20 درصد پروتيئن كشور توسط عشاير توليد مي شود
1391/07/08

رييس سازمان امور عشاير ايران گفت: عشاير به عنوان يكي از مصاديق توليد كننده ملي، نمونه بارز عملياتي شدن شعار توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني محسوب مي‌شوند.

جهانشاه صديق در گفت‌وگو با ايسنا اظهار كرد: عشاير با سهم 25 درصدي از دام كشور، 20 درصد پروتيئن و 35 درصد صنايع كشور و در اختيار داشتن يك سوم از مراتع كشور به نوعي نشان دهنده يك توليد كننده واقعي هستند.

وي تصريح كرد: برنامه‌هاي سازمان عشاير در ابتداي برنامه چهارم حول محور توسعه اشتغال در مناطق عشايري و افزايش درآمد بوده است.

صديق ادامه داد: براي دسترسي به اين هدف علاوه بر اينكه عشاير فعاليت اصلي دامداري را دارند در مناطق مختلف عشايري كه جوابگو مشاغل ديگر مانند زراعت، باغداري، پرورش زنبور عسل، ماهي و توسعه صنايع دستي است را جزو فعاليت‌هاي خود قرار دهند.

وي گفت: در طول برنامه چهارم، توسعه مشاغل در حوزه عشايري فراهم شده است و در همه مناطق كشور از جمله 26 استان علاوه بر دامداري سعي شده بسترها براي ساير مشاغل فراهم شود.

رييس سازمان امور عشاير ايران خاطر نشان كرد: در دو سال گذشته بيشتر تمركز برروي مطالعه موردي استان‌ها بوده كه در حال حاضر اين مطالعات راهبردي در سطح مناطقي از كشور به پايان رسيده است.

صديق با اشاره به نقش موثر عشاير در توليد مواد غذايي كشور تاكيد كرد: عشاير در اين بخش نيازمند تسهيلات هستند و در حال حاضر صندوق توسعه كشاورزي استان‌ها در اين بخش فعال است.

وي گفت: اين برداشت كه عشاير موجب صدمه به مرتع مي‌شوند اشتباه است زيرا عشاير با توجه به آموزشي كه مي‌بيند و اطلاعات تجربي كه دارند به عنوان حافظين مرتع مي‌باشند.

او با تاكيد بر توسعه بيشتر بخش صنايع دستي عشايري افزود: بايد كاستي‌هاي بخش صنايع دستي برطرف شود تا شاهد حضور بيشتر عشاير در اين بخش باشيم.

صديق درباره بحث بيمه عشاير يادآور شد: بيمه دام و تامين اجتماعي عشاير توسط دولت فراهم شده است كه بستگي به استقبال آنان در اين بخش دارد.

وي افزود: در حال حاضر حدود 20 درصد عشاير و 25 درصد دام عشاير در كشور بيمه هستند كه براي افزايش اين ميزان نيازمند فرهنگ‌سازي و تشويق اين جامعه هستيم و اين درحالي است كه دولت آمادگي اين را دارد به طور 100 درصد اين بيمه را انجام دهد.


 

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
1.doc
5.doc
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal