اریتره خواستار استفاده از دانش فنی ایران در کشاورزی شد
1387/02/18

به گزارش روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي مهندس محمدرضا اسكندري وزير جهاد كشاورزي در ديدار با وزراي امور خارجه، دارايي و مشاور رييس جمهوري اريتره برگزار شد گفت: وجود 4 ميليون و 300 هزار نفر بهره‌بردار در بخش كشاورزي موجب شده با زير كشت بردن 18 ميليون هكتار از اراضي به توليد سالانه 101 ميليون تن محصول كشاورزي دست پيدا كنيم كه اين مقدار 94 درصد از نياز كشور به محصولات كشاورزي را تأمين مي كند.

مهندس اسكندري با تاكيد بر اينكه جمهوري اسلامي ايران از محل مازاد توليدات محصولات كشاورزي نيازمندي‌هاي واردات برخي از محصولات كشاورزي را تأمين مي‌كند افزود: منابع موجود در كشور ظرفيت توليد سالانه 300 ميليون تن محصولات كشاورزي را فراهم آورده است و درصدد هستيم با استفاده از دانش فني و تحقيقاتي و افزايش بهره‌وري در چهارچوب برنامه ريزي‌هاي صورت گرفته است به اين رقم دست يابيم.

وزير جهاد كشاورزي با اشاره به وجود 5 هزار محقق و پژوهشگر در مجموعه وزارت جهاد كشاورزي گفت: اين وزارتخانه با دارا بودن 24 موسسه ملي تحقيقاتي و 59 مركز آموزش، موضوع ارتقاء سطح آموزش بهره‌برداران كشاورزي و انتقال يافته هاي جديد علمي به مزارع را با جديت پيگيري مي‌كند.

وي گفت: جمهوري اسلامي ايران با ميانگين بارش سالانه 250 ميليمتر جزء نواحي خشك و نيمه خشك جهان محسوب مي شود از اين رو موضوع استفاده از سيستم‌هاي نوين آبياري تحت فشار و قطره اي به امري رايج تبديل شده است .

مهندس اسكندري با اشاره به كشت 80 گونه بذر مختلف در مزارع گندم كشور گفت: متوسط برداشت گندم از سطح 2 ميليون و 700 هزار هكتار مزارع آبي كشور هم اكنون  2/4 تن است كه با استفاده از مجموعه روش هاي فني و كارشناسي درصدد هستيم متوسط برداشت را به 6 تن در هكتار افزايش دهيم.

وي افزود: هم اكنون 12 درصد از مزارع آبي گندم توليدي بالاي 6 تن دارند و كشاورزان نمونه نيز بيش از 13 تن در هكتار از مزارع خود گندم برداشت مي كنند.

وي با اشاره به سياست جمهوري اسلامي ايران درخصوص توسعه روابط با قاره آفريقا افزود: وزارت جهاد كشاورزي آمادگي دارد با توجه به شرايط مشابه بارش در اريتره در زمينه سيستم‌هاي نوين آبياري و سدهاي زيرزميني كه دانش فني آن اختصاصاً در اختيار دانشمندان ايراني است با كشور اريتره همكاري داشته باشد و دوره‌هاي آموزشي لازم را نيز براي ارتقاء دانش فني كارشناسان اريتره در زمينه هاي مختلف كشاورزي برگزار كند.

در اين ديدار عثمان صلاح مهر وزير امور خارجه اريتره تلاش و موفقيت ايران را در زمينه افزايش توليد محصولات كشاورزي دستاوردي بزرگ دانست و گفت: كشاورزي از بخش هاي مهم اقتصادي اريتره محسوب مي‌شود و اين كشور موضوع افزايش توليدات كشاورزي خود را با جديت دنيال مي كند.

در اين ديدار همچنين برهان ابرهه وزير دارايي اريتره ضمن تقاضا براي سرمايه گذاري شركت هاي ايراني در بخش كشاورزي اين كشور گفت: اريتره تمايل دارد واردات محصولات زراعي مورد نياز خود را از جمهوري اسلامي ايران تامين كند.اداره كل روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
/www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر9 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal