رييس موسسه تحقيقات شيلات: محققان ايران و ايتاليايي به بيوتكنيك تكثير و پرورش دو گونه نادر دست يافتند
1386/02/17

خبرگزاري كشاورزي ايران - گروه پژوهش و تحقيقات :

محققان موسسه تحقيقات شيلات با همكاري محققان ايتاليايي به بيوتكنيك تكثير و پرورش دو گونه شيزوتراكس، كپور هندي دست يافتند.    

رييس موسسه تحقيقات شيلات ايران با اعلام اين مطلب در گفت و گوي اختصاصي با خبرنگار ايانا گفت: در راستاي همكاري‌هاي فني و اجراي سازمان شيلات ايران با يك شركت ايتاليايي فعاليت‌هاي تحقيقات بين اين شركت و موسسه تحقيقات شيلات با اجراي سه پروژه آغاز شد.

دكتر عباسعلي مطلبي افزود: محققان موسسه  ايتاليايي با اجراي يكي از پروژه‌ها به بيوتكنيك تكثير و پرورش گونه شيزوتراكس در منطقه سيستان و بلوچستان دست يافتند.

وي گونه شيزوتراكس را بومي منابع آبي سيستان و بلوچستان عنوان كرد و اظهار داشت: متاسفانه طي چند سال گذشته نسل اين گونه به دليل بروز خشكسالي منقرض شده و از بين رفته بود.

مطلبي غني‌سازي گونه شيزوتراكس در منابع آبي سيستان و بلوچستان را از اهداف طرح ذكر كرد و گفت: خوشبختانه با اجراي طرح اين گونه احيا و تكثير شده و هم‌اكنون در مرحله پرورش و تغذيه قرار گرفته است.

رييس موسسه تحقيقات شيلات معرفي گونه كپور هندي را از دستاوردهاي پروژه ديگر اعلام كرد و ادامه داد: در حال حاضر مولدان گونه، تامين شده و در مرحله تكثير و مولد سازي است.

وي با اشاره به اجراي پروژه تنوع گونه‌اي پرورش ميگوي وانامي سفيد هندي در چابهار، گفت: اين پروژه كه مسوليت مراقبت، نظارت و اجراي فني آن بر عهده موسسه است با هدف امكان دوبار كشت در سال اجرا شد.

مطلبي در پايان افزود: براي اجراي اين سه پروژه 150 هزار يورو اعتبار هزينه شده است./


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر8 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal