مي‌رسد در برخي نقاط كشور رويش كشت ديم گندم به‌دليل خشكسالي و سرماي زمستان و عدم بارندگي در پاييز گذشته مثل دو سه سال گذشته مطلوب نيست.

هيربد اظهار اميدواري كرد كه در فصل بهار كمبود بارندگي كه در فصل پاييز سال گذشته بوده جبران شود و خسارتي از لحاظ ميزان محصول نداشته باشيم.

مدير مبارزه با آفات عمومي سازمان نباتات كشور با يادآوري اينكه مبارزه عليه سن غلات تا سه ماه آينده ادامه دارد، افزود: آفت سن غلات اصلا شرايطي طغياني ندارد و ما فقط اميدواريم كه با افزايش بارندگي، محصول بيشتر شود چراكه براي طغياني بودن آفت دو عامل بالا بودن تعداد آفت‌ و وزن آفتي كه زمستان را طي كرده لازم است كه خوشبختانه نه تنها تعداد آفت بالا نيست بلكه وزن آن نيز متعارف و حتي از دو سه سال گذشته نيز دو تا سه ميلي‌گرم كمتر است بنابراين اين آفت از نظر ما طغياني نيست.

وي با بيان اينكه كار مبارزه با انواع ملخ‌ها در كشورمان از حدود 20 روز گذشته شروع شده است، اضافه كرد: تاكنون اين مبارزه عليه ملخ‌هاي بومي در سطحي حدود دو هزار هكتار پيش رفته است.

هيربد خاطرنشان كرد: در اواخر سال گذشته مهاجرت ملخ صحرايي را از عمان به كشورمان داشتيم كه البته اين آفت به‌طور ويژه در استان‌هاي هرمزگان و سيستان بلوچستان تحت كنترل است و اكيپ‌هاي ديده‌باني و مبارزه ما از قبل آماده مبارزه بودند و به همين دليل ما غافلگير نشديم و بيش از دو هزار هكتار با اين آفت كه از عمان آمده بود مبارزه كرده‌ايم و كار موفقيت آميز بوده و پيش‌بيني مي‌كنيم روند مبارزه با ملخ صحرايي تا يك ماه آينده ادامه داشته باشد.

مدير مبارزه با آفات عمومي سازمان حفظ نباتات كشور در پايان به وضعيت مبارزه عليه جوندگان اشاره كرد و گفت: كماكان در تمام طول فصول سال اين مبارزه ادامه دارد و در سال 86 حدود 670 هزار هكتار مبارزه عليه جوندگان صورت گرفت.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir
/

تعداد مشاهده خبر13 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal